Muscarul si lumea

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Sheniloiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 09 Apr 2010, 12:43
Localitate: Timisoara

Muscarul si lumea

Mesaj de Sheniloiu » 12 Apr 2010, 11:59

In primul rand, rog administratorii forumului sa nu stearga sau sa nu mute topicul - vor vedea cat este de important pentru unul care se vrea muscar in devenire!
Bun, acum la subiect. Cred ca sunteti de acord ca, pe langa echipament si experienta, un muscar mai are nevoie si de o oaresce stare psihica si dispozitie sufleteasca, chestii ce depind de o gramada de factori. Deci, rog pe cei cu mai multa experienta decat mine (adica pr toti cei prezenti pe aceasta sectiune) sa raspunda la niste intrebari - o voi face si eu!
1) Cum a reactionat nevasta (pentru cei ce dispun de asa ceva( la vestea ca vreti sa va apucati de muscarit?
a) "Ce frumos, iesim si noi in natura!"
b)"Daca tie iti place, de ce nu?"
c) Privire lunga si un oftat.
d) Telefon la medicul de familie, pentru a te programa la un consult psiho.
e) Tipete, lacrimi, etc.
La mine cred ca se vor aplica, progresiv, variantele c si d!
2) Care a fost reactia nevestei la vederea bonurilor, facturilor etc. aferente echipamentului?
a) "OK, daca iti trebuiau, asta este!"
b) varianta e de la intrebarea 1.
c) Telefon la mama, pentru a-i povesti despre ultimele nebunii ale sotului ei drag!
d) "Plec la mama!"
e) "O chem pe mama!"
Eu ma astept la variantele b, c si d. La e nu va recurge, ma inteleg prea bine cu socrii!
Sper sa apreciati inceputul testului (va continua sigur), pe mine raspunsurile ma vor ajuta!
Multumiri anticipate!

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 12 Apr 2010, 12:28

Atita timp cit pleci la pescuit , ce conteaza ca-i spinning,baitcasting sau fly ?....Doar la parada gay daca pleci poate fi mai rau :lol: :lol: :lol:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

AndreiB
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 01 Noi 2004, 13:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de AndreiB » 12 Apr 2010, 12:41

Eu nu-s insurat, dar am avut parte de toate cele de mai sus din partea ei! (mai putin partile cu mama/socrii, care nu se aplica).
Am si luat-o cu mine o data, intr-o zi frumoasa, intr-un loc frumos si accesibil ....
Ti-a placut? Daaa!... mai vrei si alta data? NUUUUUU !
Invata din greselile altora pentru ca nu vei trai destul ca sa le faci tu pe toate.
http://www.kanciclub.webs.com

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 12 Apr 2010, 12:55

Sheniloiu ? ... Tu ai doar lanseta si deja anunti lumea ce o se petreaca in continuare? :lol: ...Putina discretie ce naiba.....Ai rabdare sa vii cu primul peste acasa prins la musca , apoi dai alte amanunte asupra stilului.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Sheniloiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 09 Apr 2010, 12:43
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sheniloiu » 12 Apr 2010, 13:09

Asta e o chestie de decretit fruntile si, pentru mine, de pregatire psihologica.
De abia vreau sa trec la musca, dar pescuiesc de mult la alte stiluri. Numai la mana nu am mai prins peste de prin 1980!
Am avut deja reactii la situatiile descrise in primele doua intrebari, dar ma astept la un nivel mai mare (pe scara Richter) odata cu muscaritul. Apropo, nevasta-mea nu stie inca de lanseta pentru musca si de cat m-a costat!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 12 Apr 2010, 14:23

:lol: :lol: :lol: dragul nostru viitor coleg in ale muscaritului :P
nu ai acoperit nici macar pe sfert posibilitatile :lol: :lol:
la intrebarea 1 ( mi se pare inutila, de altfel , adica ce gargauni am eu nu tre sa ii stie nimeni, nici macar nevasta...poate copii ca s-ar putea sa fie mai deschisi :lol: ) nevasta-mea a raspuns cu :roll: ...si atat....
iar la 2 ....cine-i nebun sa lase facturile la vedere ? :lol: :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 12 Apr 2010, 14:43

Jedi scrie:Ai rabdare sa vii cu primul peste acasa prins la musca , apoi dai alte amanunte asupra stilului.
:lol: asta da rabdare ...la mine, solo integral a durat un an de zile :D .... si oricum , fiind C&R integral....poti da nastere la niste comentarii de genul : " unde ai fost tu ma la pescuit ?? nu te cred ma ! " :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 12 Apr 2010, 16:58

A mea nevasta fiind f amatoare de pastrav la gratar din cauza asta ma vad nevoit sa aduc acasa cam 2-4 pastravi pe partida desi daca as fi singur probabil ca le-as da drumul sau as pastra doar 1 , cel mai mare. Macar de as gasi pastravaria deschisa cand ma intorc seara spre pensiune, ar scapa cativa pastravi salbatici de tigaie...

Sheniloiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 09 Apr 2010, 12:43
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sheniloiu » 12 Apr 2010, 18:11

Cine dracu e nebun sa lase facturile la vedere? Cred ca nimeni, nici macar eu! Dar sculele le va vedea, ca nu e chioara si nici nu prea am unde le ascunde intr-un apartament si o boxa destul de mica! Si nu e proasta, asa ca va banui ceva despre valoarea lor. Chiar daca mai dreg eu putin busuiocul!
Apropos, anul trecut mi-am luat din piata o husa pentru undite, doua compartimente si doua buzunare laterale, fermoare, panza camuflaj, 115cm. Practic o rapciuga facuta de cineva intr-un atelier, m-a costat doar 20 lei. Cand a dat cu ochii de ea, nevasta-mea a presupus ca e ceva de firma (ce e drept, noua arata bine). De aia ma intreb cum va reactiona cand va da cu ochii de wadersi, la anul - am pus ochii deja pe ceva, vor urma dupa lanseta - si pe asta am comandat-o, dar nu e sigur daca va si veni, magazinul de unde ma aprovizionez ia de la Arrow si la aia nu am vazut asa ceva la oferta.
Partea buna e ca i-am convins pe tipii de la magazin sa aduca un mic stoc de ustensile fly, la preturi nu foarte piparate.
Bun, intrebarea 3 ar fi: daca frate-miu, pescar si el, cu doi ani mai mic, incepe sa rada cand ma va vedea la primele tentative (mergem de obicei impreuna la pescuit), merita sa-i trag una dupa cap (chestia cu trimisul la origine nu tine, ca e comuna)? Ma mai gandesc!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 13 Apr 2010, 07:34

va rade dupa care il va manca in posterior sa incerce.... cine rade la urma .... 8) :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns