Somn la musca ...

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Somn la musca ...

Mesaj de MuskMd » 24 Iul 2012, 21:46

aia e un nautilus ?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Somn la musca ...

Mesaj de Jedi » 24 Iul 2012, 23:45

MuskMd scrie:aia e un nautilus ?
Este. NV cred.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

cooolmarius
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 133
Membru din: 19 Iul 2011, 13:08
Localitate: Tr Severin

Re: Somn la musca ...

Mesaj de cooolmarius » 17 Dec 2012, 16:07

pentru a prinde somn , in primul rand trebuie sa ai ceva experienta la somn, la spinning .. tre a sti unde sa-l cauti si cand.
se poate prinde bine somnul la musca , dar in anumite conditii.
in multe nopti de vara i-am vazut ochii lucind pe la suprafata apei , la marginea canalelor de scurgere unde abunda de obleti si alt peste marunt ... da-i cu o broscuta neagra / verde din foam , legata pe un carlig 1/0 sau si mai mare , sa vezi ce frumos o ia daca e in zona .. ramane partea de echipament , unde nu ma pricep .
legat de pescuitul lui catre fundul apei aici se schimba treburile, se pot folosi streamere de mari dimensiuni , tip montura ... problema este ca atunci cand pescuiesti la mare adancime, trebuie sa existe si un alt stimul decat cel vizual , adica vibratiile , care sa-ti atraga somnul ... ceea ce e cam greu de realizat la un streamer, dar nu imposibil .

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Somn la musca ...

Mesaj de Hell » 17 Dec 2012, 16:53

cooolmarius scrie: da-i cu o broscuta neagra / verde din foam , legata pe un carlig 1/0 sau si mai mare , sa vezi ce frumos o ia daca e in zona ..
Poti sa sustii enuntul asta?

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Somn la musca ...

Mesaj de leowb » 17 Dec 2012, 17:32

Streamerul de cele mai mute ori are o vibratie aparte si la fel si cu stimulul...deci in primu rand tre sa fie peste .........Si crede ma cand e da ,daca reusesti sa treci cu Streamerul pe la el prin Bucatarie :P o ia fara probleme........Deci probleme asta e la noi ca nu prea mai e peste...Mai stiu eu pe uniiiii care spun ca la musca nu se prinde peste mare si apoi arata filme de afara unde la primu lannseu scotea matahale.Deci daca e da daca nu e canci......Snur intins :respekt:

cooolmarius
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 133
Membru din: 19 Iul 2011, 13:08
Localitate: Tr Severin

Re: Somn la musca ...

Mesaj de cooolmarius » 17 Dec 2012, 20:44

Hell scrie:
cooolmarius scrie: da-i cu o broscuta neagra / verde din foam , legata pe un carlig 1/0 sau si mai mare , sa vezi ce frumos o ia daca e in zona ..
Poti sa sustii enuntul asta?
Nu inteleg la ce te referi , insa am prins somni (7..8 kg , nu animale ce-i adevarat) si am vazut si la alti pescari somni prinsi noaptea , la suprafata , cu voblere avand culorile negru sau verde inchis ... Asa cum am mai spus , ar trebui sa ai ceva experienta la activ in prinderea somnului , la spinning , pentru a-i cunoaste metegnele acestui peste ... nu stiu cata aveti dv , dar eu unul relatez din experienta mea , de pe dunare . Intr-adevar , daca-i treci cu naluca pe la nas , fie ea de orice tip , o va ataca cu siguranta ... dar ce te faci in acest sezon , cand mustaciosu sta pe gropane de 10...15 m .. ? Chiar n-ai nevoie de vibratii acolo ? Cu toate ca somnul vede cam monocrom , distingand cel mai bine formele de culoare neagra , indiferent de adancime, totusi ... as avea o mica retinere dar pana nu incerci , nu ai de unde sa sti .

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Somn la musca ...

Mesaj de Hell » 17 Dec 2012, 21:01

Cand ati spus de broasca la suprafata...... pescuita cu o pluta....sau chiar in pelicula apei....asta nu inteleg

cooolmarius
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 133
Membru din: 19 Iul 2011, 13:08
Localitate: Tr Severin

Re: Somn la musca ...

Mesaj de cooolmarius » 17 Dec 2012, 21:13

Hell scrie:Cand ati spus de broasca la suprafata...... pescuita cu o pluta....sau chiar in pelicula apei....asta nu inteleg
Pa carlige mari se pot lega imitatii de broasca , ralizate din foam , eventual si lestata putin , pe care o poti pescui cu snurul in pelicula apei .

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Somn la musca ...

Mesaj de Hell » 17 Dec 2012, 21:53

cooolmarius scrie:
Hell scrie:Cand ati spus de broasca la suprafata...... pescuita cu o pluta....sau chiar in pelicula apei....asta nu inteleg
Pa carlige mari se pot lega imitatii de broasca , ralizate din foam , eventual si lestata putin , pe care o poti pescui cu snurul in pelicula apei .
Stiu ce se poate lega pe carlige....am legat pana acum inclusiv pisoiul meu :D
Intrebarea mea este, sa prins cu broasca naturala in pelicula apei?
Sau no.....cum dati?

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Somn la musca ...

Mesaj de leowb » 17 Dec 2012, 22:56

Hell da cu goange dintr astea Imagine

Scrie răspuns