muste din comert sau artizanale?

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

muste din comert sau artizanale?

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 11:36

Pentru colegii muscari am si eu o intrebare punctuala? De vreo 2 ani pescuiesc la pastrav folosind adesea metoda buldo si 2 muste ude legate mai sus de bila. Am cumparat si muste facute de localici dar si din comert si pana acum cele ale localnicilor imi par mai bune. De pilda, pe Capra (Fagaras) am prins binisor cu muste simple, confectionate de mesteri locali din fulgi maro si cenusii cu ata banala, in schimb cu niste muste splendide facute de Shakespeare (se vad la Carrefour in cutii de 20 bucati si costa vreo 20 lei cutia), colorate si lucioase nu a mers deloc. Oare de ce? Imi vine greu sa cred ca legatorii de la Shakespeare sunt mai slabi decat taranii nostri care nici nu au cocosi de rasa atat de buna! Voi ce parare aveti?

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 30 Ian 2008, 11:44

daca nu ai mai fost pe-aici, inseamna ca esti un nou venit care promite niste discutii interesante. :D

sorry de off topic.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 11:46

Salut Eugene,
Ieri am aflat si eu de acest site de la un amic si azi m-am inscris. Mersi pentru incurajari.

dstb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 02 Apr 2007, 16:48
Localitate: Bacau

Mesaj de dstb » 30 Ian 2008, 12:09

in schimb cu niste muste splendide facute de Shakespeare (se vad la Carrefour in cutii de 20 bucati si costa vreo 20 lei cutia), colorate si lucioase nu a mers deloc.
Alea din Metro aratau catastrofal. Daca nu se stricau in aer sigur speriau peshtii.

Cele bagate mai recent prin magazine arata mai bine dar... ... ...
Imi vine greu sa cred ca legatorii de la Shakespeare sunt mai slabi decat taranii nostri
A, pai nu le leaga lorzii muscari din Stratford dupe Avon, ca sa parafrazez pe cineva. ;-)
care nici nu au cocosi de rasa atat de buna! Voi ce parare aveti?
Ai zis "Fagaras".
Am auzit o legenda (stii, chestia aia cu un sambure de adevar ;-) )
despre cocosii de pe acolo.

:-)
db

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 12:32

Ai dreptate, mustele astea de la Carrefour si Metro sunt prea colorate, ca niste sorcove, fulgii sunt multicolori... e calr ca sperie pestii. Cei din Fagaras zici? Pene de cocos banal, blana de caine, iepure si caprioara (nu glumesc!). Cel puton in Corbeni asa le confectionau. Cu asemenea muste prindeai pe Capra cate 3-4 pastravi de talie regulamentara si inca 2-3 mai mici, de eliberat, cam in 4 ore. Earu muste pe ace nr. 12-14, negre, fin de fer, dar nu cu inel ci cu paleta! Localnicii aia legau pe ace cu paleta dar asta nu dauna cu nimic! Doar ca e greu sa le legi la loc dupa ce apare un nod...
Mai sunt mustele facute de Gipo...nu le-am probat inca dar par prinzatoare si nu-s scumpe (vreo 15.000 bucata) Le-a incercat cineva la pastrav? Dar la clean? In general se zice ca mustele bune la pastrav sunt bune si la clean...ei bine, eu nu am prea prins clean mijlociu si mare cu mustele cu care am luat pastrav de 20-24 cm!

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 30 Ian 2008, 12:41

eu dau numai cu mustele confectionate de mine si garantat ca sunt mai bune ca mustele legate din magazin . Am vazut cele de balzer sunt chinuite rau de tot.
Materiale ce le folosesc eu sunt mult mai bune decat le au ei la dispozitie si nu gandesc sa ma incadrez intr-un anumit pret.
Iarna este anotimpul favorit de facut muste.
La pastrav nu am dat dar la clean sunt tatic mai ales pe metoda buldo. Cele mai prinzatoarea sunt uscatele sau udele de tip adams, moschito, si black zulu, red spinner (variant).
Cred ca nici un muscar adevarat nu cumpara muste ci se chinuie sa le mestereasca. De ce ? Foarte simplu daca cunosti zona in care pescuiesti iti dai seama ca peste cauta mai ales un tip de musca pe care e mai simplu sa o creezi tu decat sa o cauti prin magazin.
the angler is catching xxx, not by the lure

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 14:48

Sir Jones, mersi pentru precizaei.
E normal ca faci muste f bune daca ai materiale de soi si faci si ceva risipa de pene, nu? De regula pastravul e selectiv si tinde sa apuce mustele care seamana cu ce are el acolo. Dar nu e regula! Uite, pe Cerna si pe Raul Mare prin august la amiaza zburau mici efemere maronii care sunt imitate de musca March Brown. Ei bine, nu aveam asa ceva dar am dat cu musca "taraneasca" cu pana neagra si corp de ata neagra cu linie rosie la coada si am prins f bine! La clean am dat tot cu modele mici, pe ace 12-14 si nu a mers bine deloc. Localnicii pe Arges aval Mihailesti si pe Sabar dau cu siruri de 6-10 muste mari, floclase, pe ac 6-8, culori vii (vrede, rosu cu negru, violet etc) si am vazut ca prind f bine. Dar eu nu agreez sa pun peste 3 muste, parca devine tir la...mitraliera in loc de pusca semiautomata...
Ce parare aveti voi? Merge mai bine cleanul mijlociu (20-25 cm) la muste mari, paroase, colorate decat la cele mai discrete si mai mici? Iarna merg alte muste decat vara? Mersi anticipat.

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 30 Ian 2008, 15:16

mustele ce vezi in magazine , pe care se vand la "kil" de regula sunt facute de copii din india sau china .... un copil face numai un singur model ....
dintrun astfel de set de muste cam 2-3 bucata sant care merg sau mai bine zis seamana cu ceva insecta de la noi , in rest daca ai palarie poti sa folosesti astea ca ornament ...
calitatea lor asa cum a mai zis cineva inainte de mine iar e sub lilmita "admisa" , dar nu e de mirat daca ne gandim unde au fost facute ,de copii la bani de nimica ... pe care in sfarsit tu vezi la 1ron/buc in comert ...

Avatar utilizator
crisp
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 254
Membru din: 10 Dec 2004, 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de crisp » 30 Ian 2008, 15:25

cand am inceput sa pescuiesc la musca foloseam doua muste una era mai mult pe post de "geamandura". Cam de 3 ani pescuiesc, la clean (in special pe Sabar) , doar cu o musca la capatul leader-ului si pot sa-ti spun ca nu am avut pb in ceea ce priveste eficienta.
De ce la o sg musca?:
-e mai placut deoarece nu se mai incurca (mai ales daca folosesti leader subtire 0.1, 0.12)
- am ceva mai multa precizie
- in cazul in care trebuie sa lansez in spatii mici (pe"pe canalele" sau ochiurile facute de apa prin vegetatia acvatica) nu am pb
In ceea ce priveste Sabar-ul pot sa-ti spun ca cea mai eficienta "musca" este gandacul din spuma neagra si corp din paun, dubbing negru sau diverse nuante de gri. Gandacul este f bun pt incepatori, nu are importanta cum lansezi deoarece nu se scufunda, face zgomot cand atinge suprafata apei, ceea ce declanseaza atacul cleanului, daca este mai mare (pe crlige de 10) eviti clenisorii. totusi in aceasta perioada merg mai bine udele sau streamer-ele.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 15:57

Va multumesc pentru raspunsuri, cred ca o sa continuu sa cumnpar muste din par de caine si iepure de la localnicii din Fagaras. E drept ca sunt mai scumpe, vreo 25.000 musca dar sunt verificate si au dat rezultate. Unde gasesti tu gandac din ala de spuma cu fulg de paun? Sau ti-l faci singur?

Scrie răspuns