Rusalii artificiale - intrebari

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 10 Aug 2004, 08:19

MihaiV scrie:Fa poze sau vorbeste cu un biolog si afla denumirea stiintifica (latineasca) a insectei. Cu denumirea respectiva o putem gasi pe net si putem gasi pozele aferente.
Vetrica de care spune Ioan, este descrisa si aici: http://www.muscarul.as.ro/articole/ceimita.htm

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 10 Aug 2004, 09:21

Nu e suficient. Efemerele sunt o familie mare de tot, cu sute de tipuri de insecte, de diverse dimensiuni si diverse culori. Le e comuna viata f scurta (de unde si denumirea) si aspectul general.

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 10 Aug 2004, 10:01

Multumesc pentru atentia (si timpul acordat).
Poze cu larva voi putea face mai spre toamna si primavara inainte de prohibitie (cind voi merge sa le scot pentru a le folosi). Am uitat sa precizez ca la o partida de pescuit toamna sunt necesare cam 100 de bucati, iar primavara pot fi suficiente doar 50 de bucati.
Pentru faza de zbor va trebui sa astept vara viitoare.

Ma bucur sa aflu ca pot gasi sprijin intr-o atare incercare, dar trebuie sa vin cu ceva concret. (Iar cu Paul probabil voi iesi la un pescuit cu vetrica pe Prut.)
Fir intins!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 10 Aug 2004, 10:17

Ioan S. scrie:(Iar cu Paul probabil voi iesi la un pescuit cu vetrica pe Prut.)
Cu siguranta va trebui sa iesim la cateva partide :) De obicei merg singurel (nu am amici pescari cu permis) sau cu un verisor din Bosia. Eu chiar imi planificasem pentru sambata o partida de pescuit la Prut, dar daca e tulbure... mai vad. Cel putin, duminica am revenit in Iasi si am trecut peste Buzau si Siret si erau foarte crescute si tulburi.
Oricum, am sa sun inainte pe cineva sa intreb si daca aflu cum e, am sa scriu pe forum.
Poze cu larva voi putea face mai spre toamna si primavara inainte de prohibitie (cind voi merge sa le scot pentru a le folosi).
Scoti vetrica odata pentru tot sezonul?
Se mai obisnuieste, spre toamna sa scoata localnicii vetrica (pentru sefii de la graniceri) pentru iarna.
Cum o pastrezi?


Fir intins!

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 10 Aug 2004, 10:54

Ioan S

Bine inteles ca vei fi ajutat de "comunitatea de PMA", dar ... dupa cum vezi avem nevoie de informatii mai exacte.

Pana una alta ar trebuii sa te apuci de pescuitul la musca artificiala.
In ciuda faptului ca malurile raurilor pot fi pline de boscheti si pomi, exista lansari, pe care daca te antrenezi si le inveti ca lumea, ai posibilitate sa pescuiesti cu scule de pma.
Dar pe Prut eu banui ca pescuiesti pe malul drept. Nu vei avea prea mari probleme cu lansarea. La "uscata" se pescuieste mai ales in amonte si atunci ai posibilitattea sa lansezi paralele cu malul, (de ex.) acolo unde sunt pomi pe mal.
La pescuitul cu nimfe, nu trebuie neaparat sa ridici firul deasupra capului.
Exista lansari ce permit lansarea firului chiar cand ai multa vegetatie pe mal.

A invinge aceste bariere naturale, este in sine o parte importanta a pma. Indemanarea se castiga prin antrenament si asta il poti face si fara sa te duci pe apa. Deci poti fi in contact cu hobyul in fiecare zii chiar daca nu ai timp sa iesi pe apa. :)
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 10 Aug 2004, 18:23

Pentru Paul,

Daca mai ai intrebari despre momeli specifice Prutului, cred ca ar fi mai bine sa le pui la topicul "Prut". Aici este totusi un spatiu rezervat artificialelor.
Despre artificiale vs modelele lor naturale cred insa ca se poate discuta. Cu atit mai mult cu cit desi am mai intrebat despre larva de rusalie si pe alt forum, dl Petru Dima este singurul care a vazut-o (probabil singurul pescar care o cunoaste si are acces la net).
Raspunsuri: Nu se poate pastra (vie) decit maxim 3-4 zile, in nisip usor umed, la rece (frigider).

Pentru dl. Petru Dima,

In lipsa unui "profesor" trecerea mea la pescuitul cu MA este incerta, in sensul ca "autodidact" fiind, orice succes va genera un plus de perseverenta, iar peseverenta va duce la noi succese. Asta in varianta optimista.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 10 Aug 2004, 21:14

Ioan S

Te rog sa ma crezi ca te sustin cu tot ce ai nevoie sa stii teoretic. I-ti trimit poze, desene si toate explicatiile ce sunt bune de stiut. De asemena tinem legatura si garantat vei avansa destul de rapid pana la un nivel care-ti v-a da posibilitatea sa pescuiesti pe majoritatea locurilor de pescuit. De asemenea te ajut sa-ti gasesti un bat si un fir ce functioneaza bine impreuna.

Dar putem discuta pe privat daca te intereseaza. :)
Te rog citeste cu atentie urmatoarea fraza.
Pescuitul la musca artificiala nu este mai greu decat pescuitul la pluta, daca sculele alese sunt folosite la capacitatea lor si cu o tehnica adecvata. :wink:
Fir intins!
Borealis F

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Re:

Mesaj de stiuca » 29 Apr 2012, 15:17

[quote="Wavedancer"]Cel mai bine discuta cu Petru Dima, el e expertul in muste artificiale.[/quote]
:wallbash: Posibil pentru STREMERE dar sunt si la noi legatorii destul de buni,ce leaga muste pentrulipan,pastrav,si restul ce sare la muste.Vezi Lucian Vasies Cluj
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Rusalii artificiale - intrebari

Mesaj de JB » 29 Apr 2012, 17:03

Cineva dezgroapa topicuri antice :lol1:
Indubitabil!

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Rusalii artificiale - intrebari

Mesaj de Jedi » 29 Apr 2012, 18:11

2004-2012 ....opt ani trec ca fulgeru :D
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Scrie răspuns