Probleme de incepator :)

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
kinde
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 09 Sep 2012, 10:44

Probleme de incepator :)

Mesaj de kinde » 09 Sep 2012, 11:53

De aproximativ doua luni pescuiesc la musca artificiala , iar un ultima vreme chiar am inceput sa lansez corespunzator , ba chiar sa prind si peste ( mic si putin , ce-i drept :) , dar ma multumesc si cu atat ). Majoritatea pestilor prinsi au fost in momentul cand musca a cazut pe apa , fie ea uda sau uscata , dar niciodata nu am reusit sa prind peste cand prezentam musca pe apa recuperand snurul.
Din experienta voastra , cand ati prins peste " plimband " musca uda prin apa , in ce mod ati facut-o ? Prin miscari dese si scurte , lungi si cu o pauza de cateva secunde , sau in alt mod ?
O alta problema , ceva mai mica , pe care o am este urmatoarea : am urmatorul snur http://www.xxx.ro/produse/213/26607/ ... WF-4F.html , nu ar trebui sa pluteasca ? Deoarece o parte din varful snurului meu sta scufundat in apa , chiar daca asta nu se intampla mereu ci cand il tin mai mai mult pe apa , sau cand recuperez dupa ce am lansat pe distante mai mari de 10 m , sunt curios care ar fi problema. :)

Chiar daca nu s-a mai scris de cateva zile in sectiunea de fly , imi incerc si eu norocul si sper sa ma ajute cineva , mai ales la prima intrebare :D

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de ticairlandezu » 09 Sep 2012, 12:19

Welcome in...HELL!!!! :lol: :lol: :lol:

kinde
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 09 Sep 2012, 10:44

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de kinde » 09 Sep 2012, 12:25

ticairlandezu scrie:Welcome in...HELL!!!! :lol: :lol: :lol:
Nu-i problema , m-am obisnuit , si chiar imi place :D

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de ticairlandezu » 09 Sep 2012, 12:35

Aaaa...nu-i ce crezi tu :wink: eu doar am vrut sa-l invit pe userul HELL, in conversatie :lol: :lol: :lol:

p.s. sa vezi ce "mi-o iau" acum :lol: :lol: :lol:

kinde
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 09 Sep 2012, 10:44

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de kinde » 09 Sep 2012, 12:41

ticairlandezu scrie:Aaaa...nu-i ce crezi tu :wink: eu doar am vrut sa-l invit pe userul HELL, in conversatie :lol: :lol: :lol:

p.s. sa vezi ce "mi-o iau" acum :lol: :lol: :lol:
Am inteles.
Si iti multumesc ca l-ai invitat , poate reuseste sa ma ajute. :)

kinde
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 09 Sep 2012, 10:44

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de kinde » 09 Sep 2012, 16:58

Chiar daca nu mi s-a raspuns inca la ce am intrebat mai devreme as mai avea nevoie de un sfat. Ce leader sa folosesc pentru o lanseta de 2,5 m ? Ma refer la marini (1m 0.30 + 0.5 m 0.25 .... ). Eu pana acum puneam doua bucati , una de 0 35 si celealta de 0 18.

kinde
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 09 Sep 2012, 10:44

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de kinde » 09 Sep 2012, 19:19

ady_fly scrie:Să fim cinstiți: firul ales de tine nu este unul dintre cele mai strălucite! (partea financiară a contat!)
Decât să-ți pierzi vremea cu confecționarea leaderului din bucăți de monofilament mai bine îți cumperi un leader conic fără noduri!
Răspunsuri la problemele tale găsești la adresa din subsol!
Veterani, berea-i rece! :respekt:
Intradevar , partea financiara a contat , mai mult nu mi-am permis. Iar leaderul conic este cam scump , si la cum le agat eu , ar fi destul de costisitor...pentru mine :)

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de Hell » 09 Sep 2012, 19:27

ticairlandezu scrie:Welcome in...HELL!!!! :lol: :lol: :lol:
Ce? :lol1: Io? :lol:
Kinde....chiar daca firul ala nu pluteste....priveste-l ca pe un intermediar. :wink:
Daca ai prins peste...esti pe drumu care trebuie.
Leader....sunt o gramada de retete....si eu nu sunt tipu care sa isi bata capu' cu ele :wink:
Ai mp

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de Jedi » 10 Sep 2012, 01:42

Pe portiunea de virf, care se reduce in diametru, microcristalele flotante cam lipsesc, sau sint prea reduse ca sa mai pluteasca...Multe fire de soi chiar , prezinta fenomenul asta de " sink tip"...Apoi mai poate si apa sa se infiltreze intre camasa si dacronul din interior, scufundindu-se dupa 10-15 minute de pescuiala. Solutia=solutia de plutire....din belsug pe virf si mai putin pe lider si musca..Poate ai facut nail nod si deja monofilamentul a facut varza invelisul firului.
Cit despre momentul atacului... :roll: ...o singura data imi aduc aminte ca un clean a luat un caterpilar galben la o secunda dupa aterizare...banuiesc ca a picat fix la botul lui..In rest numai dupa o anumita vreme, pe recuperare sau lasat musca uscata sau lestata in voia curentului...Iar o stiuca mica si vreo doi basi am crezut ca vor chiar sa ma muste de nas...au atacat cind adunam firul cu mina sa schimb musca si eram deja cu mina pe lider, cind au tisnit astia direct spre mine cu gurile deschise.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de MuskMd » 10 Sep 2012, 05:58

la clean, daca despre el vorbim :) , ori iti ataca imediat dupa ce ai plescait-o in propierea malului opus, ori o studiaza un pic si daca e sinucigas o ia..... cand vb de uscate. Cnad trecem la ude, nimfe streamere functioneaza intotdeauna varianta cu "jumate la vale " : adia de pe mal plescai goanga in malul opus un pic mai in aval , dupa care faci cateva pompaje scurte si te folosesti de curent sa iti tina firul intins. Asta cu firul intins e musai pt ca asa vei sesiza instant atacul , asa vei avea promptitudine la intepare si asa ai control pe musca. De aia trebuie sa incerci sa te pozitionezi in asa fel incat sa folosesti curentul in favoarea ta :) ...
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns