noduri

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 17 Oct 2011, 10:47

HellRAISER scrie:Da, eram cu un incepator notoriu, renumit pentru gherlele pe care le da....Tavi :lol:
Probam un fir si incercam sa facem ceva pentru fly fishingul romanesc :lol:
Am trecut cu o masina pe langa voi, dar nu eram sigur ca esti tu, erai mai incolo putin de drum :)
Bravo tie, da-i inainte :wink:
Si sa stii ca Tavi nu da gherle, eu astept sa vad un caras prins de el la fly :lol:
Bye.

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 17 Oct 2011, 14:01

ce folosesc eu e tipul asta de conexiune: http://www.google.ro/url?sa=t&source=we ... PxvUqHRgYg -facut cum trebuie tine mult si bine.

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de Daniel_ » 17 Oct 2011, 16:51

Mersi de idee.

Mai am o intrebare:

Context:
1) Sunt la primele mele incercari de a pescui cu streamer-e mari. Pana acum am pescuit cu uscate, ude si streamer-e mici, aruncate cu snur clasa 5.

2) Din citite pe net am aflat ca leader-ul pt. streamere (mari) trebuie facut din nailon mai rigid (stiff).

3) Grosimea leader-ului la capatul dinspre snur trebuie sa fie 60% - 70% din grosimea snurului (tot de pe net aflate).

--------------------------------------------
Intrebarea:
De 2 ore ma chinui sa leg un "nail knot" pe un snur de clasa 7 cu nailon rigid de 0.55mm si nu merge, nu se aduna bine spirele.

Ce gresesc?

Am mai legat leadere de snur cu "nail knot" si nu am mai avut asemenea probleme (snur clasa 5 sau 3 si nailon mai subtire si mult mai moale).

Ce sa schimb? pun nailon mai subtire? 0.45mm sau 0.40mm sau unul mai moale? - vreau sa lansez streamere mari pt. avat sau stiuca (mica).

Leaderul il fac din mai multe bucati de nailon inodate.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 17 Oct 2011, 19:25

ce inseamna streamere mari Daniel ?

Parerea mea e ca e inutil sa te chinui foarte tare cu nail knot samd ...
fa o prindere bucla in bucla ( de la fir mergi cu o bucata de 0.5- 1m de naylon clasic de 0.35 sau mai subtire si gata... :D )

Keep it simple daca functioneaza....
sau eventual fol un capat de leader conic care ti-a ramas dupa ce l-ai tot scurtat....

nu trebuie s aiti bati capul prea tare cu prezentarea...daca firul iti "cara" streamerul unde vrei tu, nu conteaza daca pleoscaie un pic ;)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de Daniel_ » 18 Oct 2011, 16:24

Am reusit sa fac nail knot. Solutia a fost sa las nailon-ul gros (capatul gros de la leader) in apa 2 ore. S-a inmuiat si am putut sa leg nodul.

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Mesaj de mircea13 » 25 Oct 2011, 14:49


edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 25 Oct 2011, 18:33

In link-ul lui Mircea13 la clinch nod arata ca da 4-5 ture .... voi cate dati ? Eu dau ceva mai multe... probabil de asta nu imi iese tot timpul nodul :)...

Avatar utilizator
tux
veteran
veteran
Mesaje: 1389
Membru din: 18 Aug 2010, 04:50
Localitate: Targu Jiu

Mesaj de tux » 25 Oct 2011, 19:37

Nail knot pt a lega leaderul de snur este aici: http://www.animatedknots.com/nailknot/i ... dknots.com
5 ture am folosit eu, dar cu mono de 0.36 si nu au fost probleme.
Eu prefer loop to loop.
Pentru a lega musca artificiala de tippet, improved clinch sau trilene knot (preferatul meu).
Born to F.i.s.h, Forced to Work ...
I need a 6-month Fishing Trip ... Twice a Year

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 25 Oct 2011, 21:43

edy.tm scrie:In link-ul lui Mircea13 la clinch nod arata ca da 4-5 ture .... voi cate dati ? Eu dau ceva mai multe... probabil de asta nu imi iese tot timpul nodul :)...
io am un...imrpoved clinch :lol: cu 5 ture iar ultimul fir il dau tot prin bucla de la ochet, de doua ori....arata mai bine....si nu mi se rupe :twisted:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 26 Oct 2011, 13:23

MuskMd scrie:
edy.tm scrie:In link-ul lui Mircea13 la clinch nod arata ca da 4-5 ture .... voi cate dati ? Eu dau ceva mai multe... probabil de asta nu imi iese tot timpul nodul :)...
io am un...imrpoved clinch :lol: cu 5 ture iar ultimul fir il dau tot prin bucla de la ochet, de doua ori....arata mai bine....si nu mi se rupe :twisted:
Interesant ce zici, cred ca o sa incerc si eu.

Scrie răspuns