sfat echipare lanseta

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

sfat echipare lanseta

Mesaj de danone » 29 Dec 2011, 21:21

De la anul doresc sa ma initiez in arta pescuitului la musca. Mi-a adus mosul o lanseta Ron Thomson Steelhead fly , clasa 4/5, lungime2,58m. As vrea sa echipez lanseta cu tot ce trebuie, mulineta, fir, etc. As dori sfaturi in aceasta privinta. Bugetul este de 400 lei.
Fir intins tuturor si la multi ani

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 29 Dec 2011, 22:09

ma uit in urma si observ ca la fly fiecare isi face topic cu ce lanseta/muli/fir sa isi ia la un moment dat :D


in banii aia iei un slv 4-5 sau 5-6( 150 lei) , backing ( 30 lei) fir vision wf 5 floating sau 4.... cca 100-130 lei si iti mai ramane de 3-4 leadere conice si 10-20 muste....

fir intins :)


PS atentie mare, ai o gramada de muscari cu gargauni acolo , in cluj, care se crede a fi capitala ff in romania :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 30 Dec 2011, 08:59

MuskMd
Ceea ce mi-ai spus, pentru mine suna a extraterestri.
Te rog daca ai putina rabdare sa-mi detaliezi putin ce model de mulineta, ce model de guta, ce inaintas, etc se adapteaza la lanseta pe care o am deja. Abia daca stiu care sunt componentele unui echipament de muscarit. Nu pretind sa devin profisionist din prima, dar macar asa cu pasi marunti sa incep sa invat. Voi pescui doar din barca pe acumulari de munte(Belis) la clean si pastrav. Deasemenea voi trebui sa ma invat cu lanseurile care in prezent mi se par imposibil de facut, cu toate ca urmaresc pe situri si TV emisiuni dedicate ff.
Mersi anticipat si fir intins pt la anul.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 30 Dec 2011, 09:19

Da-mi voie sa-ti traduc:slv e mulineta,Okuma SLV,e la Arrow,backing e firul care se pune intii pe mulineta,sa se aseze mai bine firul propriu zis,firul este Vision,de aceeasi clasa cu lanseta,leadere-le sint inaintasii care se ataseaza la capatul firului,ff este fly fucking(':lol:')restul este casting,nu pentru tv,ci pe malul apei.Mai e un topic cam la fel cu asta deschis de Shimano,citeste-l,sint citeva sfaturi bune in el ce te vor mai lumina,sau te vor baga mai rau in ceata.Succes :lol:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 30 Dec 2011, 09:32

http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 11451.html

cam de kkt, merge uns pt primi 2 ani :D .... mulineta asta e ca loganul...toata lumea a avut-o inainte de a-si cumpara Audi sau BMW :D


http://www.totalfishing.ro/fir-backing- ... 18080.html

backing...nu conteste prea mult... e de umplutura la inceput... si te lasa sa visezi ca o sa ti-l arate fun peste...vrodata....


leader ...ceva de genul
http://www.totalfishing.ro/jaxon-fly-le ... 10567.html

evita cormoran...sux hard...jaxonul is mai ieftine si olea mai bune....


firul de musca ...e discutabil.
Totusi, pescuitul de lac la fly e o chestie oarecum mai sensibila.... si care iti impune trecerea prematura la fire scufundatoare ( asta daca nu vrei sa dai doaaar and e cald si frumos la clenutii de pe langa maluri care muscaresc veseli si nepasatori ...)

ca si inaintas poti folosi cu succes ceva role usor transportabile de mono sau fc de la spin, asortand, bineinteles dimensiunile....
PS : atentie, magazinele online romanesti nededicate fly-ului sunt pline de descrieri cretine la produse...sau hai, daca nu-s cretine macar inexacte :D ..... deci nu pune botul chiar la orice :D


Invariabil, va trebui sa gasesti ep careva care s aiti arate olea de casting ( sau ai sa te chinui, cum au facut si altii, niste luni bune pana va deveni pescuibil) sau si mai grav o sa dai peste careva care iti va arata ca te poti descurca si fara casting ( nu pe lac, slava domnului) si vei fi iremediabil pierdut :lol: , dar ti se va deschide o cariera stralucitoare in competitii :lol:

Cluj power :twisted:

PS ....ai pm :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 30 Dec 2011, 16:52

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Perfect spus si explicat!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 30 Dec 2011, 20:33

PPS place nano acvariul meu ? :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

Mesaj de pasek » 30 Dec 2011, 22:04

ca sfat : incearca sa inveti sa faci citeva lansari de pe mal inainte de a incerca din barca... mie cel putin mi se par mult mai greu din barca
in rest ... we are the best!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 30 Dec 2011, 22:43

sincer mie mi-a placut grav tare din barca :lol:

si oricum nu cred ca omul gata, ia sculele si sare in colac sa se duca la peste :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 31 Dec 2011, 10:21

MuskMd scrie:PPS place nano acvariul meu ? :lol:
Adica este un fel de indoor casting pool?
Poti da dupa colt? :D

Scrie răspuns