Spey ,double -hand-caracteristici..

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Spey ,double -hand-caracteristici..

Mesaj de Hell » 10 Apr 2013, 18:46

Se poate muuuult mai usor cum zice VGB-ul.
Dar flyul are doo nivele.
Unu la mana este next level, doh! Doar este fly!
Si next next level DH cand te chinui cu doo maini :lol:

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Spey ,double -hand-caracteristici..

Mesaj de tavistan » 10 Apr 2013, 18:48

Mah, asta e! daca o ai lunga tre sa te descurci! :P In rest ai dreptate! dar uite, zice Sorin ca te descurci si cu un kkt din ala de bait cast... chiar mai bine... :mrgreen: :lol: auzi, cica prinde si peste; drq ar fi crezut... :lol:

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Spey ,double -hand-caracteristici..

Mesaj de leowb » 10 Apr 2013, 20:30

Salut ,am si eu o intrebare .....Care ar fi clasa minima la un Spay si ce poti arunaca :shock: ....Eu intreb ca nu stiu ,serios.....Multumesc :respekt:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Spey ,double -hand-caracteristici..

Mesaj de Hell » 10 Apr 2013, 20:42

sunt unii care dau cu clasa 2/3 cu ude fine
Si sunt cei cu clasa...12?


Skagit pentru "dead chicken's "

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Spey ,double -hand-caracteristici..

Mesaj de leowb » 10 Apr 2013, 21:12

Ma asteptam sa mi zici un 6 7.... ce poti arunca cu 7 spre exemplu? :respekt:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Spey ,double -hand-caracteristici..

Mesaj de Hell » 10 Apr 2013, 21:18

Cu un 7/8 dau eu
Pentru apele tale mai bine intrebi pe la baietii de la tine...ei stiu mai bine ce si cum :wink:

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Spey ,double -hand-caracteristici..

Mesaj de tavistan » 10 Apr 2013, 21:20

leowb scrie:Ma asteptam sa mi zici un 6 7.... ce poti arunca cu 7 spre exemplu? :respekt:
Pai in primul rand poti arunca un shooting head de vreo 25 de grame; de el legi ce vrei in anumite limite; streamere de avat de exemplu... de stiuca nu sau nu prea... si de aici incepe teoria...

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Spey ,double -hand-caracteristici..

Mesaj de Jedi » 11 Apr 2013, 03:52

Lanseta de doua maini inseamna cam avat :?:
Gongile de clean e ridicol iar muste mai mari de stiuca nu prea merg :?:
Un single hand de o mina,clasa 6 sau7 nu acopera mai bine toate 3 speciile :?: :idea:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Spey ,double -hand-caracteristici..

Mesaj de MuskMd » 11 Apr 2013, 05:59

pe undeva da :) . rezoanele care imping piticii catre "creerea" unei necesitati de dh sunt :
- cu olea de practice ajungi sa dai mai mult decat la single hand
- in nejte conditii spatiul necesar in spate nu mai e asa de mare, te limitezi si la 2-3-4 m uneori fara probleme.
-distantele atinse sunt mult mai usor d eobtinut si cu mai putin efort din partea utilizatorului.
- mult mai usor de controlat firul si musca la distanta si peste curentprin prisma batului mai lung, si mie personal mi se pare mai usor de dat cu sinkuri cu dh decat cu single..
- nevoia permanenta de new gear :D

pe partea ailalta te limiteaza in niste situatii , de unde intelegem ca, la fel ca orice alt stil, are apliatiile lui la care are avantaje :
astfel pe lac nu prea e fun , mustele cand trec de un 10-15 cm si sunt insetate de apa devin cam greu de lansat ( deci cam elimini stiucile) , stilul si lanseurile sunt concepute sa te folosesti de curentii raului pt prezentarea goangei .....mai e ceva, nuj, poate am mai scapat una alta.....

deci pe apele noastre eu le vad utilitatea asa :
clean : streamere, poppere , ude, nimfe, chiar si gandaci in anumite situatii , pe care le-au "pozat" tavi si hell
avat : streamere, poppere
salmonide cu ude si nimfe pe raurile mai mari . din pacate dimensiunile medii ale salmonidelor noastre lasa de dorit si te imping catre un echipament mai light care nu isi are rostul in conditiile noastre......
orie alt animalut care sta in rau , pe curent eventual . la capitolul fire de dh exista unele cu rata de scufundare mare si implicit in functie de loc, curent samd se pot aborda lejer adancimi de genul 3-4m din e am vazut si probat eu .
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Spey ,double -hand-caracteristici..

Mesaj de tavistan » 11 Apr 2013, 08:30

@Jedi: Gandeste-te ca unii considera FF o complicatie inutila atata vreme cat ai la dispozitie spinningul si BC-ul. Mai grav, altii considera lansetele o complicatie inutila atata vreme cat ai plase si curent electric (asta ultimul intr-o analiza cinica e chiar ecologic :wallbash: )
Sa pescuiesti cu joarde de 2 maini e extrem de distractiv in sine si argumentatia de multe ori se inverseaza: adica hai sa gasesc ceva ce se poate pescui cu 2 maini. In acelasi timp, asa cum zice Musk, daca deprinzi miscarea si vezi cat e de simplu sa ajungi la distante de peste 20 de metri ... treaba da dependenta.
Anul trecut am avut ceva experiente placute cu cleni de 35-40 pe o lanseta de switch clasa 6, echipata cu un head de 24 grame; muste - slapi, streamere mici/medii, ude mai mari - distractie maxima!
La stiuca pe lac inclin sa fiu de acord cu Musk, insa pe rau as miza pe streamere de 10-12 poate 15 cm, cu mai mult sintetic si un profil plat, usor de aruncat si care sa se rasfire in curent - cred ca ar putea da surprize. La fel intruderele pe care nu situ daca pe la noi le-a incercat cineva sistematic... Au o mobilitate fantastica, nu vad de ce n-ar da stiuca in ele...
Nu stiu, pentru mine DH a devenit un scop in sine, pestele e doar alibiul. Is that kinky or what? :roll: :lol: :lol:

Scrie răspuns