mustele din cdc?

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexandru varga
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 292
Membru din: 25 Aug 2006, 04:42
Localitate: deva

mustele din cdc?

Mesaj de alexandru varga » 21 Ian 2012, 19:00

am auzit ca nu prea sunt bune pe ape repezi[de munte],ca se umezesc repede si iau apa,dar pe ape line sunt ok,si dupa mai multe partide de pescuit,cdc-ul is pierde flotabilitatea si nu se mai poate folosi,dar in schimb le place pestilor fiind moale.cit adevar si cit nu? mai ales la, ca nu se mai poate folosi musca din cdc dupa citeva partide de pescuit.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: mustele din cdc?

Mesaj de miky » 21 Ian 2012, 19:56

Ti-am impartit postarea in mai multe intrebari ca sa-ti pot raspunde:
alexandru varga scrie:1 - am auzit ca nu prea sunt bune pe ape repezi[de munte],ca se umezesc repede si iau apa,
2 - pe ape line sunt ok,si

3 - dupa mai multe partide de pescuit,cdc-ul is pierde flotabilitatea si nu se mai poate folosi,

4 - dar in schimb le place pestilor fiind moale.
1 - prea putin adevarat, mai degraba neadevarat: Mustele cu CDC se pescuiesc utilizand ca adaos diversi unguenti flotanti cu care se impregneaza musca inainte de folosire, de pilda gelul de CDC !
In timpul folosirii nu raman la nesfarsit uscate, dupa mai multe aruncari, datorita curentului, ori cand prinzi un peste si ii scoti carligul din gura, datorita mucusului acestuia, flotantul se dilueaza, dispare, isi pierde eficienta ! In situatia aia clatesti musca, o usuci cu ajutorul unui amadou (sau similar), apoi o imbibi din nou cu gel si e ca noua !
2 - Adevarat, sunt Ok (in sensul ca rezista mai mult pana se uda din cauza curentului), ... dar si aici de cate ori prinzi un peste, trebe sa procedezi ca la punctul 1
3 - neadevarat !
4 - oarecum adevarat ! mai degraba le place evolutia CDC in apa decat faptul ca e moale !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
alexandru varga
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 292
Membru din: 25 Aug 2006, 04:42
Localitate: deva

Mesaj de alexandru varga » 22 Ian 2012, 06:35

multumesc pentru raspuns,eu am ca si flotant pentru muste loon,trebuie sa-mi iau flotant special pentru cdc,sau ii ok si loon-ul?

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: mustele din cdc?

Mesaj de tavistan » 29 Mar 2012, 00:13

pai verifica-l! cu 2 mushte identice (sau aproape identice), una o ungi una nu si le pui pe apa - vezi ce se intampla. daca diferenta de timp pana la imbibare/scufundare e semnificativa, atunci e ok. loon au produse faine din ce stiu eu :wink: si vezi ca unsorile astea sunt bune si pe slapi si alte goange facute din foam. oricat ar zice producatorii ca foam-ul lor e cu celule inchise - bla bla bla - fals! tot sug apa! si-atunci le dai cu unsoare si e ca-n bancu ala cu alifia pentru rechini: tot te manca, da' mai cu scarba... :lol:

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Re: mustele din cdc?

Mesaj de colaps » 08 Apr 2012, 07:40

am facut si eu 2 muste cu cdc :) si am si incercat ieri una , destul de misto pluteste , faza nasoala ... s-a incurcat cu ceva mizerii din apa si a devenit uda :)) , acasa am spalat-o bine bine si e ca noua . pluteste iarasi perfect. deabia astept sa imi fac o armata ca am mari sperante cu ea :)
...

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: mustele din cdc?

Mesaj de JB » 08 Apr 2012, 10:07

Flotant + amadou si e ca noua direct acolo, pe apa
Indubitabil!

Scrie răspuns