Probleme de incepator :)

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de semlecangheorghe » 23 Sep 2012, 17:03

Ooooopaa,musca 13 este sub omerta...
Va roadeti unghiile de zor baieti??
Vedeti cit va abtineti,sa nu va iasa bube...ar fi pacat.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de colaps » 23 Sep 2012, 17:57

hmm , ciudata definite a fly fishingului , doresc sa va precizez ca e total gresita :D si deobicei cei care sunt in necunostinta de cauza fac asemenea greseli FATALE . exista 2 posibile pedepse : 1 biciuirea cu o joarda de 15 picioare in piata publica ( marca la alegere ) sau 2 niste cursuri intensive de fly casting :mrgreen: , sincer eu zic ca varianta 2 este mai castigatoare .... daca nu cumva "inculpatul" este sado-... :D :headbash:

p.s. calaul Hell o sa execute sentinta ... el e reprezentant divizia DH deci nah ... bafta mxima :D
...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de MuskMd » 23 Sep 2012, 18:23

gigi tu iar te simti singur ?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de Jedi » 23 Sep 2012, 18:29

semlecangheorghe scrie:

Oricine poate face lansari din astea..
Facem pariu ca cel putin 95% din forumisti nu-s in stare sa ia firul de pe apa si sa arunce musca la mai mult de 10 metri?
Cre'ca toti astia cari fac rotocoale cu zbicul,de fapt nu s-au putut ridica la nivelul de performanta si indeminare a baitcastingului..
Gresit ...din nou...Sint o gramada care au gustat din baitcasting si la urma au trecut la nivelul 4 .
1 . stationarul
2. spining
3. baitcasting
4.fly
E ca la blocul cu patru etaje...cind stai la 4 nu-ti mai sarea nimeni in cap, numai ca de o vreme se mai face un etaj si apar probleme la mansarda.. :mrgreen:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de semlecangheorghe » 23 Sep 2012, 18:59

Ha...nu-i nic' gresit..

Cind am pus io mina prima oara pi o joarda de fly,cls8,nu aveam snur,si ma ardea la palme sa vaz cum merge..Am pus un fir textil de 15lb(primul sacrilegiu)si un smoc din ala de zici ca iera taiat din coada de la epure...,ala de-i zice streamer..Asa...

Si stiam un loc intr-o balastiera aproape de mine,unde era un pinten de betoane si fiare contorsionate in apa..acolo stateau niste dihanii de avati care rapeau la punct fix.numai ca aveau prostu'obicei ca nu ieseau din zona aia nici sa-i pici cu ceara,iar daca te apropiai cu un bobler,il propteai din prima..Nu mergea acolo decit original floating,da la ala stiau avatii astia toate paternurile posibile..

Si urc in masina,cu fiu-meu cu tot ,si plec glont la locul cu pricina,cu ginduri marete sa prin avatoii la prima me iesire la fly.. :lol: :lol: moaaama ,cind or sa vaza tarponii aia impielitati cum face blanita aia flu,flu prin apa,or sa se bata care sare primul..

Ajungem la Mures..era cald tare,si acesta scazuse brusc...Fiu-meu sare din masina...-'Tati ,pot sa fac baie?"'Erau acolo,la vreo 30m de mal, niste foste excavatii cu apa de maximum 80cm,nu prea mari,cu apa curata si calda..''Fa baie,zic,gindindu-ma ca acolo n-are ce pati'..In sus si in jos de noi mai erau niste pescari ,care la feeder care la.. 'da doamne sa traga la mine.."Desfac tacticos joarda din 4 bucati..pleosc ,o rapeala linga fatidicul beton..Aha ,zic,acilea sinteti... :twisted: Mufez lanseta,pun ,mulineta,trag firul....lunga,2.70-bleah,..asta este...Fiu-meu ma striga..'Tati, am gasit o casca de motociclist..'Leg goanga...scot fir...o pun linga mal si fac cu ea..flu,flu,prin apa...pulseaza si unduieste...mama ,mama...Si dau lanseta pe spate si incerc sa scot fir...'Tati,te simti bine?"ma intreaba fiu-meu...Ma intorc spre el...era plin de nisip,si de namol,minjit pina la git si pe cap avea casca de motociclist,,plina de apa...arata ca un alien din ala ,cu corp si membre subtiri si capul nefiresc de mare.. :lol: :lol: 'Ma simt bine,da de ce intrebi?..ii raspund..'Pai ca te vad ca tot dai cu zbicul prin aer ca unchiu Ionica cind conducea caruta...tu pina acuma nu pescuiai asa..''Ma umfla un ris de-mi vine sa ma tavalesc....'Fiule...asta-i ...FLY'...'Fly :shock: ??''...intreaba el uimit..''Da zic,asa prind unii pesti..''...Sta descumpanit citeva secunde,apoi se intoarce la joaca lui,nu inainte sa-mi zica..'Tati , daca nu te simti bine o sa o sun pe mami..'' :wallbash:

Un avatoi cit china face o volta linga beton ...obletii sar ca loviti de trasnet..Incep sa scot fir..2-3-4m si cind curentul imi prinde goanga il las sa o poarte la vale pin' ce ajunge in drept cu zona de conflict..Vaz cu coada ochiului cum feederisti se uita cu gitul sucit la mine,si isi stuchesc in sin..''las ca va arat io voua..'' si incep a pulsa cu motocul pe linga beton...Un val pleaca de linga beton si simt ca stomacul mi se stringe brusc,asteptind atacul in lanseta...Tarponul ajunge linga pamatuf si intr-o fractiune de secunda se opreste inghetind, apoi ,cu o puternica lovitura de coada o taie de zici ca o vazut pe dracu.. :cry: :cry: :?: :?:

Dupa aia am aflat io,ca goanga mea era ,cica, pentru...stiuca,si era cam mare,chiar si pentru un avat mare... :lol1: :lol: Cert este ca ,in juma de ora am reusit sa bag in inactivitate totala,toti avatii din zona si in afara de unu' singur,cam batut in cap de soarele arzator',toti feederistii,si ailalti stationaristi,au intins-o prin alte locuri..Ulterior am auzit ca cica ,zona aia de balastiere ,o ocoleau toti zicind ca este ..'blestemata'..

No ,si cind m-am saturat de filfiit motocu'prin aer,si fiu-meu o incercat sa o sune pe nevasta-mea ,fiind din ce in ce mai ingrijorat de simptomele mele,am hotarit ca pun scula in cui si pina nu-mi iau snur adevarat nu mai chinui pa nimeni,nici pe fiu-meu,nici avatii,nici feederisti...D-apoi,in timpul ala,cit am filfiit io prin er,am vazut ca nu-i greu a te juca cu vectorii cind nainte cind 'napoi..eh..joaca de copchil...pun pariu ca si fiu-meu lanseaza din prima...Acu'stau si ma scarpin pa chelie...oare de ce so fi speriat avatu'ala??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de semlecangheorghe » 23 Sep 2012, 19:00

MuskMd scrie:gigi tu iar te simti singur ?
Nooo,doar plictisit..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de vgb » 23 Sep 2012, 19:26

@semlecan: vaz ca incerci sa-l copiezi pe Sorin; nu merge. el e nostim, tu esti ridicol.

treci 'napoi la jucarioarele tale si lasa topicurile care te depasesc.

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de ranga » 23 Sep 2012, 19:30

vgb scrie: treci 'napoi la jucarioarele tale si lasa topicurile care te depasesc.
niciodata nu-l depasesc topicurile, doar el le poate depasi. :crazy1:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de semlecangheorghe » 23 Sep 2012, 20:20

vgb scrie:@semlecan: vaz ca incerci sa-l copiezi pe Sorin; nu merge. el e nostim, tu esti ridicol.

treci 'napoi la jucarioarele tale si lasa topicurile care te depasesc.

Zau ,si Sorin are copil??
Si el o gasit o casca de motociclist??Si el are balatiere in zona??

Sau dupa ultimul flit care l-ai luat pisti botic te-ai gasit dator ..sa ti razbuni..???

In cazu ista ,ridicolul iti apartine cu atit mai mult cu cit nu ti-am avut vreodata treaba,mai ales ca in umbra unui nick asa .vgb,.poa sa fie oricine,nu conteaza...

Nah,pa si nu puni la suflet..

Sper ca nu am atins vreun 'lord ' al fly-ului autohton...taman la 'jucarioarele' care-l dor mai tare... :respekt: :lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Probleme de incepator :)

Mesaj de Tavi » 23 Sep 2012, 20:40

Gigi, eu te iau in serios pentru ca topicurile de fly sunt serioase, nu ca alea de cast sau de boblere. :P
Deci ce ai facut tu cu textilu de 15? Cu ala ai dat? Adica nu ai snur?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Scrie răspuns