Păstrăv la Streamer

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Păstrăv la Streamer

Mesaj de andreifishing » 23 Mai 2015, 22:22

Salut,
Anul trecut am văzut niște pescari, sau mai bine spus braconieri, care pescuiau la păstrăv cu peștișori și aveau capturi sănătoase. Ei bine eu vreau să fac același lucru,(spus puțin forțat), doar că vreau să fie legal și ARTIFICIAL.
M-am gândit să folosesc niște streamere asemănătoare peștișorilor folosiți. După ce m-am interesat puțin, am aflat cu ce peștișori pescuiau, și cum îi foloseau,(ei atunci nu au vrut să îmi spună nimic, mi-au arătat doar două trei bucăți ca să se mândrească și s-au făcut nevăzuți, nu îi cunoșteam). Se pare că peștele utilizat era boișteanul,( sau crăietele), numit de biologi: Phoxinus phoxinus
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Vltava.jpg
Prindeau exemplare mici de maxim 4 cm și le puneau pe cârlige mari de 4-6, utilizau strună groasă,monofilament, de 0,4-0,5 pe o vargă de 5-6m.
Ce streamere cunoașteți care ar putea să imite acești pești? Un site de unde le-aș putea achiziționa ar fi perfect, chiar foarte perfect dacă ar fi și barbless :D
Alte tipuri de streamere bune? Ceva imagini vă rog!
Mulțumesc mult și aștept păreri.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Păstrăv la Streamer

Mesaj de MuskMd » 24 Mai 2015, 19:50

Imagine

Imagine

ambele modele au fost...mereu in actiune cum zice gigel :lol: :lol:

decat sa te chinui pe aci sau sa dai multi bani pe ele iti cumperi un bucktail , o coada de vulpe alba , neste iepure tabacit si te apuci de legat...
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: Păstrăv la Streamer

Mesaj de andreifishing » 02 Iun 2015, 18:13

MuskMd scrie:
ambele modele au fost...mereu in actiune cum zice gigel :lol: :lol:

decat sa te chinui pe aci sau sa dai multi bani pe ele iti cumperi un bucktail , o coada de vulpe alba , neste iepure tabacit si te apuci de legat...
Îmi place foarte mult primul streamer. Am să îmi cumpăr câteva materiale și am să încerc să îl reproduc :D

Scrie răspuns