Stiuca

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Stiuca

Mesaj de Hell » 11 Apr 2012, 12:25

Nu le vei putea arunca cu tehnica underhand. Dece?
Pai calculeaza ce forta trebuie sa dezvolte snurul ala ca sa poata sa smulga goanga aia de stiuca din apa. Asa ca orientare, baietii de pe ale forumuri de DH care dau cu fire de 600 de grains iepuri de maxim 14 cm cea ce ei numesc '' the size of dead chickens''
deja la 14 cm un iepuras devine greu de smuls din apa.
Tocmai de aceea este recomandat singel hand.
Mai pe scurt, greutatea tubului si volumul mustei in apa, actioneaza ca o frana fata de forta dezvoltata de tehnica underhand.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Stiuca

Mesaj de tavistan » 11 Apr 2012, 14:17

Buai musiu, dar la stiuca numa cu iepuri se poate? io ma gandeam la ceva din sintetic, cu volum dar legate mai saracacios, asa cum stii mata... :respekt: si lest maaxim niste ochisori din lantz; daca ancorezi mai superficial nu crezi ca poate fi dat?

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Stiuca

Mesaj de Daniel_ » 11 Apr 2012, 14:18

Naspa ... inseamna ca la stiuca ai nevoie de spatiu pt. backcast. Trebe barca sau float-tube. :( . Daca mergi pe rau si ai si ceva curent neaparat barca cu motor :(

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Stiuca

Mesaj de MuskMd » 11 Apr 2012, 14:39

oameni buni.... totul e posibil. Dar cand vrei iepuri mari , poti uita de DH. sau poti incerca dar e ...ca naiba....deci tre sa discutam de muste mai mici sau materiale mai putin greu de smuls din apa....
si gata
....

de exemplu ce am incercat io, ca habarnist care nu ma stiu casting....: bunny de 17 cm : mucles cu Dh, dar il arunci oleaca cu un fir de 20-22 g.
Bucktail de 8 cm - il arunci cu orice...daca te chinui olea si cu clasa 5 :lol: .
Streamer wing hair - 10 cm...merge si cu DH ....

O varianta e si cu mustele gen intruder ( salmon &co) care garaie de marabou.
Problema e ca o musca din asta, de 10-12 cm, dupa ce ai prins prima stiuca, ramane de 6 :evil: .... daca frecventa nu e mare si o stiuca e o bucurie asa mare, merita sa dai musca si pestele.....dar macar sa ai stiuca calumea...ca pt marle de 30 cm....nu cred ca merita .
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Stiuca

Mesaj de MuskMd » 11 Apr 2012, 14:40

LE : pe balta de stiuca ORICAND PREFER O BARCA !!!

ca nu intotdeauna te poti strecura sa dai prin stufaris cu flyul.....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Stiuca

Mesaj de Daniel_ » 11 Apr 2012, 14:49

Asa e cum spui: barca pe balta de stiuci si nu se merita sa-ti rupa o marla frumusetea de streamer.

Eu prefer raul, avatul, cleanul si pastravul.

Dar .... vine prohibitia, simt cum se apropie si-mi sufla in ceafa :(

Scaparea ar fi dupa 1 Mai :) ... dar multele e departe de Timisoara, fac minim 1:30 cu masina pana la cel mai apropiat parau de munte.

Si acuma, dupa ce m-am jucat cu underhand cast ma cam manca palma :) Si la pastravi pe parau, o sa dau cu rollul :) Abia astept sa se redeschida la avat.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Stiuca

Mesaj de Hell » 11 Apr 2012, 14:53

Da, la stiuca merge si cu sintetice, dar sincer, ce sintetic misca mai misto ca Bugs Bunny?

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Stiuca

Mesaj de Hell » 11 Apr 2012, 14:55

tavistan scrie:Buai musiu, dar la stiuca numa cu iepuri se poate? io ma gandeam la ceva din sintetic, cu volum dar legate mai saracacios, asa cum stii mata... :respekt: si lest maaxim niste ochisori din lantz; daca ancorezi mai superficial nu crezi ca poate fi dat?
Musiu, faza este ca sinteticu odata ce a stat pe loc....mai misca tot nu!
DAR compenseaza pe partea sclipiciului!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Stiuca

Mesaj de MuskMd » 11 Apr 2012, 15:05

Daniel_ scrie:Asa e cum spui: barca pe balta de stiuci si nu se merita sa-ti rupa o marla frumusetea de streamer.
sau legi singurel...si atunci nu e bataie de cap ....

Hell , problema pe care am vazut-o eu la sintetice e .....ca nu-s ca iepurele :lol: ...
adica care is moi si fac frumos fal fal...se incurca ca dracu, cand musca, cand le agati sau cand ratezi casturi prin tufisuri.....grav de tot :D . Care nu-s moi, is tepene si nu fac fal fal....
sau poate fac, dar de la lungimi pe care eu nu am avut ocazia sa pun mana ...:)


Personal ma gandesc f serios sa trec pe muste articulate la stiuca....ca s ale pot schimba relativ usor codita de marabou care se piz*deste grav :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Stiuca

Mesaj de tavistan » 11 Apr 2012, 15:09

Pai depinde de sintetic - Ice Fur, xxx hair etc sunt ff. suple si misca bine, au si oaresce pulsatie la recuperare, mai ales daca bagi un pic de vulpitza sau bucktail... Cu nota bene pentru ice fur, nu c-ar fi neaparat cel mai bun dar am inceput sa-l cunosc: are un luciu deosebit si o rezistenta surprinzatoare la diametrul firului, care e micrometric.
incercam... incercam...
Apropo, unique hair am vazut la preturi rezonabile de la Wapsi, pe site-ul lui gawlik... :wink:

Scrie răspuns