muste din comert sau artizanale?

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 18 Dec 2009, 08:18

prea complicat. Totusi nu e pentru asa ceva. La nimfa e o chestie de finete unde trebuie intepat. Deci nu cred se poate face nimic in directia asta util. Am fazut in urma buldoului legat un streamer dar era destul de ciudat si trebuia aruncat cu stop in aer ca sa intinda pe apa. Deci cam aiurea ca daca locul era stramt era total aiurea (o arunca gresita si toata instalatia era gramada).
the angler is catching xxx, not by the lure

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 19 Dec 2009, 08:03

fario a scris:
Eu ma gandesc totusi ca se poate da cu buldo si nimfa - pur si simplu legi imitatia de nimfa pe un fir 0.14 fluorcarbom lung de 50-100 cm si o lasi sa derive dupa buldo. E clar ca daca tii pe loc bila cu apa, nimfa lestata va ajunge la fundul apei si se va tarai pe substrat. Cand musca pestele cred ca tremura buldo sau se opreste si poti intepa. Oare ma insel?
parerea mea este ca nu din cauza de lipsa de finete nu poti da cu nimfa legata de buldo ci pt. ca buldoul va fi purtat de curentul mai rapid de suprafata si va trage nimfa dupa el fara sa o lase sa coboare pe fund....
....daca il ti pe loc din lanseta vei crea dare anormale in suprafata ce va deranja pestele....
de asemenea nu ai control bun asupra nimfei prin lipsa contactului direct dintre vf. lansetei si nimfa

parerea mea :wink:

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 19 Dec 2009, 08:13

sir.JONES scrie: Dobitocia aia ca merita numai puritanisme nu e pentru mine. Avantajul e ca pe suprafete intinse nici nu se pune problema de snur sau unde doamne fereste exista risc de inec (zone cu escavari care din pacate sunt foate multe in zona mea).
eu cred ca nu e vorba in nici un caz de de puritanisme ci pur si simplu daca sti sa lansezi cu snurul de musca atunci nu ai nevoie de buldo :!:

asa cum a amintit si MihaiV poti folosi snurul de musca inclusiv pe acele suprafete intinse sau escavari de care amintesti fara nici o problema :wink:

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 19 Dec 2009, 17:06

Treaba cu nimfa si buldo e aiurea, pe langa ce a spus dragos, si pentru ca spre deosebire de bila, firul de musca dar mai ales leaderul, taie curentii d la suprafata in timp ce bila e purtata de curentul de suprafata fix cum vrea el... nu prea au ce sa-i faci...jos, spre fund, curentii sunt altfel, sunt mai lenti...
De aia never ever monturile cu pluta mare sau buldo nu merg la nimfa sau chiar la naturale la fel de bine ca liniile cu pluta minuscula, subtire, sau cu tehnica de nimphing/fly....

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 28 Dec 2009, 08:52

asa cum a amintit si MihaiV poti folosi snurul de musca inclusiv pe acele suprafete intinse sau escavari de care amintesti fara nici o problema :wink:[/quote]

eu ma refer la zone chiar intinse. Adica 300 metri de mal cu o latime peste 20 metri si deci iasa o suprafata mare in metri patrati. In multe locuri unde am pescuit cu buldo dupa ce am reusit sa localizez cleni am pescuit super si la snur. Din pacate in zona Targu Muresului sunt balastiere din 5 km in 5 km sau mai dese (desi cu criza aproape toate si-au oprit activitatea). Ca sa nu vorbim numai din carti atasez si o poza cu o zona complet distrusa de o balastiera. O gramada de gropi si de praguri + maluri instabile si acumulari de sedimente pe unde nici nu te astepti.

Imagine
the angler is catching xxx, not by the lure

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 28 Dec 2009, 21:01

dupa poza este o zona superba....specifica pt pescuitul cu batul si snurul de musca :wink:
aici buldoul nu-nteleg la ce ti-ar folosi...

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 28 Dec 2009, 23:13

asta am zis si eu, da' nu crede! :lol:

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 07 Ian 2010, 08:17

Da din poza asa pare, din pacate realitatea e cu totul alta.
Acum urmeaza analiza pe poza .
Poza este luata pe un prag instabil (viteza apei fiind mare face ca atunci cand calci aproape de margini sa o iei la vale).
In parte stanga in apa mai linistita *(locul de deversare a unei foste balastiere neautorizate) e un fund cu namol foarte fin cea ce face sa te scufunzi pana la genunchi (e problema pentru ca apa are cam 1 metru).
In partea dreapta curgerea apei (modificata datorita excavarilor direct din albie) creaza tot felul fagasuri si vartejuri.

Cu alte cuvinte e un loc plin pericole (si stiu ce vorbesc) facut de niste dementi care au schimbat cursul Muresului cum a vrut cupa lor de excavator. Zona o sa se stabilizeze in cativa ani (daca mai tine criza si tampiti astia nu sa mai aiba cere de balast), Muresul avand o capacitate mare de regenerare.
the angler is catching xxx, not by the lure

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 07 Ian 2010, 15:23

[quote="dragos74"]dupa poza este o zona superba....specifica pt pescuitul cu batul si snurul de musca :wink:
aici buldoul nu-nteleg la ce ti-ar folosi...[/quote] 8) Dragos 74 este de visintradevar dar cind pleci deacasa sti unde si cu ce vei da si ce bat iti trebuie .In alta ordine de ideieBULDO are si avantajul ca poti sai dai fir si sa-l lasi sa se duca si la 50 m,sau la 100m,dupa care ioncepi sa recuperezi ,ceia ce cu SNURUL de musca plutitor esti limitat la max 30,35 functie de inaintas.In alta ordine de ideie iti trebuie si clasa batului trebuie sa fie mai mare ca de daca intra vreun DOMNU CLEAN de vreo 2 sau 3 kg si ai bat de clasa 5,sau 6 ca la munte si cei facii.
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 07 Ian 2010, 15:26

[quote="sir.JONES"]Da din poza asa pare, din pacate realitatea e cu totul alta.
Acum urmeaza analiza pe poza .
Poza este luata pe un prag instabil (viteza apei fiind mare face ca atunci cand calci aproape de margini sa o iei la vale).
In parte stanga in apa mai linistita *(locul de deversare a unei foste balastiere neautorizate) e un fund cu namol foarte fin cea ce face sa te scufunzi pana la genunchi (e problema pentru ca apa are cam 1 metru).
In partea dreapta curgerea apei (modificata datorita excavarilor direct din albie) creaza tot felul fagasuri si vartejuri.

Cu alte cuvinte e un loc plin pericole (si stiu ce vorbesc) facut de niste dementi care au schimbat cursul Muresului cum a vrut cupa lor de excavator. Zona o sa se stabilizeze in cativa ani (daca mai tine criza si tampiti astia nu sa mai aiba cere de balast), Muresul avand o capacitate mare de regenerare.[/quote] Sir jeons ,iti recomant sa nu intri in apa m-ai adinca de OUTE :oops: :P ca eu am 120 de kg si ma ia de nu-mi dau seama ce putere are . :roll:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Scrie răspuns