Somn la musca ...

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Somn la musca ...

Mesaj de vgb » 24 Iul 2012, 11:46

bete rupte

http://www.youtube.com/watch?v=hkGvcr9HCiE

http://www.youtube.com/watch?v=iCsgMEwfRa4

de remarcat ca trageau de ele in plan vertical si tineau mana pe blank destul de sus, mai ales in al doilea film.

Tavi, la betele de tarpon de clase mari (12 si mai mari) cotorul nu se prea mai indoaie (la bete 4 pcs), asa ca mai poti tine mana pe el ...

ps: evident, vorbesc de bete de fly, aici 8)

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Somn la musca ...

Mesaj de tavistan » 24 Iul 2012, 11:57

mah, cred; mai ales la unul din 4 bucati, talonul poti sa-l faci din ce vrei dar atunci e levier; si rezerva de putere e in fata. In filmul cu tarponul mie mi se pare ca batul se indoaie chiar de deasupra fore-gripului - se vede mai la final

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Somn la musca ...

Mesaj de tavistan » 24 Iul 2012, 12:04

ma refeream la filmul cu linkul postat inainte de ale lui Vali. In astea doo, treaba-i clara; le trebe betze noi; si betzelor noi le-ar trebui alti proprietari
q.e.d. :lol1:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Somn la musca ...

Mesaj de anem » 24 Iul 2012, 12:49

http://globalflyfisher.com/video/silure-fly ... si aici e unul luat la musca ...

ps : ce e cu "maneta" aia de pe mulineta care e cumva pe directia pe care iasa firul? ... e cumva frana si apropind maneta de lanseta strangi frana? .... chiar nu inteleg ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Somn la musca ...

Mesaj de vgb » 24 Iul 2012, 12:54

[quote="anem"]http://globalflyfisher.com/video/silure-fly ... si aici e unul luat la musca ...

ps : ce e cu "maneta" aia de pe mulineta care e cumva pe directia pe care iasa firul? ... e cumva frana si apropind maneta de lanseta strangi frana? .... chiar nu inteleg ...[/quote]

nu, e mulineta automatica (Vivarelli) si de acolo se recupereaza fir - tragi de levierul ala si se invarte tamburul de cateva ori. deh, molinela de donsoare ...

din categoria in link-uri sa ne duelam :lol: http://www.flymage.net/english.php

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Somn la musca ...

Mesaj de Jedi » 24 Iul 2012, 13:06

Imi pare o Pflueger automatic.....dai la manivela si recuperezi firul..Imi pare straniu sa iesi la somn cu o jucarie ca aia.. :roll:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Somn la musca ...

Mesaj de anem » 24 Iul 2012, 13:14

am inteles ... multam fain de raspunsuri. credeam ca e frana pe acelasi sistem pe care erau franele de mana in urma cu o gramada de ani la biciclete :lol: ... ceea ce nu ar fi chiar atat de rau ...

vgb - nu reusesc sa vad filmuletul ... imi tot da eroare la incarcare dintr-un motiv sau altul ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Somn la musca ...

Mesaj de bradypus » 24 Iul 2012, 14:03

viteza la molinel fly pt pesti mari e ok !
la un direct drive de 110 mm in diametru iexterior faceti voi socoteala cit recupereaza pe tura :D , si daca aia e indeajuns de rapida pt somoni care in citeva sec scot peste o suu de metri io zic ca ajunge si la lucky luke de somn :D
capacitate de peste 500 metri de baking e ok ! evident se adauga la greutate... dar tot fly e ! ( personal nu cre ca trebe 500 de m la somn... , dar nah... nici nu dauneaza ! )
frina e bine sa aibe... , moale si puternica !

muste... as da cu ceva mare.... 15 cm , gen zonkere din iepure cu cap din bucktail partial tuns sau noaptea slapuri cu picioare de guma ( broaste.. pe vremuri recomandate de Redkid ... roman , baiat tinar din Alba campion mondial la facut muste )

cine ca face ca aia din linkurile postate de vgb... , ca aia sa pateasca !

nush ce vroiau... s-al aduca ditai tarponu prin aer ? :lol:

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Somn la musca ...

Mesaj de vgb » 24 Iul 2012, 15:23

anem scrie:am inteles ... multam fain de raspunsuri. credeam ca e frana pe acelasi sistem pe care erau franele de mana in urma cu o gramada de ani la biciclete :lol: ... ceea ce nu ar fi chiar atat de rau ...

vgb - nu reusesc sa vad filmuletul ... imi tot da eroare la incarcare dintr-un motiv sau altul ...
nu e film, e o revista online, de fly, spaniola flymage. are pe coperta ultimului nr o poza interesanta.

nu's de ce nu merge. da'i un gugal ...

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Somn la musca ...

Mesaj de anem » 24 Iul 2012, 15:40

vgb scrie:
anem scrie:am inteles ... multam fain de raspunsuri. credeam ca e frana pe acelasi sistem pe care erau franele de mana in urma cu o gramada de ani la biciclete :lol: ... ceea ce nu ar fi chiar atat de rau ...

vgb - nu reusesc sa vad filmuletul ... imi tot da eroare la incarcare dintr-un motiv sau altul ...
nu e film, e o revista online, de fly, spaniola flymage. are pe coperta ultimului nr o poza interesanta.

nu's de ce nu merge. da'i un gugal ...
am inteles ... cred ca e vorba de asta:
Imagine

bradypus - cel putin cel din al doilea filmulet pus de vgb (cpt. Matt :lol:) la un moment dat dadea senzatia ca vrea sa traga tarponul ala prin inele :lol: ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns