Mreana la Fly

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Pilotu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mai 2011, 16:34

Mreana la Fly

Mesaj de Pilotu » 24 Mai 2011, 16:51

Salutare,
Sunt si eu proaspat prin ale pescuitului la fly, si as avea o intrebare:
A-ti prins vreodata mreana la fly si cam ce fel de muste prefera, nu vreau "secrete" doar ca idee, pina acum am pescuit pe Neajlov si am prins ceva clenisori (C&R bineinteles) si am argesul linga casa, ca sa zic asa si ar fi ceva mreana pe acolo si sunt curios sa vad cum e in drill.
Multumesc!

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 24 Mai 2011, 21:05

Salut si bine ai venit...
... Probabil muste ude, efemere sau nimfe care vin cat mai aproape de nivelul albiei...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 24 Mai 2011, 21:19

vezi ca spaniolii au o carca de bloguri cu mrene la fly.
Se mai prind la nimfe clasice, grele sau purtate jos de tot in ansamblu :)

VEzi eventual userul pik joker de pe flytying. avea un blog interesant. dar "acolo" e si densitatea mai mare de dihanii :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 24 Mai 2011, 22:24

Mrenele spaniole, barbo comiso, sunt o rasa mai agresiva decat cele de pe restul continentului. Se prind bine si la voblere, si nu voblere mici.
Am prins insa si in Franta, unde sunt mrenele ca si cele romanesti, acesti pesti la artificiale. Twister, mort manie. Nu la musca pentru ca nu prea pescuiesc la musca. Cert este ca se poate, dar nu chiar ca in Spania.

Pilotu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mai 2011, 16:34

Salut!

Mesaj de Pilotu » 25 Mai 2011, 18:15

Ideea era de citeva exemple, ca nu prea ma pricep si presupun ca nu toate nimfele sau efemerele sunt bune.
Sper sa nu cer prea mult.
Multumesc

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 25 Mai 2011, 20:27

Mrene la noi.... :roll:
Sunt ceva tipi super de treaba care prind mrene la fly.
Din ce imi aduc eu aminte, nimfe mari si grele, foarte grele....destul de grele incat sa ajunga acolo jos unde sta mreana.
Deci asta este o problema de rezolvat. Nimfa nu prea grea sa inoate ca bolovanu dar nici sa nu ajunga unde trebuie.
Odata ajuns acolo ....gandestete ca trai in Romania si cu siguranta vei gasi ceva covoare, pungi de lastic, vre-un cauciuc aruncat poate o geaca veche ....si lista poate continua. In principiu vei da de multe agatzaturi lucru ce se traduce in nimfe pierdute.
Deci v-a trebuii sa legi cel putin cate 3-4 exemplare dintr-un model care il vei considera ca merita.
Apoi mai este echipamentul:
Carlig care a reziste
Tippet care sa tina la uzura si un diametru care sa iti permita sa fie rezistent dar in acelasi timp sa nu opuna o forta prea mare de frecare si sa incetineasca coborarea nimfei.
Batul, si asta trebuie sa reziste.
Si frana mulinetei, asta crd ca este printre putini pesti care iti poate testa frana mulinetei.


In rest......localizare, abordare si muuulta rabdare

Avatar utilizator
alexandru varga
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 292
Membru din: 25 Aug 2006, 04:42
Localitate: deva

Mesaj de alexandru varga » 26 Mai 2011, 00:07

Si eu sunt incepator si am prins in toamna 2 bucati de mreana vinata pe strei si una pe mures mereana de mures dar mici 200g cele vinete mai mici la nimfa ureche de iepure cu un pic de hot spot rosu in nimfa la mures am pus o alica de plumb pe fir mai sus sa ajunga nimfele mai repede si cit mai jos si cit mai multe nimfe la tine ca se pierd la greu.

Pilotu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 24 Mai 2011, 16:34

Mesaj de Pilotu » 27 Mai 2011, 23:43

Ok multumesc frumos pt. info, o sa incerc cind o sa prind o portita de timp liber

Scrie răspuns