mreana vanata si nimfe pe apa lenta

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: mreana vanata si nimfe pe apa lenta

Mesaj de tavistan » 23 Iul 2013, 22:07

Cu o varga simpla esti limitat de lungimea fixa a liniei, care poate fi uneori prea scurta (daca vrei sa ajungi un pic mai departe) sau prea lunga (cand esti stramtorat de boschetii din spate). daca pe apa pe care pescuiesti asta nu e o problema, varga simpla e cea mai misto scula posibila. Merge foarte bine si o bologneza mai scurta, pana-n 4 metri; feeder, de ce nu, dar vorba lui Hell nu merita sa-l iei pentru asta. dar daca e disponibil...

razvantrifan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 13 Iun 2011, 13:30

Re: mreana vanata si nimfe pe apa lenta

Mesaj de razvantrifan » 24 Iul 2013, 08:45

intr-adevar,varga cred ca ar fi cea mai ieftina solutie,am si dat de cateva ori cu o varga de 4,5m,destul de sensibila,dar as fi vrut sa merg un pic mai departe.intre un feeder si un bat de fly pt nimfa sunt diferente considerabile,influenteaza stilul de pescuit,cum simti pestele ''la pipait''cand da sa guste nimfa?

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: mreana vanata si nimfe pe apa lenta

Mesaj de Hell » 25 Iul 2013, 15:25

stai cu ochii asa :shock: pe fir :lol:
Daca tu crezi ca o joarda de fly, dedicata pentru nimfe, merita 400 de lei ( in cazuri de entry level) eu zic ca te deranjeaza banii in portofel :D

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: mreana vanata si nimfe pe apa lenta

Mesaj de tavistan » 26 Iul 2013, 11:05

razvantrifan scrie:intr-adevar,varga cred ca ar fi cea mai ieftina solutie,am si dat de cateva ori cu o varga de 4,5m,destul de sensibila,dar as fi vrut sa merg un pic mai departe.intre un feeder si un bat de fly pt nimfa sunt diferente considerabile,influenteaza stilul de pescuit,cum simti pestele ''la pipait''cand da sa guste nimfa?
Feederele sunt (din ce stiu eu) cam grele si chiar daca-s usoare nu cred ca-s echilibrate ca sa le tii tot timpul in mana, cu mana intinsa (asa cum se de ceheste).
Ia-ti o varga usoara (si buna, de grafit) cat mai scurta; cu 3 tronsoane ajungi la 3-3,3 m - e lungimea ideala. Ia-ti niste microinele, le pui pe fiecare capat de tronson si cate unul intermediar, legat pe un segment de tub termocontractibil, pus la abur si strans exact acolo unde vrei sa fie pozitionat inelul; pe segmentul de varf poti pune 2. Ia-ti o mandrina de genul:
http://www.hopkinsholloway.co.uk/produc ... tegory/213, o pozitionezi spre coada.
Ca inel de varf poti folosi tot un microinel, matisat - pentru ca nu lansezi in forta, nu se va distruge lacul de pe matisaj si in plus va fi usor. Iti iei o mulineta de fly, din aia ieftina pui monofilament pe ea (canci snur la ceheasca...). Matisajele le poti acoperi cu epoxi 5 minute transparent sau da sfoara in tara si s-o gasi vreun rodbilder sa-si faca pomana cu un pic de epoxi dedicat...
Rezultat: o joarda usoara si foarte buna pentru dat la nimfa; Hell are dreptate: joardele de nimfa dedicate sunt bani zvarliti. Poti sa cumperi o joarda de nimfa si mai ieftina (Jaxon aveau ceva parca) dar e mai grea si mult mai balanganicioasa si imprecisa decat varianta pe care ti-am spus-o. :wink:

Scrie răspuns