Probleme mari la casting .. si nu numai

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Zuche
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2012, 10:20

Probleme mari la casting .. si nu numai

Mesaj de Zuche » 20 Aug 2012, 12:15

Salutare! De curand mi-am cumparat o lanseta de fly. Nu este cine stie ce , ba chiar una foarte proasta. Am dat 65 de Ron pe ea, banii stransi din alocatie :D , nu mi-am permis mai mult .. dar asta este.
Asadar , am o problema mare la casting. Cand incerc lansez la distante de aproximativ 7, 8 m firul nu cade unform pe apa , ci intr-un mod ' serpuit '. La roll cast , pe distante mici snurul este in linie dreapta. Chiar nu inteleg unde este problema ...
O alta problema o am cand dau mai de aprope 2, 3 m , si pot sa observ reactia pestilor( cleni ; iar apa este foarte mica , sub 0.5 m , si foarte limpede ) ,in momentul cand snurul atinge apa , acestia se sperie , si nu se sperie de prezenta mea , ci doar in momentul cand snurul atinge apa.
Orice sfat din partea voastra mi-ar fi de folos .. am observat ca sunt multi oameni care se pricep la fly pe aici :)
Multumesc!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Probleme mari la casting .. si nu numai

Mesaj de MuskMd » 20 Aug 2012, 14:34

e greu de diagnosticat o greseala ( sau mai multe :) ) de casting asa .... daca ai putea sa te filmezi ar fi o chestie :) si sigur s-ar gasi cineva avizat sa iti dea cateva sfaturi :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Zuche
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2012, 10:20

Re: Probleme mari la casting .. si nu numai

Mesaj de Zuche » 20 Aug 2012, 16:17

MuskMd scrie:e greu de diagnosticat o greseala ( sau mai multe :) ) de casting asa .... daca ai putea sa te filmezi ar fi o chestie :) si sigur s-ar gasi cineva avizat sa iti dea cateva sfaturi :)
Cred ca mi-ar fi cam greu totusi sa filmez , din mai multe motive ... totusi , am vazut multe filmulete pe youtube despre casting , si fac exact cum este acolo , adica opresc brusc cand ajung la orele 10 - 14 .. imi mai iese cateodata pe distante mici cand la forward cast , trag putin de bat inapoi si firul se mai indreapta , in rest ... devine deja foarte enervant :(
Totusi aceasta problema ar putea fi si din cauza lansetei? v-am zis , e una ft proasta , nu cred ca se poate gasi ceva mai slab pe piata, cel putin eu nu am gasit pe net nimic; nu zic eu ca sunt un expert , dar , poate fi si din cauza lansetei , nu ?

Multumesc!

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Probleme mari la casting .. si nu numai

Mesaj de bradypus » 20 Aug 2012, 17:14

pestisorii aia se sperie de orice cade in apa,
si pita daca le dai si de aia se sperie :D ,
dar dupa mica sperietura instinctiva revin.. asa ca nu-ti fa griji la faza asta

Zuche
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2012, 10:20

Re: Probleme mari la casting .. si nu numai

Mesaj de Zuche » 20 Aug 2012, 19:23

bradypus scrie:pestisorii aia se sperie de orice cade in apa,
si pita daca le dai si de aia se sperie :D ,
dar dupa mica sperietura instinctiva revin.. asa ca nu-ti fa griji la faza asta
Sa spunem ca am rezolvat cu asta ... mai ramane cu castingul. :)

Zuche
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2012, 10:20

Re: Probleme mari la casting .. si nu numai

Mesaj de Zuche » 21 Aug 2012, 11:34

Astazi am fost la pescuit , iar dupa aproximativ 30 de min am agatat musca de un copac si s-a rupt si o mare parte din leader , neavand nimic la mine cu care sa-l inlocuiesc , am mai exersat casting-ul , si am observat ca firul se intindea perfect pe apa . deci cred ca problema era din cauza leaderului.
Asadar , v-as ruga sa-mi spuneti exact cum sa-mi construiesc leadeul pentru o lanseta de 2 , 1 m!
Va multumesc!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Probleme mari la casting .. si nu numai

Mesaj de MuskMd » 21 Aug 2012, 12:16

poti sa te chinui sa legi niste mono de diverse grosimi ( 0.8 m 050, 0.5m 040 , 0.5m 030, 0.3m 020 si 0.3m 015 , de exemplu) sau poti saiti bagi picioarele :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Zuche
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2012, 10:20

Re: Probleme mari la casting .. si nu numai

Mesaj de Zuche » 21 Aug 2012, 12:22

MuskMd scrie:poti sa te chinui sa legi niste mono de diverse grosimi ( 0.8 m 050, 0.5m 040 , 0.5m 030, 0.3m 020 si 0.3m 015 , de exemplu) sau poti saiti bagi picioarele :lol:
Multumesc! :respekt:
Si felicitari pt colectia de bete! :D

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Probleme mari la casting .. si nu numai

Mesaj de MuskMd » 21 Aug 2012, 12:23

merci dar nu mai e de ceva vreme nici aceeasi nici asa de mare :(
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns