Snake rolls

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Snake rolls

Mesaj de Hell » 04 Sep 2013, 17:49

Imi cer scuze
M-am nascut dezbracat :) :twisted:
Cand am inceput sa invat, am sunat lumea....ghici care au fost cele mai des repetate expresii :D
Hai, ca le stii....chiar si tu mi le-ai spus :D

La fly nu este ca la spin ( am mai fost taxat pe treaba asta, si o sa mai fiu)...vrei sa inveti rapid si eficient???...iesi pe apa!!!

Daca ma apuc acum si fac sapaturi aici pe forum, scot din rafturi un citat crunt de realist care spune aceleasi treburi :D

Si nu cred ca am raspuns sarcastic sau cu rautate cum a facut colegul in cauza.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Snake rolls

Mesaj de Hell » 04 Sep 2013, 17:57

nu m-am putut abtine... :twisted:
eugen scrie:nu e chiar asa, lucrurile sunt foarte simple, oamenii le complica cu tot soiul de teorii. lasa deoparte ce auzi si citesti si vezi ce-are de zis pestele. daca nu prinzi, gresesti undeva. daca prinzi, e bine ce faci, indiferent ca e bine sau nu in viziunea nu stiu cui. e sanatos sa vezi pe cineva care stie sa dea bine, dar poti sa inveti si fara.

de cand dau la musca eu ma mir ca sunt atat de putini in tara asta, se consuma atata hartie si energie cu materiale de lectura pentru pescuit la crap si rapitori cand adevarul e ca nici nu se compara distractia cu ceea ce simti cand dai la musca.

bine, toate astea se aplica doar dupa ce reusesti sa treci de faza aia cand iti faci milioane de draci dand cu muste dupa veverite si rupand ata de montaj fix cand sa faci nodul final la cea mai reusita musca. da' toate astea se rezolva in timp, important e sa te antrenezi cat mai des. :)
Dureros? Deloc, tine de optica fiecaruia cum percepe mesajul.

Si daca ma apuc sa scotocesc si mai tare....o gasesc si pe aia cu "hai la casting ca doar asa invatam sa dam mai bine"
Exact de la acelasi personaj

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Snake rolls

Mesaj de vgb » 04 Sep 2013, 18:31

Marian,

tu ai cumva senzatia ca discutam in contradictoriu? sau ca am uitat ce ti-am zis si tie? il invocii pe unul dintre prietenii mei ca sa-mi demonstrezi ca vorbesc prostii?

ce am subliniat eu, in linie cu discutia de aici, e ca majoritatea celor pe care ii cunosc, inclusiv eu, suntem autodidacti. adica a trebuit sa invatam singuri dupa ce am urmarit filmulete si am citit diverse chestii. evident ca exersand pe iarba, apa si chiar pe zapada! exersand muuult! credeam ca e la mintea cocosului ...

asta ca sa nu se astepte viitorii campioni care trimit vederi fanilor ca vine cineva si te ia de manutza sa te invete!

eventual explica-i lui cum e cu sarcasmul ...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Snake rolls

Mesaj de Tavi » 04 Sep 2013, 19:27

vgb scrie:
adica a trebuit sa invatam singuri dupa ce am urmarit filmulete si am citit diverse chestii.
De ce nu m-ati sunat ma?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Snake rolls

Mesaj de vgb » 04 Sep 2013, 19:56

Tavi scrie:
vgb scrie:
adica a trebuit sa invatam singuri dupa ce am urmarit filmulete si am citit diverse chestii.
De ce nu m-ati sunat ma?
la mine e chestie de timiditate; nu stiu la ceilalti.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Snake rolls

Mesaj de Hell » 04 Sep 2013, 20:14

vgb scrie:Marian,

tu ai cumva senzatia ca discutam in contradictoriu? sau ca am uitat ce ti-am zis si tie? il invocii pe unul dintre prietenii mei ca sa-mi demonstrezi ca vorbesc prostii?

ce am subliniat eu, in linie cu discutia de aici, e ca majoritatea celor pe care ii cunosc, inclusiv eu, suntem autodidacti. adica a trebuit sa invatam singuri dupa ce am urmarit filmulete si am citit diverse chestii. evident ca exersand pe iarba, apa si chiar pe zapada! exersand muuult! credeam ca e la mintea cocosului ...

asta ca sa nu se astepte viitorii campioni care trimit vederi fanilor ca vine cineva si te ia de manutza sa te invete!

eventual explica-i lui cum e cu sarcasmul ...
Vali,
Imi cer scuze pentru nota agresiva din postare, saptamana grea...schimbare de job.

Nu tin sa demonstrez nimic, pentru ca te cunosc si sa zic asa ceva ar fi cea mai mare tampenie si nesimtire din partea mea la adresa ta :oops: :oops:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Snake rolls

Mesaj de Hell » 04 Sep 2013, 20:15

Tavi scrie:
vgb scrie:
adica a trebuit sa invatam singuri dupa ce am urmarit filmulete si am citit diverse chestii.
De ce nu m-ati sunat ma?
Stiam ca esti ocupat cu coeficientul ala de densitate

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Snake rolls

Mesaj de tavistan » 05 Sep 2013, 06:15

Da, mai mult ca sigur ca se poate invata si singur dar sa iesi cu cineva care stie despre ce vorbeste iti scurteaza mult chinul. Cel mai important lucru pentru un incepator este sa invete sa-si "citesasca" greselile in traiectoria snurului.
Chestia cu sculele... si mie imi plac,poate mai mult decat ar trebui :headbash: dar de mult prea multe ori se da vina pe ele. Cand unul care stie casting iti arata ca poate da lejer si cu lanseta ta aia "incapabila" e ca si cand ti-ar pune o oglinda in fata; iti arata unde sunt de fapt cauzele unui lanseu nereusit.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Snake rolls

Mesaj de Hell » 05 Sep 2013, 20:18

Totusi, sa nu uitam, exista Flycor :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Snake rolls

Mesaj de tavistan » 05 Sep 2013, 20:21

Hell scrie:Totusi, sa nu uitam, exista Flycor :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nah, ce vrei? fiecare are fobiile lui... unii se tem te paianjeni, unii de serpi, unii de pesti mici :lol: , altii de Flycor... Gotta live with it... :lol:

Scrie răspuns