Stiuca

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Stiuca

Mesaj de Hell » 09 Apr 2012, 19:33

Lungimea goangelor este limitata de profilul lor.
O goanga stufoasa opune o forta mai mare la inaintare.
Plus ca faci risipa de material. Am dat si goange de 12 cm cu clasa 7.
Totul sta in modul in care legi. O vorba celebra in lumea FF. '' less is more'' ;)

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Stiuca

Mesaj de Daniel_ » 10 Apr 2012, 09:24

In experienta mea de spinagiu am aflat ca stiuca simte si cu linia mediana, nu doar cu ochi. Apele pe care pescuiesc eu nu sunt tot timpul curate.

Ce se poate face la o musca sa vibreze :) ?

Sa bag o camera cu bilite in ea? Din alea ce se folosesc si la softuri.

Produce un profil gros suficiente unde de presiune?

Scuze intrebarile dar e prima data cand pescuiesc cu musca la stiuca ... si mai vreau sa invat sa si leg streamere de stiuca.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Stiuca

Mesaj de MuskMd » 10 Apr 2012, 09:44

exista wobbler fly... dar is cam nasoale :D din diverse puncte de vedere ( realizare, lanseu samd)....

un streamer nu tre sa faca zgomot. El pulseaza, sa unduieste , e sexy :lol: ...si se pare ca e suficient asa :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Stiuca

Mesaj de tavistan » 10 Apr 2012, 11:22

Eu am citit pe undeva de streamere cu dispozitive ratling - aceleasi dispozitive care se ataseaza si la twistere, niste tubusoare cu 2-3 bile in ele - nu stiu cat sunt de eficiente; eu mai degraba cred ca nu-s. Pentru ape ciupite cred ca mai bine folosesti culori mai tari si mai mult flash.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Stiuca

Mesaj de MuskMd » 10 Apr 2012, 13:29

am vazut si io cu cutia de gat :)

si am mai vazut si varianta cu carlig offset si puse 3-4 bile tungsten pe tija libera, in asa fel incat sa se loveasca la tractiune...
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Stiuca

Mesaj de Daniel_ » 10 Apr 2012, 16:09

Apropo, dar chestiile alea "tube fly" care sunt construite pe tuburi de bronz, nu au efect de rattling cand se izbesc de carlig?

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Stiuca

Mesaj de JB » 10 Apr 2012, 16:24

Nu am legat pe tuburi din alea, dar din cate stiu carligul se fixeaza printr-un tub de plastic mai subtire.
Indubitabil!

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Stiuca

Mesaj de Hell » 10 Apr 2012, 18:53

Daniel_ scrie:Apropo, dar chestiile alea "tube fly" care sunt construite pe tuburi de bronz, nu au efect de rattling cand se izbesc de carlig?
La tuburi se folosesc destul de multe tipuri de materiale.
Totul difera de la producator la poducator. Atat forma, marimea cat si culoarea.

Cele din metal sunt folosite pentru a da un plus de greutate si/sau sclipire mustei.
Asa cum a zis si JB, in coada li se pune un tub de silicon care are ca rol sa tina carligu asa cum vrea bicepsul tau.
Tot la cele metalice, se mai foloseste un tub numit liner, el aluneca prin tubul de metal si te mai ajuta cand inchei musca.
O goanga legata pe tub practic cand a pus botul stiuca pe ea fuge in sus pe struna.
In acest mod mai scapa de dinti coltoasei si iti mai prinde inca un peste.

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Stiuca

Mesaj de Daniel_ » 11 Apr 2012, 10:23

Misto jucarii goangele astea pe tuburi :)

Daca spui ca sunt mai grele .... am vre-o sansa sa le lansez cu o lanseta #7?
Daca pun fir mai mare #9 ... trick-ul ala de l-am discutat la underhand cast sa incarce lanseta mai bine .... merge si sa arunce muste mai grele?

Cineva spunea sa folosesc un fir cu vre-o 2 clase mai mari decat lanseta (ce am si incercat si merge fain) dar mentiona sa folosesc aceleasi muste. Eu m-am jucat cu o lanseta #5, fir #7 si gandaci de clean. Daca e sa imi imping norocul si sa dau cu lanseta #7 fir #9 si tuburi de bronz .... merge sau o sa mi le plantez in palarie?

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Stiuca

Mesaj de tavistan » 11 Apr 2012, 12:04

Mushtele lestate tare sunt mai greu de lansat underhand; daca nu exagerezi insa cu dimensiunea si cu lestul... oricum, ai la tine mai multe aratari si o atarni pe aia pe care o poti lansa.

Scrie răspuns