Nu mai pescuiti?

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 16 Dec 2011, 20:56

Isi recupera streamer-ul de la ele,de obicei le arunca inapoi in apa,le prinde doar sa-i oftice pe astia incepatori la fly (':(')Leo,Duminica Big Day

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Nu mai pescuiti?

Mesaj de leowb » 16 Dec 2011, 21:22

E clar ca le am eliberat si sa sti ca alea mari inca nu le am gasit smecheria,dar le gasesc eu ceva .Cleniacule vorbim maine /

Avatar utilizator
alexandru varga
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 292
Membru din: 25 Aug 2006, 04:42
Localitate: deva

Mesaj de alexandru varga » 17 Dec 2011, 14:26

superbe pozele,la soricel ai prins? din par de elk ai facut soricelul?

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Nu mai pescuiti?

Mesaj de leowb » 17 Dec 2011, 16:30

Salut ,am prins si la soricel .Cel din poza e pe carlig mai mare dar si soriceii pe carlige mai mici prind si cleni si chiar pastravi.Si da e din par de cerb probleme e ca nu mai am sa mai fac alte minunatii,snur intins

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Nu mai pescuiti?

Mesaj de leowb » 24 Dec 2011, 20:41

Salut ,in primul rand Sarbatori Fericite si la cat mai putini braconieri.Am facut o iesire forte interesanta la spining la salau intr o zona care nu se poate pescui la Fly decat din barca sau altceva,am dat de niste crapi faorte frumosi si bataiosi cu un colorit exceptional .Mi as i dorit sai prind la fly atat de mult dar daca intru cu barca s au sutit imediat ca sunt foarte precauti ,de ce spun asta ?am pescuit intr un loc in care de fiecare data am prins sau am luat medalion pe timp rece.Am alunecat sai am cazut in fund am stat ceva timp sa mi revin si am facut cateva lanseuri si bineinteles ca nu mai erau acolo.Am sa incerc sa gasesc o solutie daca nu am sa incerc dintr o barca mai mica sa vedem daca pot sa ma apropii daca prind ceva sau nu am sa va pun poze,,ce musca voi folosi?Am legat un fel de Woly Buger rosu cu niste bodiglas ca sai dea aspectul de chironomida sau intrus nu am mai prins cu ea dar cam orice deriva din Woly Buger prinde peste,deci ramane de vazut .Pana atunci va mai astept cu o parere sau un colind.Snur intins

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 25 Dec 2011, 10:45

Sarbatori fericite si tie!
Este un film pe net, despre pescuitul la crap cu joarda de fly. Chiar bine facut. De la echipament, musca, stil de abordare......multe treburi. Dar cel mai mare adevar pe care l-au spus, fiecare apa isi are obiceiurile ei.

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Nu mai pescuiti?

Mesaj de leowb » 25 Dec 2011, 12:57

Salut ,am vazut filmu cred ca e cel mai misto care l am vazut daca zici de ala cu japonezu.Da fiecare apa cere o abordare diferita chiar si alta lanseta dar asta face toata placerea .Si mai cred ca pescarul care sa adapteza si descopera smecheria ala e pescar adevarat ca e spining ,fly sau la teava.Adaptabilitatea spune tot ,Sarbatori fericite

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 25 Dec 2011, 13:55

Singurul film de fly care l-am vazut cu un japonez in ele, era despre chironomide, si aia dadeau pe lac dupa curcubei.
Filmul vazut de mine era facut de americani in statele lor adunate. Era acolo si pescuit la fitofagi. Misto film, chiar recomandat, daca detii barca sau belly boat

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Nu mai pescuiti?

Mesaj de leowb » 25 Dec 2011, 14:32

Trimite mi si mie lincul cu filmul care l ai vazut tu,cel care l am vazut eu se intituleaza Fly fishing si l gasesti pe You tube.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 25 Dec 2011, 20:24

asta este filmul
CARPIN An Overview Of Fly-rodding For Carp


Format : AVI
File size : 698 MB
Duration : 1h 4mn

Scrie răspuns