muste din comert sau artizanale?

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 07 Apr 2008, 17:44

MihaiV scrie:Miky, nu te mai recunosc! :P
dar n-ai zis nimic de Orvis!
pe aia o pastrez pentru final !!! :lol: plus ca n-am vrut sa divulg chiar tot ! :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 07 Apr 2008, 17:50

Acu pe bune, revenind putin la firul discutiei (nu mult :lol: ), in ultimii 4-5 ani nu cred sa fi ajuns cu mai mult de 2 muste la stadiul de distrugere la care sa o dau jos de pe lider pentru a o reface. Si asta s-a intamplat in zilele "alea" cu cleni (prietenii stiu care) cand la final nu mai era aproape nimic pe carlig si tot mai prindeam. In rest ... noapte buna! ... ca le pierd inainte de a se distruge. Nu ca le-as lasa prin brazi, ca-s ceva mai usor ca Miky si ma catar mai sus, dar se gasesc "prieteni" care sa mi le ia direct de pe lider cand vad ca-s bune. Cica lor le-am vandut rebuturile si mi-am tinut mie prinzacioasele! :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 07 Apr 2008, 23:33

Miky, Mihai,
Scuze ca va tot bat la cap dar vreau si eu sa mai aflu "secrete" ale muscaritului de la voi. Deci, e buna atza de matase cumparata de la mercerie spre a lega muste? Nu am menghina dar folosesc un patent fixat intre masa si scuan - e tot un fel de menghina...
Cumpar muste de la tzarani si le imbunatatesc - lipesc cu superglu cate 3 fire din mustaza cainelui sau a pisicii (materia prima miorlaie sau latra prin curte, din fericire) la coada mustei ca sa aduca a efemera sau doua ca sa semene a plecopetra. Tot mai caut in comertz o musca care sa fie de tip Sedge (Tricoptera adica "mama lu corobetele") dar...pauza. Poate sa rog o ruda din France dar nu se pricepe deloc la pescuit!
Cum legati voi mustele? Forfacul inteleg ca e descrescator - are vreo 2 metri, incepe cu nylon de 0,30, apoi 0.25, o.20 si se termina la musca cu un 0,14 sau 0,16. Se fac noduri clasice cas sa inaditi aceste segmente? Nodurile nu stingheresc lanseurile la distanta? Si cate muste puneti - 1 sau 2? Unii muscari stiu ca pun doar una, altii pun 2 sau 3, adica una pe firul principal si doua pe saltatori (pater noster). E corect sau aberez? Mersi anticipat. :lol: :lol:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 07 Apr 2008, 23:36

Fario, vrei o carte de flytying?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 07 Apr 2008, 23:38

Mersi mult dar din pacate nu prea am starea sufleteasca necesara spre a aprofunda o asemenea carte. Prefer sa ma ajute cu sfaturi colegii pescari de pe site. Poate daca stii un site on line unde se explica simplu si pe intelesul tuturor ce si cum...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 07 Apr 2008, 23:39


Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 07 Apr 2008, 23:45

Mersi, e un site bun, l-am mai vazut mentionat. Dar expertii in fly au strune progresive gata confectionate, eu, mai saracutz, sunt obligat sa inadesd aceste segmente de nylon. Metoda folosita de bunicii nostri...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 07 Apr 2008, 23:47

Nope, expertii in fly isi construiesc singuri leader-ele dupa formule magice.
Gasesti si gata facute.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 08 Apr 2008, 06:36

Fario, sigur ca merge si matasea de la mercerie pentru legat muste,...
nu poti sa faci cu ea orice fel de muste, dar la anumite modele e chiar buna...
cat despre mustatile de pisica sau caine, e si asta o gaselnita, cu mentiunea ca:
pentru pisica nu sunt bune mustatile de birmaneza sau siameza, pentru ca sunt prea aspre si inteapa apa in mod nenatural... rasa angora cred ca e acceptabila ... mustatile de Linx Linx, sunt cele mai potrivite...
la caine e si mai selectiv, acolo trebuie sa folosesti exclusiv mustati de ciobanesc mioritic, crescut la stana si hranit cu turisti, pentru ca numai alea au supletea si flexibilitatea necesara, asemanatoare cozilor de efemere...
cainii maidanezi nu sunt buni pentru ca au mustatile parlite si mirosind a motorina si gaze de asfalt ceea ce induce un feeling neplacut in apetitul pastravului... la clean nu conteaza...
deasemenea Uplus e mai bun decat superglue, mai rezistent la apa si la dinti de pastrav...
la strune il las pe mihai sa te ajute, eu folosesc de'alea progresive gata facute... pentru puristi... :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 08 Apr 2008, 07:56

faza cu sute de pesti tine, eh bine nici eu nu am prins sute de pastravi , dar am prins cate 100 lipani sau peste 100 de cleni intr-o partida de pescuit .... si musca a tinut .... asa cum zice Misu , mustele mai repede termina pe crengi sau la mine duce o dihanie :lol: incat sa se desfaca materialele de pe carlig ....

ata de cusut : ata de cusut pantofi 0.20-0.25 merge la streamere mari, mai este ata de cusut goblene care "merge " ca decoratie cerclaj la anumite streamere ... cam atat ... atele astea is sintetice !!!

toamna asta timp de 2 luni numai cu 2 streamere am pescuit ... aproape in fiecare zi ... am prins foarte multi cleni .... pe la urma s-o rupt carligele !!!

sau am patit si ca musca a ramas pe un stuf dar locul a fost bun si nu am mers dupa ea , si dupa 2-3 saptamani cand totus am intrat in apa am recuperat musca :lol: , si acum am in penar muste din astea :wink:

Scrie răspuns