Pescuit la taparina

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Pescuit la taparina

Mesaj de valy_pike » 07 Iun 2013, 08:32

Scuze daca considerati ca taparina nu se incadreaza la acest topic dar eu cred ca tot un fel de musca este .Cu toate ca pescuitul scrumbiei este pe sfarsite nu vad ca prinde cineva asa ceva si ma simteam dator macar cu cateva poze !!!
http://img38.imageshack.us/img38/4127/dsc00224q.JPG
http://img812.imageshack.us/img812/9083/dsc00227hh.jpg

Avatar utilizator
wildexplorer
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 16 Apr 2012, 08:21
Localitate: Moeciu City
Contact:

Re: Pescuit la taparina

Mesaj de wildexplorer » 07 Iun 2013, 15:32

Fly fishing inseamna cu totul altceva... Fly fishing nu inseamna doar prinderea pestilor folosind muste artificiale...

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Pescuit la taparina

Mesaj de JB » 10 Iun 2013, 08:50

wildexplorer scrie:Fly fishing inseamna cu totul altceva... Fly fishing nu inseamna doar prinderea pestilor folosind muste artificiale...
....... ? Sper ca nu zici ca mai inseamna si culesul de mure sau ciuperci cand apa e naspa, sau tranta corp la corp cu ursul dupa ce il surprinde pe flaifișăr ca face pee-pee pe copacul de care se scarpina ursul de obicei. Ca daca e asa, inseamna ca inca n-am atins nirvana, nu de alta dar la ses nu evadeaza prea des ursii de la Zoo :elkgrin:
Indubitabil!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Pescuit la taparina

Mesaj de MuskMd » 10 Iun 2013, 09:06

nu fi carcotas ma :twisted:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Pescuit la taparina

Mesaj de JB » 10 Iun 2013, 09:32

M-am spurcat cu match si feeder in week-end, nu ma mai simt atat de pur si curat :wallbash: :lol1:
Indubitabil!

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: Pescuit la taparina

Mesaj de valy_pike » 11 Iun 2013, 08:08

Adevarul ca`i mare diferenta intre stilurile de pescuit fly si ...scrumbie atat la echipament cat si la stil si indemanare.lPescuitul la fly trebui dupa cate stiu , sa fii mai mult decat ....artist, un pic de ....balet ce trebui sa faci cu ,,musca "sa o faci sa aterizeze unde trebui !Am admirat mult acest stil si pe cei care`l practica ,,Jos palaria .din partea mea !" Scuze daca am deranjat cu trasul prin apa a taparinei...........

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Pescuit la taparina

Mesaj de leowb » 11 Iun 2013, 09:51

Salut ,nu ai deranjat domne :P :respekt:

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Pescuit la taparina

Mesaj de tavistan » 11 Iun 2013, 12:09

N-ai deranjat pe nimeni; doar l-ai trezit din amorteala pe conashu JB care a trecut la next level :headbash: si ne ignora in mod suveran in ultima vreme... :mrgreen: :lol: :lol:
Pe de alta parte orice muscar vede in flyfishing tocmai baletul si regia aia de care vorbeai si ii va fi greu sa accepte ca si pescuit la musca artificiala orice stil de pescuit in care se foloseste un carlig impodobit cu ceva scame si pene... Atata orgoliu sper ca ne este permis... :respekt: . Oricum, stilul asta (ca oricare altul) e la indemana oricui doreste sa-l practice; nu-i nimic esoteric sau exclusivist; asa ca daca-ti place... ce te retine? :D Si sa stii ca se pupa foarte bine cu spinningul/bc-ul etc; poti sa le faci pe toate intr-o partida de pescuit, in functie de conditiile concrete :wink:

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Pescuit la taparina

Mesaj de JB » 11 Iun 2013, 15:19

tavistan scrie:doar l-ai trezit din amorteala pe conashu JB care a trecut la next level :headbash:
Da, da, altfel trage un crap de 3 kg fata de un clean de 500g...Dar promit sa dau dupa crap si cu bat de fly! :elkgrin:
Indubitabil!

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: Pescuit la taparina

Mesaj de valy_pike » 14 Iun 2013, 08:05

Crap sau poate si o stiuca mai imbracata la un batz de flay cred ca stai cu inima`n ...gat pana`l dai afara !!! Si-ti tremura tot corpul si la 5 minute dupa drill.......E o senzatie de N-O MAI UITI TOATA VIATZA!!! Eu am luat o stiuca de 10kg la o Daiwa exceler de 2,10m cu actiune 5-27gr si a-mi tremurau mainile si la .....sedinta foto ..........

Scrie răspuns