PESCUITUL CLEANULUI PE LAC DE ACUMULARE

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
constrictus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 133
Membru din: 26 Ian 2013, 19:07

PESCUITUL CLEANULUI PE LAC DE ACUMULARE

Mesaj de constrictus » 18 Feb 2015, 20:05

Salut pescari.
Pescuiesc la fly dupa clean de 2 ani dar numai pe rau si cu uscate si gandaci de foam. In prezent detin o lanseta Vision Attak #5 si 9'.
Doresc sa abordez pescuitul cleanului pe lac si nu prea stiu ce combo sa folosesc; clasa lanseta, snur plutitor, intermediar, scufundator (ce clasa?), muste.Pentru a folosi snur intermediar sau scufundator trebuie alta clasa de lanseta fata de ceea ce am?
Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: PESCUITUL CLEANULUI PE LAC DE ACUMULARE

Mesaj de MuskMd » 19 Feb 2015, 07:13

te poti descurca si cu lanseta respectiva. casa acoperi mai multe perioade si sa iei in calcul si perioadele cand nu se hraneste in suprafata poti sa iti iei cateva fire ( intermediar, sink tip , full sink) si sa incepi sa te obisnuiesti cu rata de scufundare .

e posibil cel putin cand vei da cu intermediar si full sink sa simti ca lanseta gafaie la extras firul din apa ( atackul nu e f teapana ) .

personal pe lac, in functie de adancimi si pestii vizati eu dau cu cls 6 , 7 si chiar 9 full sink cand discutam de 8-10 m adancime....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

constrictus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 133
Membru din: 26 Ian 2013, 19:07

Re: PESCUITUL CLEANULUI PE LAC DE ACUMULARE

Mesaj de constrictus » 19 Feb 2015, 22:06

Multumesc pentru raspuns, dar mai doresc unele lamuriri.
Pentru snurul intermediar sau cel scufundator de 5 s-ar preta o lanseta de clasa 6 sau 7?
Pentru pescuitul cu ude sa folosesc 2 muste?

oly marius
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 21 Oct 2011, 21:09
Localitate: Balgrad

Re: PESCUITUL CLEANULUI PE LAC DE ACUMULARE

Mesaj de oly marius » 19 Feb 2015, 23:25

Pe un 7 cu sink sau intermediar merge mai bine streamere pe carlige de 8 sau 10 poti folosi si doa muste clar ca merge. Dar decat sa mai dai banii pe o lanseta 7 poti folosi o bucata de jnur sink loop to loop conection si poti schimba pe clasa 5 cand vrei dai cu ude cu plutitoru sau pui pe sink streamere micute si le ai pa amandoua. Schimbi montura cand vrei rapid si simplu.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: PESCUITUL CLEANULUI PE LAC DE ACUMULARE

Mesaj de MuskMd » 20 Feb 2015, 07:24

exista polyleadere scufundatoare in comert care te pot ajuta sa cobori musca cu sculele pe care le ai acum.
se va modifica un pic castingul dar nu mortal.
poti folosi 2 muste , totul e sa te decizi la un mod de a le prinde care sa previna incalcirea tippetului ....

daca lanseta de 5 e mai cu vlaga e posibil sa duca si fire de 6 .....
atackul eu o stiu mai moderata , deci nu ma pot pronunta :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns