O fi bun acest combo?

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ddv2
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 07 Mar 2015, 17:44

Re: O fi bun acest combo?

Mesaj de ddv2 » 07 Mar 2015, 19:12

Salut.
O actiune moderat iti va fi mai usor de invatat pentru inceput, iar lansarea mustelor pe apa se va face mai delicat( ma refer la muste uscate),dar mai tarziu cand vei avea nevoie probabil de lanseuri mai lungi de 10-12 metri va deveni mai greu. Daca vei alege ceva moderat-fast va fi mai bine pentru viitor. Pentru uscata si lanseuri scurte care ai nevoie in majoritatea raurilor din Romania iti recomand cu caldura actiunea moderat unde de foarte multe ori lansezi cu firul cat lungimea batului.Pentru pescuitul la nimfa ar merge mai bine o actiune moderat-fast sau fast.
O parere personala ar fi sa-ti cumperi o lanseta clasa 4 de 9', chiar daca pentru inceput iti va fi mai greu sa o folosesti pana te obisnuiesti. Ideal ar fi sa iti arate cineva miscarile de baza.
In ceea ce priveste alegerile tale nu am nimic impotriva lor, dar varianta ceea mai ieftina are o mulineta din grafit care nu are durata prea lunga de viata si iti va fi foarte greu sa scapi de ea. Poti alege sa-ti iei o lanseta gen Redington Classic Trout cu actiune moderat ,care este o lanseta impecabil lucrata in China, sau TFO Professional II cu actiune moderat fast, la fel impecabil facuta in Coreea. La ambele ai garantie pe viata care ar fi bina sa intrebi de asta de unde le cumperi. Lanseta TFO nu are tub ci doar husa, dar poti sa-ti iei tub separat sau sa-ti faci din teava PVC daca nu te deranjeaza aspectul.
Ca mulineta poti lua cu incredere o mulineta Okuma SLV clasa 4/5 care este din aluminiu si are un raport calitate pret foarte bun, personal nu cred ca vei avea vre-o problema cu ea. De astfel la magazinul de unde ai postat linku-rile are un fir Airflo Ridge supple tactical WF4 la un pret ok.
O sa mai ai nevoie de inceput de leadere 4xsi 5x atat de 9' cat si 7.5' si tippet de 4x,5x,6x. Personal am o mulineta Okuma Sierra de cand m-am apucat de pescuit la musca adica de vre-o 15-17 ani si inca functioneaza, am dat-o mai departe sotiei care pescuieste fara probleme.
Este o parere personala care cred ca s-ar putea sa te duca mai mult ca bani de ceea ce vroiai tu, dar, alta calitate si mai putin decat cele mai scumpe la aceeasi calitate.
Scuze ca am aprofundat subiectul, nu vreau sa te influentez, am incercat sa-ti ofer variante mai echilibrate de inceput, variante care le vei folosi cu drag si peste ceva timp cand vei avansa daca prinzi drag de acest tip de pescuit. :)
p.s. Sotia mea pescuieste cu Redington Classic Trout de 8.6' clasa 4 si prinde pastrav la nimfa fara nici o problema. cand i-am luat ei batul si cand l-am vazut cum lanseaza mi-a placut atat de mult, incat mi-am luat si eu unul de clasa 3 cu toate ca aveam bete cu mult mai scumpe

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: O fi bun acest combo?

Mesaj de MuskMd » 07 Mar 2015, 21:34

sierra e faina , dar nu se mai prea gasesc :) , SLV este o mizerie :D ....tot parere personala :P
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns