O fi bun acest combo?

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

O fi bun acest combo?

Mesaj de andreifishing » 04 Mar 2015, 16:07

Salut,
Anul acesta m-am hotarat! Ma apuc si de fly fishing. Mi-am luat niste muste ude, uscate si cateva nimfe de la Luci iar acum ma gandesc sa-mi iau piesa de baza: lanseta.
Nu am mofturi prea mari, avand in vedere ca nu am pescuit niciodata si nici macar nu stiu cum este. Am avut ocazia de a fi invatat de catre cineva insa nu am mai reusit sa profit de ea si asa a mai trecut un an iar eu nu am pus mana pe o lanseta de fly.
Am gasit pe dreamfish niste combo-uri care mie imi par ok dar mai presus de parerea mea este a voastra, a celor deja invatati.
Iata combo-urile:
http://shop.dreamfish.ro/index.php?rout ... uct_id=740
http://shop.dreamfish.ro/index.php?rout ... uct_id=745
http://shop.dreamfish.ro/index.php?rout ... uct_id=743
Deja ce trece peste 1000lei pare cam naiv pentru mine, nu ca nu mi-as putea permite, ca as face niste mici economii, dar cum nu stiu ce si cum, as putea chiar distruge echipamentu si ar fi pacat. Insa asta depinde de recomandarile voastre. Timp de gandire ar mai fi, pana la pasti cand am putin vacanta de la facultate si imi permite timpu sa hoinaresc putin.
Pestii tinta: pastrav si lipan, cu dimensiuni intre 15-50 cm,(rar peste 30 dar este o apa in zona ce ascunde niste monstrii ce trec peste 40, si nu sunt foarte greu de gasit, as putea spune :D, o apa bine populata cu peste, un Rai al muscarilor ce nu as prefera sa-i fac reclama, doar sa starnesc pofta hahaha :lol: ).
Clasa 4 e prea mica, nu!?

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: O fi bun acest combo?

Mesaj de andreifishing » 04 Mar 2015, 16:11

Pana acum pescuiam la musca cu o lanseta de spinning de cca 3 m, usoara. Puneam o nimfa, dupa ea un plumbisor mic si la vreo 50cm o uda. Lansam, cu mana pe fir, la vreo 4-5m de mine si pipaiam pe langa pietrii. Cam asta a insemnat fly fishing-ul pentru mine. Aaaa da, pe rauri mai micute, chiar paraie de latime maxim 5-6m foloseam o varga de 4m de carbon cu o montura asemanatoare cu cea de mai sus, si prindeam ceva ceva :D

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: O fi bun acest combo?

Mesaj de leowb » 04 Mar 2015, 17:52

Salut ,ai ales bine si clasa si combourile .Clasa 4 e ok pt ce vrei tu ,dar lungimea sa fie minim 9 picioare adica 2,70 m.Si bun venit in Fly Fishing

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: O fi bun acest combo?

Mesaj de andreifishing » 04 Mar 2015, 18:58

leowb scrie:Salut ,ai ales bine si clasa si combourile .Clasa 4 e ok pt ce vrei tu ,dar lungimea sa fie minim 9 picioare adica 2,70 m.Si bun venit in Fly Fishing
Si eu care ma gandeam la varianta mai scurta :)) Ma gandeam ca 9 picioare e prea mult...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: O fi bun acest combo?

Mesaj de MuskMd » 04 Mar 2015, 19:00

daca o sa vrei sa dai si nimfa in dulcele stil clasic cehesc nu te orienta sub 9 craci.
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: O fi bun acest combo?

Mesaj de andreifishing » 04 Mar 2015, 23:47

MuskMd scrie:daca o sa vrei sa dai si nimfa in dulcele stil clasic cehesc nu te orienta sub 9 craci.
Ok, 9 picioare stabilit. Acum, care din cele 3 combo-uri mi s-ar potrivi mai bine? Cel de 500, 800 sau 1100 lei?
Un link exact si va sunt mare recunoscator :D

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: O fi bun acest combo?

Mesaj de leowb » 05 Mar 2015, 07:11

Gideaza te si tu, care i mai usor ,mai bine lucrat ,sa fie din 4 bucati ,mulineta sa fie din Metal si sa aiba o frana mai buna,snuru la fel.Sau suna l pe Andrei si iti recomanda el ,ca le are la indemana :wink:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: O fi bun acest combo?

Mesaj de MuskMd » 05 Mar 2015, 08:21

eu l-as lua pe cel mai ieftin sa vad cum deprind miscarea si cat ma prinde stilul :lol: .
s-ar putea sa il pui repede la vanzare si e pacat sa ingropi multi bani inainte sa stii daca chiar iti trebuie....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: O fi bun acest combo?

Mesaj de andreifishing » 05 Mar 2015, 15:34

MuskMd scrie:eu l-as lua pe cel mai ieftin sa vad cum deprind miscarea si cat ma prinde stilul :lol: .
s-ar putea sa il pui repede la vanzare si e pacat sa ingropi multi bani inainte sa stii daca chiar iti trebuie....
Cred ca asa o sa fac. O sa cumpar combo-ul de 500lei si vad ce si cum. Daca imi place l-am si pus pe net si imi iau ceva mai bun :)

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: O fi bun acest combo?

Mesaj de MuskMd » 05 Mar 2015, 18:19

fiind mai moderat o sa te ajute sa deprinzi miscarile mai usor, deci nu te grabi.... in fly smecheria e in echilibru nu in forta samd... :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns