Sfaturi strimere

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Sfaturi strimere

Mesaj de MuskMd » 05 Apr 2013, 20:57

dinti de vierastrau si sink nu prea cadreaza
:P
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Sfaturi strimere

Mesaj de SVF » 05 Apr 2013, 20:59

Poate gresesc,dar nu depinde cat de sink e firul si cat de puternic e curentul?Cu ce ar merge atunci cel mai bine stilul asta?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Sfaturi strimere

Mesaj de MuskMd » 05 Apr 2013, 22:51

ilie io din ce am vazut ideea de dinti ca la jig e cam departe d enoi si greu de atins cu aceeasi exactitate.....e mai mul tun fal fal un pic saltat :)
daca ai noroc si ai potrivit firul pe curent , da, ar merge , dar in rest.... obtii dintii aia cu un sink tip sau cu ceva flotant pe musca si fir sink :) .... nah io de situatii din astea m-am lovit pana acu.... e posibil sa mearga...dar din ce imi imaginez io in situatiile pe care le-am testat io....( adica sunt limitat de esperienta :) )
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Sfaturi strimere

Mesaj de MuskMd » 05 Apr 2013, 23:11

nah, nuj daca am eprimat ideea mea cat de cat clar.
ca sa faci acel fierastrau tu tre sa ai o diferenta intre adancimea de evolutie a firului si cea a mustei , corect ?

adica ori fir float si musca grea si/sau ansamblu front taper/leader sinking ori musca floating si fir sinking , astfel incat la tractiune musca tinde sa urmareasca firul si va salta sau va cobori dupa caz. musca suspending si fir sinking nu va face altceva decat ca daca nu din prima la a doua, a treia tractiune musca sa iti urmareasca firul cuminte, la acelasi nivel.
pt fire sink full s-au inventat acele booby eyes, de exemplu.
cam asa vad eu lucrurile..... daca ma insel , abia astept sa ma iluminez si sa aflu :)

si maine mai am de gand daca vremea si locul o vor permite, sa mai fac niste teste....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Sfaturi strimere

Mesaj de tavistan » 05 Apr 2013, 23:59

Mah, da de ce vreti voi sa imitati nalucile de spinning? v-ati saturat de imitat pestisori? :mrgreen: :lol: :lol:

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Re: Sfaturi strimere

Mesaj de hegedusalin » 06 Apr 2013, 08:31

SVF scrie:S-ar putea ca acest model(parerea mea) sa aibe aplicatii si la salau.La modul cum e facut capul,cu acel flex,cred ca se preteaza si la o recuperare dinti de fierastrau cu un sink.Eu nu am avut solutia respectiva(Flex),dar am improvizat.Adica am folosit un silicon transparent rezistent la apa,in strat subtire doar pe fibrele exterioare.Va mai trebui sa-l vad cum se comporta si pe apa.
Poti face si cu epoxi de 5 minute si tot asa sa pui subtire de tot pe fibrele de la suprafata. Singura problema e ca ii omoara actiunea. Singurele care mi-au placut asa au fost cele exagerat de lungi la care li se mai mica totushi coada.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Sfaturi strimere

Mesaj de SVF » 06 Apr 2013, 09:18

Alin,daca ai urmarit filmuletul,ai vazut ca siliconul ala,nu e pus decat in zona capului.Nu stiu daca epoxy face aceeasi treaba ca si siliconul,in sensul in care acel epoxy se intareste,devine mai rigid cred, pe cand capul pestisorului dat cu silicon ramane moale.Dealtfel Bob Popovics arata acest lucru.
Andrei,foarte corect ce zici tu,nici nu exista termen de comparatie intre experienta ta si mine.La mine e poate doar entuziasmul de inceput. :) Si la o adica,da-l in masa,imi iau iarasi ceva scule de spinn si pescuiesc streamerele astea cu plumb culisant si opritor. :lol: Adica,asa ca un pod de flori sau un tratat de pace intre doua stiluri ce se contrau pe aici :lol:
Tavi,cand avatul va incepe sa prefere carabusii in locul pestisorilor poate atunci voi lega si altceva.Stiu ca dupa multi a fi muscar inseamna sa legi tot felul de muste,dar eu nu prea am ce face cu ele. :wink:
ps:Andrei,aseara dupa msj.tau am cautat ceva info.asta mi-i s-a parut interesant:
http://weedbed.blog.com/2012/03/walleye-fly-fishing/

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Sfaturi strimere

Mesaj de Hell » 06 Apr 2013, 10:23

Stiu ca dupa multi a fi muscar inseamna sa legi tot felul de muste,dar eu nu prea am ce face cu ele
Inca nu te-ai palit de situatia care sa iti ceara si altceva.

Nu neg, pescuiesc 90% cu streamere...dar sunt momente cand un shlap iti poate oferii driluri si atacuri incredibile.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Sfaturi strimere

Mesaj de SVF » 06 Apr 2013, 10:40

Lasa shlapul,ala iese din ecuatie deoarece in pelicula poate starni orice peste.De fapt am si legat asa ceva...Stii foarte bine ce am vrut sa zic prin asta... :wink:
Alin,uite am incercat sa fac un filmulet in care sa se vada pana unde este aplicat silicon.Scuze pentru zgomotul de fond :)
http://www.dailymotion.com/user/eliasp69/1#video=xys9aj

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Sfaturi strimere

Mesaj de Hell » 06 Apr 2013, 10:46

Aham, deci acolo imiti un sand eel sau surf candy (google it ;) )
O sa miste frumos :wink:

Scrie răspuns