pastravul si soarecii

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

pastravul si soarecii

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Dec 2010, 00:06

Credeam ca le stiu pe toate dar habar nu aveam ca pastravii mari, curcubeii in orice caz, dar aproape sigur si indigenii, ataca soarecii ajunsi in apa si deci se pot prinde cu muste ce imita soareci, de fapt streamere.
http://www.youtube.com/watch?v=A4pOOMpF ... re=related
La vara cand ajung pe Raul Mare sau pe Lotru experimentez o astefl de musca sau macar un soarece viu prins in carlig fara a fi ranit grav - de pielea piciorului sau de o ureche. A incercat careva?

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Mesaj de RYOBI » 08 Dec 2010, 00:52

filmarea montajul si clipul de exceptie, cred ca cel mai bun clip pe care l-am vazut in materie de pescuit :roll:
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Dec 2010, 01:29

RYOBI scrie:filmarea montajul si clipul de exceptie, cred ca cel mai bun clip pe care l-am vazut in materie de pescuit :roll:
Ma bucur ca ti-a placut. Am fost de curand in Africa de Sud si un pescar amator din Jonkershoek mi-a dat ca link acest filmulet ca sa imi explice de ce folosesc ei muste asa bizare. De fapt in magazine aveau si muste ca ale noastre, eu am cumparat 10 muste tip Sedge pe ac 12, cu pana de potarniche maro inchis. La Jonkershoek aveau un fel de bulboana cam cat un lac mic unde pescuiau pastravi curcubeu de 20-40 cm. Din pacate nu am avut echipamentul necesar si nu permiteau la momeli naturale, de fapt nici la linguri sau vobler, doar musca! Aia da puritani....in schimb puteai retine cativa pesti dar platindu-i la bucata! La ei incepe acum vara, cand ma gandesc ca pomii erau in floare si pastravii muscareau....asa imi vine sa ma intorc macar pentru o saptamana!

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 08 Dec 2010, 07:07

Hehe!
Mdah e super faza si foarte adevarata.
Nu vreau sa va stric mitul pastravilor mancatori de soareci dar din pacate se intampla numai in Noua Zeelanda - din cate stiu eu.
Aici padurea se taie diferit - totul pana la pamant sterp , dupa care se "insamanteaza". In anii si zonele unde se insamanteaza (cu avionul masiv) exista explozii uriase in populatia de soareci si pastravocii cresc extraordinar profitand de asta.
Degeaba mergi pe acelasi rau 100 de km mai jos si dai cu imitatie de soarec, sau chiar pe acelasi lac unde acum 3 ani a fost " heave seeding ".
Dar in fiecare an sunt ape unde se intampla... dar trebuie sa le cunosti.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 08 Dec 2010, 10:18

Eu am un prieten care a vazut filmuletul asta vara si si-a facut singur niste soricei din aia cu care a prins cleni pe Neajlov ! A fost cu ei si la pastrav, dar fara mine, asa ca nu pot baga mana in foc ptr acolo, dar clenii i-a prins de fata cu mine ! :D

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 08 Dec 2010, 11:44

Cleanul ar sari si la un F22 plimbat finut la suprafata apei :roll:

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 08 Dec 2010, 11:48

MeHigh scrie:Hehe!
Mdah e super faza si foarte adevarata.
Nu vreau sa va stric mitul pastravilor mancatori de soareci dar din pacate se intampla numai in Noua Zeelanda - din cate stiu eu.
Fericitule!
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 08 Dec 2010, 11:51

Eu am vazut stiuci luate la asa ceva........
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 08 Dec 2010, 15:44

De la clean, la stiuca la pastrav de talie mare...toti papa soareci.
Clean mare a luat Silu parca, sau muscattore, la fly cu imitatie de soarec.
Par de caprior de iarna pe carlig cu deschidere mare tuns caun soarece, o codita din ceva ata....si ala este...simplu de tot

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 08 Dec 2010, 16:52

Pe muscatore ala sa nu-l credeti ca-i al mai mare mincinos! :P
Am prins la ceva ce semana a soricel, pe carlig #10, floacele nefiind tunse sa arate chiar a soricel...plus codita din chenille rosu (portocaliu mai inchis, de fapt)

Scrie răspuns