muste din comert sau artizanale?

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 26 Aug 2008, 22:48

crisp scrie:chestia cu carlig mic e relativa, cei mai mari cleni pe care i-am prins au fost cu carlige mici 14 si 16. I-am scos intr-adevar cu ceva emotii dar atat.
treaba cu culorile iar e relativa cred ca daca apa e limpede nu prea ai sanse sa prinzi la culori prea tipatoare. eu unul am prins f rar la dubbing spectra (sau cum ii spune) desi culoarea era apropiata de cea a mustelor de kk. depinde de rau, de conditii, cum bine spunea cineva, cu adevarat, pescuitul e vast, si cum f bine spunea altcineva nu exista reguli.cleanul este considerat un peste mai fraier dar asta din cauza ca densitatea lor pe rauri e mare si e imposibil sa nu fraieresti cativa. Totusi daca vrei sa prinzi ceva care sa-ti ofere un drill adevarat e ceva mai complicat.
La clean de peste un kil pui broscutza de 3-6 cm pe un ac nr.8-10 si fir 0.18 si lansezi cu o bobita de plumb intr-o bulboana adanca, unde ai si un cooac scufundat, un mao scobit etc. Imposibil sa nu il tenteze broasca, mai sigur decat o musca scufundata!

Avatar utilizator
crisp
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 254
Membru din: 10 Dec 2004, 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de crisp » 27 Aug 2008, 07:56

Fario_nebunu scrie: La clean de peste un kil pui broscutza de 3-6 cm pe un ac nr.8-10 si fir 0.18 si lansezi cu o bobita de plumb intr-o bulboana adanca, unde ai si un cooac scufundat, un mao scobit etc. Imposibil sa nu il tenteze broasca, mai sigur decat o musca scufundata!
Fumata :lol: :lol: , in urma cu 10 ani pe arges asa pescuiam, acum nu mai are farmec, acum vreau sa simt pestele in snur si in varga de musca :wink:

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 29 Aug 2008, 11:40

:?: Intotdeauna o musca pe un cirlig este luata si de CLENI mari cit mai ales de cei mai micuti. :( Dar diferenta este ca RISCATI sai pierdeti pe cei mari :D La ceimici daca cirligul este prea mare NUL poate lua asa ca trageti singuri impresile.Referitor la CULOARE am avut rezultate ok si mai ales la FANTEZI ,de nu seamana cu nimica dar leam traso la domni clenii. :?:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 15 Dec 2009, 20:23

[quote="MihaiV"][quote="stiuca"] La clean trebuie muste de culori mai tipatoare ca la pastravi si macar un nr mai mare deoarece are gura mai mare sil scapi daca nui suficient de mare cirligul.[/quote]

:?: :?: Ceva detalii suplimentare? :?: :?:[/quote] :roll: Mihai ,cu privire la ce ca nu prea am inteles ce ar trebui sa sa fie suplimentar . :oops:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 15 Dec 2009, 20:26

Acuma miam dat seama de ? :oops: era vorba de marimea cirligului ,adica : O musca pe cirlig m-ai mic o ia si cleanu mare si cel mic dar la cel mare risti s-al scaoii.Scuze . :datz:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 16 Dec 2009, 08:01

Imagine

Cam la asta am luat clean la kil. Pentru cunoscatori este un Damsel fly. Arata oribil dar prinde . Merge frumos si mai ales se agata destul de rar pentru ca evolueaza cu carligul in sus (cam ca un jig de twister).
the angler is catching xxx, not by the lure

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 16 Dec 2009, 09:58

putin rautacios la snur s-au la buldo.Ca la clean m-ai nou dau numai cu buldo ca am mai imbatrinit si ingrasat si cine stie cum e intelege .As vorbii m-ai multe pe mess s-au pe meeil :lol:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 16 Dec 2009, 13:24

Daca e intrebare pentru mine atunci raspund ca la snur.
Si eu pescuiesc la buldo si imi chiar place. Dobitocia aia ca merita numai puritanisme nu e pentru mine. La buldo merge numai cu ude si uscate. O gramada de pesti nu se hranesc la suprafata. Cam 80% din pesti potentiali ii pierzi daca pescuiesti la buldo. Avantajul e ca pe suprafete intinse nici nu se pune problema de snur sau unde doamne fereste exista risc de inec (zone cu escavari care din pacate sunt foate multe in zona mea).
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 16 Dec 2009, 16:56

si acolo se poate da la fly! :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Dec 2009, 03:15

sir.JONES scrie:Daca e intrebare pentru mine atunci raspund ca la snur.
Si eu pescuiesc la buldo si imi chiar place. Dobitocia aia ca merita numai puritanisme nu e pentru mine. La buldo merge numai cu ude si uscate. O gramada de pesti nu se hranesc la suprafata. Cam 80% din pesti potentiali ii pierzi daca pescuiesti la buldo. Avantajul e ca pe suprafete intinse nici nu se pune problema de snur sau unde doamne fereste exista risc de inec (zone cu escavari care din pacate sunt foate multe in zona mea).
Eu ma gandesc totusi ca se poate da cu buldo si nimfa - pur si simplu legi imitatia de nimfa pe un fir 0.14 fluorcarbom lung de 50-100 cm si o lasi sa derive dupa buldo. E clar ca daca tii pe loc bila cu apa, nimfa lestata va ajunge la fundul apei si se va tarai pe substrat. Cand musca pestele cred ca tremura buldo sau se opreste si poti intepa. Oare ma insel?

Scrie răspuns