Sfaturi achizitionare echipament

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bebeaxb
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 19 Apr 2014, 09:04

Sfaturi achizitionare echipament

Mesaj de bebeaxb » 13 Iun 2015, 17:56

Salutare tuturor!
As dori sa ma ajutati in alegerea echipamentului de fly. Pestele cautat in cea mai mare parte este cleanul si ocazional pastravul. Raurile care o sa fie batute sunt Cerna, Nera, Timis si de cele mai multe ori afluentii raului Cerna. Din discutiile cu un prieten, m-am gandit la Scierra.

Lanseta: http://www.pescar-expert.ro/cumpara/lan ... ra-7756073
Mulineta: http://www.pescar-expert.ro/cumpara/mul ... -6-3296789
Fir: http://www.pescar-expert.ro/cumpara/fir ... on-7756153

Va multumesc.

ddv2
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 07 Mar 2015, 17:44

Re: Sfaturi achizitionare echipament

Mesaj de ddv2 » 22 Iun 2015, 13:44

Salutare.
Felicitari pentru alegerea acestui stil de pescuit.
Daca nu ai cumparat inca ce vroiai, te poti orienta si la lansetele Temple Fork Outfitters care ofera ,as putea spune ceva mai mult decat Scierra, dar la un pret mai bun. Lucrate impecabil, garantie pe viata ireprosabila, singurul inconvenient este ca nu au tub de protectie si daca te deranjeaza poti face unul de PVC. Te poti orienta la TFO Finesse, TFO Professional II, chiar si TFO Signature. Ti-as recomanda totusi clasa 4, chiar daca pentru inceput iti va fi mai greu, iar ca lungime poti alege si 8'.6". Mai ai si varianta Redington Classic Trout care la fel este impecabila. Nu cunosc lanseta Scierra, dar pare bine lucrata. cu banii economisiti poti lua o alta mulineta ca exemplu Redington Drift care este impecabila. Personal o folosesc cu mare placere fara reprosuri.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Sfaturi achizitionare echipament

Mesaj de MuskMd » 23 Iun 2015, 05:44

bebe, prietenul care ti-a recomandat scierra e muscar ? :D

idealul e sa iesi cu unul care stie deja sa lanseze si sa te dai cu lansetele lui o perioada. de obicei muscarii sunt dispusi la asemenea experimente.
riscul e sa iei o parte din ideile lui preconcepute , si , sincer , de obicei sunt o gramada :lol:

CTul de la Redington recomandat de antevorbitor e o lanseta moderata ca actiune , si nu te gandi la lanseuri de 25 de metri din prima, dar face treaba si e placuta in cast

TFO finesse sunt un pic si mai moi :D
restul nu le-am testat .

Personal nu as da atatia bani din prima pe o lanseta care s-ar putea sa nu imi placa :lol:

PS vezi ca in zona timisoara, lugoj , ai multi muscari .
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Septimiu
senior
senior
Mesaje: 422
Membru din: 10 Mai 2005, 12:00
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sfaturi achizitionare echipament

Mesaj de Septimiu » 23 Iun 2015, 08:01

E greu de spus care lanseta ti se potriveste cel mai bine pana nu o pui la treaba sa lansezi cu ea.
In privinta mulinetei iti recomand sa te orientezi spre una relativ ieftina si cu diferenta de bani sa iti iei o lanseta mai performanta.
Eu am de multa vreme Okuma Sierra pentru clasa 4/5 si Okuma SLV pentru clasa 3 si si nu am ce sa le reprosez. Pe apele nosatre mulineta este cea mai putin importanta din tot ansamblul. Daca iei in calcul iesiri pe rauri consacrate din afara atunci treaba se schimba putin.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Sfaturi achizitionare echipament

Mesaj de MuskMd » 23 Iun 2015, 09:09

sierra da, buna , slv nu :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Septimiu
senior
senior
Mesaje: 422
Membru din: 10 Mai 2005, 12:00
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sfaturi achizitionare echipament

Mesaj de Septimiu » 23 Iun 2015, 11:02

Sierra o am de multi ani dar SLV dor de vreo 2 ani. Pana acum nu am avut probleme. La ce ar trebui sa ma astept?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Sfaturi achizitionare echipament

Mesaj de MuskMd » 23 Iun 2015, 11:46

daca nu o apropii de nisip e ok :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns