Shooting line

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Codrut
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2004, 20:02
Localitate: Bucuresti

Shooting line

Mesaj de Codrut » 25 Oct 2004, 17:44

A incercat careva sa-si construiasca asa ceva? Dintr-un DT sau WF si apoi cu ceva pe post de running line (monofilament, dacron, alt snur de clasa mai mica)? Sunt curios de rezultate si de amanunte

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 26 Oct 2004, 07:42

De ce sa construiesti cand poti sa cumperi?

Avatar utilizator
Codrut
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2004, 20:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Codrut » 26 Oct 2004, 13:16

1. Pentru ca am un snur potrivit de care nu am nevoie si pot sa-l tai.
2. Pentru ca am nevoie de el urgent si pana caut, comand, platesc vine zapada
3. E mai ieftin, avand materialele necesare deja la dispozitie

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 26 Oct 2004, 14:00

Este simplu sa faci aceasta operatie de taiere daca sti exact ce greutate ai nevoie vizavii de clasa batului.

Ceea ce ai nevoie este un cantar, de preferat electronic foarte exact. Mai lasi acolo un metru doi suplimentari peste greutatea DT-ului care te-ai hotarat sa-l tai, care trebuie implicit sa fie de 2-3 clase superioare fata de clasa batului. (de ce mai lung? ... sa poti sa faci o proba practica si sa tot tai pana cand esti multumit de felul cum "shooting head-ul" iti incarac blankul)

Firul WF este un sistem Shooting Head, facut direct de catre fabricant.

Da poti folosii fara probleme un running line din monofilament mai gros, 0,5-0,6. V-a aluneca mult mai bine decat unul ce este dintr-un fir de plastic/snur acoperit cu un strat de PVC. (cele de cumparat)
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Codrut
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2004, 20:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Codrut » 26 Oct 2004, 16:34

Petru, am citit ca metoda clasica si cea mai primitiva, ca sa-i spun asa, este legarea head-ului (taiat deja) direct de backing-ul de dacron... Tind sa am incredere mai mare decat in monofilamentul care va capata memorie de elefant pe tamburul unei mulinete. Ca si greutate am de gand sa pun un head dintr-un snur de 7 pentru o lanseta de 5. Desi sincer sa fiu cred ca-l voi putea lansa si cu un 6-7 fara probleme. Clasa 6-7 inseamna ca este incarcata perfect cu greutatea headului de 7 wf sa spunem. Pai eu tai head-ul si inlocuiesc running line-ul de pvc al snurului original cu ceva mai subtire si mai putin abraziv. E aceeasi chestie chiar imbunatatita avand in vedere ca dacronul va fi tras printre inele mai usor decat pvc-ul la lansare. Daca nu reusesc sa tin in aer head-ul atunci trebuie sa mai tai din el, implicit scade greutatea si nu mai incarca lanseta de 6-7. In acel moment il voi trece pe o lanseta de clasa mai mica, recte pe cea de 5. Cam asa am inteles eu. Ceea ce cred ca necesita exercitiu este lansarea in sine cu asemena setup.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 26 Oct 2004, 22:23

In teorie ar trebuii sa functioneze ... acum depinde cum o faci in practica. :)

Eu daca trebuie sa te sfatuiesc raman tot la parerea mea ca un cantar electronic, este cel mai bun pentru o asemenea operatie.
Backingul ar trebuii sa mearga. Dar o sa ai probleme cu el ca se incurca usor. Monofilamentul este cum spui tu cu probleme de memorie, dar tragi tot monofilamentul de care ai nevoie afara si-l incalzesti prin frecare cu mana si il tii intins sa se "indrepte". :-)
Fir intins!
Borealis F

Scrie răspuns