Muscarul si lumea

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 09 Mai 2010, 20:28

beast master huchohucho

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 10 Mai 2010, 07:44

foarte funny :D
PS : la ala la pozitia 10 ce sareau smecherii dupa gaze....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 10 Mai 2010, 08:51

super filmul .
daca nu as fi lesinat dupa stizostedeon diabolicum ,pastravul ar fi pestele meu no.1
walleye

Sheniloiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 09 Apr 2010, 12:43
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sheniloiu » 10 Mai 2010, 15:24

Pret din numa dou cifre, lei. Acu imi dau eu in cap, firul (DAM WF5F) e o facatura, parca dai cu sarma de telefon.
Sugestie - la ce poate fi folosit? Sustine rufe puse la uscat?
Daca ar fi Fort Knox, credeti ca as mai sta la discutie cu voi? :D

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 10 Mai 2010, 16:28

nush cum e sa dai cu sirma de telefon....

detalii ? :D

Sheniloiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 09 Apr 2010, 12:43
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sheniloiu » 10 Mai 2010, 20:17

Nu vrei detalii - doar daca ai nervii tari!
Practic, firul nu are suplete, e rigid, nu stiu cum sa descriu senzatia.
Am incercat lanseta la intalnirea/demonstratia de casting a clubului Muscaricilor din Timisoara, aia despre care se tot vorbeste in termeni nu prea... Cun un fir WF5F, nu stiu ce marca, de la Tudor. Am reusit un casting decent pentru un incepator - cu greseli, desigur, dar decent. Firul era suplu, il puteam manevra si uneori chiar corecta in aer. Am dat cu el chiar si vreo 8 - 10 m, ceea ce e impesionant pentru mine.
Ei bine, cu DAM-ul asta, abia am reusit un 5 - 6 m cu vant usor din spate! Nu simti incarcarea cu energie. E rigid, nu pot spune mai multe - si parca prea usor, nu stiu daca intelegi. Concluzia este ca, daca merge, il transform in backing!

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 10 Mai 2010, 20:55

poa nu inteleg io prea multe despre fire... :lol: dar am nervi tari ! :oops: :lol:

in fine... daca tu zici ca : cu unu mai flexibil dai mai bine decit cu unu rijid... :oops: :lol: d´apoi dai ! :oops: :lol: daa cre ca totusi ai mirosito ghine... la tine e mai mult che de greutate si nu de mobilitate... :idea: :oops: :lol:

ai cintarit firele in cauza ca sa poti face o comparatie cinstita ?

Sheniloiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 09 Apr 2010, 12:43
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sheniloiu » 10 Mai 2010, 21:18

Ba intelegi prea bine, esti vulpoi batran! Numa ca iti cam place sa faci misto - no ca acum nu ai nimerit-o! Sunt eu incepator, dar am pielea tare!

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 10 Mai 2010, 21:20

Sheniloiu scrie:Nu vrei detalii - doar daca ai nervii tari!
Practic, firul nu are suplete, e rigid, nu stiu cum sa descriu senzatia.
Am incercat lanseta la intalnirea/demonstratia de casting a clubului Muscaricilor din Timisoara, aia despre care se tot vorbeste in termeni nu prea... Cun un fir WF5F, nu stiu ce marca, de la Tudor. Am reusit un casting decent pentru un incepator - cu greseli, desigur, dar decent. Firul era suplu, il puteam manevra si uneori chiar corecta in aer. Am dat cu el chiar si vreo 8 - 10 m, ceea ce e impesionant pentru mine.
Ei bine, cu DAM-ul asta, abia am reusit un 5 - 6 m cu vant usor din spate! Nu simti incarcarea cu energie. E rigid, nu pot spune mai multe - si parca prea usor, nu stiu daca intelegi. Concluzia este ca, daca merge, il transform in backing!
Concluzia e ca n-are nici o treaba... Spre exemplu am vazut eu un fir moale si matasos, o bucurie...il puneai pe bat zici ca era de cauciuc, asa se frana in inele...
Io zic sa mai insisti...pana dai peste unu care stie cum trebuie sa mearga un snur si sa iti spuna o parere...Dar nu vreun comerciant care e croit sa iti zica "Naspa, naspa rau" si apoi sa-ti bage pe gat alt snur... mai bun, probabil, mai scump, dar nu inseamna ca al tau e de neutilizat ;)

Sheniloiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 09 Apr 2010, 12:43
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sheniloiu » 10 Mai 2010, 21:26

Parinte, posibil sa fie ce spui. Insa cand vezi firul ca face intre inele nu curbe, ci unghiuri, iti cam vin idei! Am dat din mana de m-au durut muschii, dar unele din unghiurile alea au ramas destul de vizibile in aer, le-am urmarit cu privirea.
Posibil insa sa fie un fir vechi, uscat cumva, am aruncat cutia fara sa verific data fabricatiei - alta prostie! Zau, impresia pe care ti-o da este de sarma!
Am b...t-o> am intrat in gura lui Kuinta! Sa vezi show! 8)

Scrie răspuns