Sfaturi-Indrumari.

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Sfaturi-Indrumari.

Mesaj de edy.tm » 30 Iun 2012, 16:22

Ceau.

Prin iulie , august daca am bani, vreau sa ma duc si eu pe un lac pe aproape de Timisoara, 3 Ape ori Valiug, sau care mai sunt am auzit de Poiana Marului sau nu stiu care :wallbash: , daca ar fi si rau pe langa ar fi si mai fain.. , excursia de anul trecut se pare ca nu a avut loc pana la urma... asa ca anul asta vreau sa recuperez, in principal vreau sa pescuiesc la clean dar nu m-as supara daca ar fi si pastrav (Nu am prins niciodata si as vrea sa prind) Si in primul rand la Musca as vrea sa pescuiesc, spuneti-mi si mie care ar fi mai recomandat dar sa nu fie foarte departe, (nu merg cu masina :( ) as sta cam intre 3-7 zile, la cort :headbash: ... si daca mai aveti ceva informatii despre tarife si noutati nu ezitati sa le spuneti.

PS: nu sunt cunoscator de lacuri ,asa ca nu stiu mai nimic, si daca se poate pe vreunul sa se pescuiasca de pe mal ar fi super :elkgrin: .... am o amarata de barcuta si mie cam aiurea sa ma aventurez , am barcuit putin cu ea o balta si nu mi-a dat incredere , poate doar daca as pune o scandura asa pe latu' ei ar fi mai de doamne ajuta... asa ca mai bine de pe mal :lol1:

Ms fain. :respekt:

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Sfaturi-Indrumari.

Mesaj de JB » 30 Iun 2012, 22:51

Ciao Edy,
La Valiug am pescuit de pe mal acum cativa ani exact unde se varsa Barzava (cred!) in lac...lacul avea nivelul scazut si locul de varsare era accesibil. Multi cleni mici pe atunci. Dar am vazut bucati mari langa mal, din pacate malul inaccesibil in locurile alea.
Despre cazare, preturi la mancare, etc sigur te lamureste Daniel, el a mai fost in ultimul timp.
Eu am de gand sa dau o tura la pescuiala pe acolo, daca merg numai pentru pescuit, fara familie, te iau in masina :)
Indubitabil!

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi-Indrumari.

Mesaj de edy.tm » 01 Iul 2012, 13:48

O , vesti bune , credeam ca nu am sanse sa dau de pe mal pe nici un lac.
Daca mergi pe acolo singur, da-mi de stire , facem cheta si nici transportul nu se mai simte asa ;)
Am sa vad daca nu scrie nimic aici Daniel, atunci ii las un PM.
Mersi .

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Sfaturi-Indrumari.

Mesaj de JB » 01 Iul 2012, 20:20

De zona asta ziceam: http://www.panoramio.com/map/#lt=45.202 ... b=1&pl=all
Doar ca aici parca era mare nivelul apei...Daniel poate sa spuna daca era mare apa in ultimul timp
Indubitabil!

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi-Indrumari.

Mesaj de edy.tm » 02 Iul 2012, 00:15

JB scrie:De zona asta ziceam: http://www.panoramio.com/map/#lt=45.202 ... b=1&pl=all
Doar ca aici parca era mare nivelul apei...Daniel poate sa spuna daca era mare apa in ultimul timp
Aha, da se vede ca se poate pescui pe unde intra raul, arata fain, acum il intreb pe Daniel daca stie cum ii apa ;).
Ms. :bere:

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Sfaturi-Indrumari.

Mesaj de Daniel_ » 02 Iul 2012, 15:23

Am raspuns :) se poate pescui si pe rau si pe lac. De obicei perioada cu apa putina e primavara inainte sa se topeasca zapezile.

Eu prefer sa pescuiesc pe lac, din barca, inchiriata :) . Daca e sa pescuiesc pe rau merg la Nadrag ca e mai aproape si se poate face intr-o zi, fara cazare peste noapte.

Aveti grija cu fastivalul de jazz de la Garana, e in weekend-ul urmator si s-ar putea sa fie multa lume, locuri de cazare putine si scumpe, multi plimbareti si mult zgomot, casetofoane, chefuri, muzica tare, etc.

Scrie răspuns