muste din comert sau artizanale?

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
krapcarasu
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 01 Dec 2009, 19:42
Localitate: Suceava

Mesaj de krapcarasu » 08 Ian 2010, 13:27

si pe mine ma intereseaza subiectul,aici trebuie sa facem diferenta intre crap, cteno si sanger si novac
Crapul mananca de toate mai putin microplancton, cteno la fel cu o inclinatie spre plante macroscopice.
Novacul e zooplanctonofag, sangerul fitoplanctonofag; astia se hranesc filtrand masa apei; de multe ori apare la suprafata apei o pelicula de alge microscopice si ni se pare ca fitofagii (sanger si novac)muscaresc, atunci ar fi interesant ce fel de muste se pot folosii

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Ian 2010, 20:16

spintm scrie:Crapul muscareste la suprafata? :shock:
da, si crapul comun mananca si la suprafata, in anumite conditii. atunci poate fi prins cu musca uscata.

Avatar utilizator
krapcarasu
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 01 Dec 2009, 19:42
Localitate: Suceava

Mesaj de krapcarasu » 08 Ian 2010, 21:01

am vazut cteno mancand carabusi sub copaci, atunci ar fi fost interesant de dat cu un gandac de spuma flotanta. Totusi cum ar fi mai bine de prins fitofagii care absorb orbeste in masa apei sau la suprafata?

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 09 Ian 2010, 13:59

In anumite circumstante, car sunt exceptii, orice peste poate fi prins atipic. problema este daca are sens sa incerci aiurea sau nu... Si eu am prins stiuca la rama si carlig de 14, e drept ca n=am reusit sa o scot dar nu asta conteaza...ce facem acuma, facem teoria pescuitului stiucii la rama? :lol:

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de terrybill » 09 Ian 2010, 14:09

chiar cred ca fitofagii pot fi prinsi la musca, mai ales cand "pipeaza" sau "fac dare" pe apa. Toata jmekeria e APROPIEREA, fiindca e sperios, mai ales prin locurile astea din Buc unde toata lumea il "harponeaza". daca reusesti, il iei aproape sigur. :wink:
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Avatar utilizator
krapcarasu
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 01 Dec 2009, 19:42
Localitate: Suceava

Mesaj de krapcarasu » 09 Ian 2010, 17:22

da cu ce muste? daca pui una de 18 nu tine tipet-ul

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de terrybill » 09 Ian 2010, 19:43

de aici gandeste si tu
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 09 Ian 2010, 22:31


Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 20 Ian 2010, 13:51

parintele scrie:In anumite circumstante, car sunt exceptii, orice peste poate fi prins atipic. problema este daca are sens sa incerci aiurea sau nu... Si eu am prins stiuca la rama si carlig de 14, e drept ca n=am reusit sa o scot dar nu asta conteaza...ce facem acuma, facem teoria pescuitului stiucii la rama? :lol:
asa deci mah...tu dai la fly cu rama :lol: :lol:
Dar un carlig de 18 pe acolo nu mergea??? :D

Aici sunt pe felie cu parintele, mi s-a intamplat si mie cu avatzi

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 24 Ian 2010, 19:40

[quote="krapcarasu"]si pe mine ma intereseaza subiectul,aici trebuie sa facem diferenta intre crap, cteno si sanger si novac
Crapul mananca de toate mai putin microplancton, cteno la fel cu o inclinatie spre plante macroscopice.
Novacul e zooplanctonofag, sangerul fitoplanctonofag; astia se hranesc filtrand masa apei; de multe ori apare la suprafata apei o pelicula de alge microscopice si ni se pare ca fitofagii (sanger si novac)muscaresc, atunci ar fi interesant ce fel de muste se pot folosii[/quote] :datz: :datz: :explode: Scuze dar nu vad legatura intre subiectul forumului si crapul ,carasul ,etc ,adica legatura intre cei cu scaunele si ceilaltii ,un pic mai activii . :oops: :explode: Muscari nus bautotii de BERE.
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Scrie răspuns