Somn la musca ...

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Somn la musca ...

Mesaj de MuskMd » 24 Iul 2012, 05:26

boyz :D .... nu zice nimeni ca nu e mai usor la spin :P tocmai de aia reprezinta o provocare chestia asta:D ...asa ca un vis pus la loc sigur...si coace, si coace :D

Acuma... betele de pe la 11 -12 in sus cam au acel foregrip suplimentar tocmai sa poti face parghie mai bine. Acuma don captan din filmul respectiv e usor macho si usor retard ( American Dream ? :? ) dar eu zic ca atat timp cat se prind atat saraturi cat si dulcicoli mari cu din astea...exista o sansa :D .
Iar Anem, legat de recuperarile rapide la rajnitele de fly exista si acolo o solutie ( la alea bune) mai usoara si simpla decat iti poti imagina..... plus ca o rajnita de spin ia cat fir la o tura de manivela ? 60-70 cm ? ....gandeste-te ca un large de fly obisnuit ( adica am si eu vro doo din alea) ia in jur de 30-40 pe tura.... deci parca nu mai e acelasi soc.....plus ca astea mari stiu sa se invarta si singure :twisted: .
Acu, pt cine vrea cuplu bazat, exista si variante cu raport de transmitere > 1 ....dar nah, alta tehnologie, alte costuri ;)


Ca sa recapitulam, sunt de acord ca sansele sunt mici sa il iei pe muste....dar nu asta face totul mult mai interesant ? :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Somn la musca ...

Mesaj de tavistan » 24 Iul 2012, 07:29

Tipul ala tine lanseta de jos ditr-un motiv simplu: stie ce face! foloseste rezerva de putere corect. Foloseste fore gripul ala numai dupa ce a obosit bine de tot pestele (si el :P ). Altfel risca sa rupa lanseta. Cristi Ene a postat pe undeva niste filmulete cu lansete tari, rupte tocmai pentru ca erau sprijinite prea in fata.
bogdan82 scrie:...serios acum, greu tare cu priza la lanseta de musca si cu frana la mulineta ... eu zic sa va linistiti - daca dai in vreo marfa de 40-50kg si cu spinul XH ai probleme ...

...
Adeca... cum ar veni... stati voi cu jucariile acasa si lasati-i pe oamenii mari sa-si faca treaba! :roll: pai daca-i asa de greu si cu un xh, de ce nu-i lasam direct pe aia cu plase sa scoata torpilele afara din apa?!
Cum adica sa stea linistit un pescar, indiferent de ce stil agreeaza?
Iar cu FF-ul este asa: atata vreme cat pescuiesti cu o floaca, indiferent cat de mare, pe care o lansezi din greutatea unui snur pe care il vanturi prin aer cum te pricepi tu mai bine, aia se cheama pescuit la musca, fly fishing, fliegenfischen, pesca a mosca - nu se transforma in spinning indiferent cum accesorizezi lanseta sau mulineta

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Somn la musca ...

Mesaj de MuskMd » 24 Iul 2012, 09:17

:lol: :lol: :lol: :lol: muscari nebuni.... :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Somn la musca ...

Mesaj de anem » 24 Iul 2012, 09:27

tavistan scrie:Tipul ala tine lanseta de jos ditr-un motiv simplu: stie ce face! foloseste rezerva de putere corect. Foloseste fore gripul ala numai dupa ce a obosit bine de tot pestele (si el :P ). Altfel risca sa rupa lanseta. Cristi Ene a postat pe undeva niste filmulete cu lansete tari, rupte tocmai pentru ca erau sprijinite prea in fata.

[.....]
o fi si asta un motiv atata ca nu intelg atunci de ce au montat aia fore-grip-ul ala acolo din moment ce risca sa se rupa lanseta daca ti de el :shock: ... eu as merge pe mana lui MuskaMD pe partea cu American Dream si "intarzierea" :lol:

eu nu de putine ori eram cu mana pe blank la 30-35 de cm deasupra manerului pentru a forma o parghie cat mai OK si momentan nu am rupt nici o lanseta :lol:

si totusi, nu a prins nimeni somn la musca pe aici? la un moment dat pe pagina precedenta (sau aia de dinainte) se vehicula un nume care avea lansete de musca de clase ridicate :lol: ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Somn la musca ...

Mesaj de tavistan » 24 Iul 2012, 09:37

Dupa mine fore gripul ala e fix degeaba; poti foarte bine sa pui mana mai in fata si fara el, la nevoie... problema este cu nevoia :headbash: : exact atunci cand o ai, e bine sa te abtii sa pui mana in fata. Hai sa reducem la absurd: ai un peste mare in carlig si faci parghie pe tronsonul de varf - exact cu ala vei lucra, rezerva de putere de pe cotor e la adapost :lol: Nu ti s-a rupt batul? inseamna ca atat a fost solicitat - mai incearca :mrgreen:
Pe de alta parte, daca un batz are un fore grip asa avansat, ar trebui sa fie gandit in ideea de a-l folosi :roll: Insa un lucru e clar: cu cat priza e mai spre butt, lanseta e mai puternica - chiar daca oboseala e mai mare. De-asta zic ca omu'ala nu intamplator apuca fore gripul la sfarsit: atunci era epuizat si el, si pestele.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Somn la musca ...

Mesaj de MuskMd » 24 Iul 2012, 09:47

Acela al carui nume nu va fi rostit :twisted: :respekt:

http://www.youtube.com/watch?v=tYXLsYA6 ... ature=plcp


e pe balta...dar nah...e din specia corecta ....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Somn la musca ...

Mesaj de anem » 24 Iul 2012, 09:47

Ai dreptate tavistan cand zici ca daca tot au facut fore-grip-ul ala acolo sa fie si utilizabil si ceva ma face sa cred ca in cazul individului din filmulet chiar era utilizabil dar dintr-un motiv sau altul el a preferat sa joace totul din incheietura :lol:

In privinta aia cu anulatul rezervei de putere acolo ma cam indoiesc, dupa cum spuneam nu o data eram cu mana sub inelul de plecare al lansetei si trebuie sa precizez ca lanseta oricum era indoita pana spre maner (deci blank-ul lucra si in zona aia chiar daca nu in procent de 100%) dar am preferat sa pun mana acolo pentru a avea ceva mai multa putere sa trag de lanseta si nu a facut “poc” nicicare in ciuda faptului ca am tras de ea cum putini ar fi facut-o ... :bere:

Ps : tu ai rupt vreo lanseta tragand de ea sau doar ai auzit ca cineva ar fi rupt vreuna care nu avem de unde stii daca nu a avut vreun defect sau ceva de genul asta :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Somn la musca ...

Mesaj de MuskMd » 24 Iul 2012, 09:49

anem scrie: eu nu de putine ori eram cu mana pe blank la 30-35 de cm deasupra manerului pentru a forma o parghie cat mai OK si momentan nu am rupt nici o lanseta :lol:
priza e altfel pe manerul de spin ...ca si parghii ma refer :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Somn la musca ...

Mesaj de tavistan » 24 Iul 2012, 10:24

anem, e mecanica simpla: mergi cu punctul de sprijin in fata, modifici bratul fortelor. Ti se indoaie si partea dinspre butt cand pui mana din fata sub inelul de plecare? normal: ti se indoaie CONTRA fortei de pe varf, nu in continuarea ei. Nu ti s-a rupt? inseamna ca batul e tare - sa-l stapanesti sanatos :D . La blankurile de fly treaba e mai delicata. Uita-te si in linkul pus de MuskMd - de unde e tinut batul ala?
Legat de fore gripul ala eu tot nu-i vad rostul, chiar daca blankul are destula rezerva de putere in fata lui; cred ca incurca umpic si in cast... nu stiu; eu n-as pune asa ceva (creste si costul... zgarcit, nah! :lol: ). Mai exact, n-as pune asa ceva de dragul fortei in drill; m-as putea gandi in schimb la o lanseta de switch sau la un DH; scad costurile (cheap again :headbash: )

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Somn la musca ...

Mesaj de anem » 24 Iul 2012, 10:40

tavistan scrie:anem, e mecanica simpla: mergi cu punctul de sprijin in fata, modifici bratul fortelor. Ti se indoaie si partea dinspre butt cand pui mana din fata sub inelul de plecare? normal: ti se indoaie CONTRA fortei de pe varf, nu in continuarea ei. Nu ti s-a rupt? inseamna ca batul e tare - sa-l stapanesti sanatos :D .
Da, ai dreptate ... nu stiu unde imi era capul cand am scos perla aia cum ca se indoaie si partea dinspre maner cand era evident ca indoirea e contra fortei aplicate pe varf ... greseala mea :bere: . Ideea e ca de multe ori nu am prea avut de ales si am fost nevoit sa trag de blank si in felul asta, nereusind sa fortez suficient doar din maner iar spre norocul meu nu a cedat.
tavistan scrie:[.....]
La blankurile de fly treaba e mai delicata. Uita-te si in linkul pus de MuskMd - de unde e tinut batul ala?
Legat de fore gripul ala eu tot nu-i vad rostul, chiar daca blankul are destula rezerva de putere in fata lui; cred ca incurca umpic si in cast... nu stiu; eu n-as pune asa ceva (creste si costul... zgarcit, nah! :lol: ). Mai exact, n-as pune asa ceva de dragul fortei in drill; m-as putea gandi in schimb la o lanseta de switch sau la un DH; scad costurile (cheap again :headbash: )
Nu stiu cum sta treaba cu lansetele de fly .... am incercat doar de vreo 2-3 ori sa pescuiesc cu ceea ce am pe acasa si am prins vreo 3 clenuti mai mici decat palma ... ulterior nu am mai folosit echipamentul ca pe aici am dat de alti pesti pe care in romania nu prea aveam sanse sa ii prind (cel putin prin locurile pe unde mergeam eu) asa ca momentan am lasat clenii de-o parte.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns