Menghina pentru legat muste

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 22 Dec 2010, 10:44

kuintautti scrie: mi-s n´deajuns de jentil Andrei ? :lol:
Ca o zana :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 22 Dec 2010, 14:01

kuintautti scrie:hai ma incapabililor... :lol: dati si voi un raspuns mai acatarii de ce tre musai o menghina benga.... sau scumpa... sau cum vreti voi s-ai ziceti...
nu stiu altii cum sint.... :lol: da io unu pur si simplu n-am incredere in chinezarii de cinspe euro.... da nici suta n-as da-o pe o menghina. io stiu ca la viata mea am luat muuuulte ieftenituri.... betze, mulinete... si dupa un an doi a trebuit sa-mi iau altele... :lol: acu la "batranetze", incerc sa invatz totusi din greselile facute, ma informez, ma uit, intreb in stanga-n dreapta, inainte sa cumpar ceva! si, sincer, mai bine mai astept o luna doua, mai strang un ban in plus si iau ceva calumea... marea majoritate a muscarilor zice clar: nu cumpara menghina foarte ieftina c-o sa-tzi para rau! ce sa fac? ii cred pa astia... :lol: dupa 5,6...10 ani de legat muste poate o sa pot sa-tzi zic amanuntzit, uite asa asa aia-i asa si cealalta ii invers... pana atunci ma iau dupa astia mai experimentatzi.

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 22 Dec 2010, 14:40

ok
deci mai asteptam raspunsuri de la iexperti... , nu ? :D

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 22 Dec 2010, 14:49

kuintautti scrie:ok
deci mai asteptam raspunsuri de la iexperti... , nu ? :D
"Iexperti" n-au timp de net :lol:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 22 Dec 2010, 14:56

kuintautti scrie:ok
deci mai asteptam raspunsuri de la iexperti... , nu ? :D
poi normal :lol: ca de aia am deschis topicu doara, altfel cumparam si gata. daca te consideri capabil sa-mi dai vreun sfat, baga ca nu ma supar.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 22 Dec 2010, 15:12

Bah io stiu ca mustele legate pe menghine scumpe prind mai bine in concursuri.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Bic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 168
Membru din: 21 Apr 2007, 08:26

Mesaj de Bic » 22 Dec 2010, 15:28

Inainte sa cumpar Tvrdek-ul,am avut una daia indiana de ala arow cu maneta (sau cum io zice) pe spate care a functionat o vreme dupa care a inceput sa nu mai tina carligul(se ducea in jos sub greutatea bobinatorului);ii mai dadeam un ciocan mai faceam o musca si tot asa.Intr-o zi mis-a pus pata pe ea si am cumparat tvrdekul.L-am cumparat numai pt. ca era diferit sistemul de prindere a carligului, fara sa stiu mare lucru despre menghine.Deci la plesneala.Din fericire sa dovedit a fi buna:tine bine orice carlig incape intre falcile ei(pana la 5/0 dar nu toate de 5/0 ).Restul sant detalii;cateodata detaliile au importanta diferita de la om la om.De exemplu eu nu as cumpara Dan vise numai pt ca mi se pare spatiul cam inghesuit pt mana stanga.Asta nu inseamna ca nu e o menghina buna,doar ca eu nu as da banii pe ea.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 22 Dec 2010, 15:32

Bic scrie:una daia indiana de ala arow cu maneta (sau cum io zice) pe spate care a functionat o vreme dupa care a inceput sa nu mai tina carligul(se ducea in jos sub greutatea bobinatorului);ii mai dadeam un ciocan mai faceam o musca si tot asa.
that's what i'm talkin' about.... :wink:

Bic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 168
Membru din: 21 Apr 2007, 08:26

Mesaj de Bic » 22 Dec 2010, 15:49

Ar fi bine sa scrii in romana ca sa inteleg ce zici.Daca vrei sa sustii ceva ,sustine cu argumenetele tale,nu cred ca e nevoie sa ma bagi pe mine la inaintare.Asta daca am inteles bine.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 22 Dec 2010, 16:00

:lol: io zic sa nu dati bani multi pana nu stiti ce vreti. Statistic 45% din incepatorii in flytying mor in primul an :lol: :twisted:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns