Menghina pentru legat muste

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 21 Dec 2010, 21:27

kuintautti scrie: numa ca la un moment dat ii aud pe unii ca le-ar place sa dea sute de euro pe o menghina ca deh... e love at first sait... si cind ii intrebi ce de ce le-o cazut cu tronc ii auzi ca moshmogesc ceva de genu ca: uite ce faina e... ce frumos lustruit e piciorul...
problema nu e cum arata menghina.... problema sunt materialele folosite la fabricatzie, precizia, cat de bine tzine carlige foarte mari si foarte mici, n-are rost sa-tzi iei o ieftenitura de doajde euro si dupa un an doi incep sa se labartzeze falcile, se rupe, dreaq stie... binentzeles ca n-are rost sa-tzi iei o menghina profesionista la 500 dolari cand faci maxim 50 de muste pe an... dar, daca vrei ceva cat de cat durabil, de calitate, tre sa investesti totusi catziva euroi.
pana acum, Danica DanVise mi se pare cel mai bun raport calitate pretz, cel putzin din citite, cu toate ca nu-mi place cum arata, dar la urma urmei chiar nu conteaza.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 21 Dec 2010, 23:39

georgica scrie:...o menghina profesionista la 500 dolari...
la banii astia mai bine iti iei un chinez mic ! poate chiar doi ! :lol: :lol: :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 22 Dec 2010, 03:29

georgica scrie:problema nu e cum arata menghina.... problema sunt materialele folosite la fabricatzie, precizia, cat de bine tzine carlige foarte mari si foarte mici, n-are rost sa-tzi iei o ieftenitura de doajde euro si dupa un an doi incep sa se labartzeze falcile, se rupe, dreaq stie... binentzeles ca n-are rost sa-tzi iei o menghina profesionista la 500 dolari cand faci maxim 50 de muste pe an... dar, daca vrei ceva cat de cat durabil, de calitate, tre sa investesti totusi catziva euroi..
ba nene... , materialele folosite sint si pot fi tratate termic oricind
in principiu pt duritate ar insemna incalzire si racire brusca si aia o poti face la orice potcovar...
deci asa si cu materialele... dar si cu durabilitatea

mai sinteti ? mai aveti ? :D

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 22 Dec 2010, 03:34

hai ma incapabililor... :lol: dati si voi un raspuns mai acatarii de ce tre musai o menghina benga.... sau scumpa... sau cum vreti voi s-ai ziceti...

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 22 Dec 2010, 07:35

kuintautti scrie:hai ma incapabililor... :lol: dati si voi un raspuns mai acatarii de ce tre musai o menghina benga.... sau scumpa... sau cum vreti voi s-ai ziceti...
Am o cunostinta care folosea o improvizatie cu o penseta + un elastic destul de rezistent si o bucata de lemn gaurit in loc de menghina, iar mustele ieseau destul de bine.
Deci nu trebuie sa aiba neaparat 100Euro menghina, sa iasa muste faine, ca pana la urma nu menghina face mustele, iar pana iasa bine trebuie exersat mult :wink: .

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 22 Dec 2010, 08:36

Dumitre, pliz bi gental :lol: :lol: :lol:
daca pana si tu ai recunoscut ca unii avem o pasarica cu sculele :twisted: ...ce dracu .... adevarul ca dupa ce m-a vazut nevasta-mea dand blana prin blender, taind farghiute de mohair si desirandu-l, culegand mortaciuni de fazan d epe marginea soselei, belind de piele cocosii de la tara si mai ales dand "niste bani" pe o gramada de bilute, carligute , atisoare, elastice si beteli , dupa ce am fiert buturugi pt acvariu in bucatarie, si multe altele... ar fi par la ceas sa ma mai vada si dand la foale la o galeata de carbuni in fata blocului ca s aimi calesc menghina :lol: :lol: :lol:

Dupa capul meu nu falcile sunt principala problema, ci restul... cel putin la amida mea de 30 d elei :lol: :lol: :lol:
SI cred ca problema se pune de cat ar fi fiecare dispus sa dea pe o menghina si cat de cul ar fi el in fata pretinilor de la clubu de flaifishing :twisted: :lol: :lol: :lol:

personal 40 - 50 de eur e maxim cat as da.... dar mai incolo...poate peste 2-3 ani cand imi mai formez mana :oops:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 22 Dec 2010, 09:05

Nah las ca me enervez io,cumpar neste rom,neste fi-uri si ma duc pe capu unui strungar,si sa vedeti ce menghina custom imi iese.Si chestia cu calitul falcilor ii tare...doar nu indrepti cuie in ea...Sint convins ca si daca fac falcile de prindere din ol37,tot tin ..Numa ca intre timp ma lupt cu niste ultralighturi..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 22 Dec 2010, 10:04

semlecangheorghe scrie:.Si chestia cu calitul falcilor ii tare...doar nu indrepti cuie in ea...
Poate intre timp mai face si cateva scoabe, ceva forme de fier forjat, suport pe brad, iar cand vine vremea pescuitului leaga si muste tot cu acelasi menghina cine stie :lol: .

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 22 Dec 2010, 10:04

ma e posibil :D si sunt o gramada care si-au facut...dar nu dau pe aci .... :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 22 Dec 2010, 10:08

mama ce apucaturi masculine am capatat noi muscarii , vorba aia... , blenduri... mohair... alea alea... ( mi-s n´deajuns de jentil Andrei ? :lol: ) ... dar nah... , nu am incotro si iti dau dreptate la faza cu pasaricile..., toti le avem... , unii dintre noi au chiar stoluri intregi nu asa... :D

Scrie răspuns