leader+struna stiuca la fly constructie

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

reddogs1974
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 106
Membru din: 18 Dec 2012, 09:01

leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de reddogs1974 » 23 Apr 2013, 09:54

salut,
va rog sa-mi dati si mie ceva pareri pentru constructia unor leadere si strune la fly pentru pescuitul la rapitor.(biban,stiuca)
deasemenea conectorii sau metode de legare de firul principal al leaderului si strunei.
modele de leadere (de suprafata sau sinking)?
astept cat mai multe pareri de la cei care pescuiesc prin metoda asta!
multumesc

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de MuskMd » 23 Apr 2013, 10:02

personal nu folosesc alte metode decat la spin. Mono/FC gros , amnesia mai nou daca nu se intrevede posibilitatea unor mega capturi :D , cu agrafa sau chiar cu struna normala de spin.
leader scurt, maxim 1 m.

la bibi nu ai nevoie de nici o struna, si poti da si cu cls 5 linistit....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de hegedusalin » 23 Apr 2013, 21:46

marlita de nici un kilogram mi-a retezat mono de 0,50 mm in juma de secunda... asa ca am renuntat. Dak o scoti cu mono inseamna ca ai noroc si atat. Pike mono rulzzzzz!!!! Din pacate nu mai gasesti decat varianta de 50 lbs care e cam badarana dar decat o struna metalica sau un mono inutil cred ca e mai bine. Lumea mai recomanda fluorocarbon gros dar.... eu nu am incercat inca. Momentan pt ca urasc cat de gros e pike mono de 50 lbs incerc un fir primit de la un prieten folosit ca forfac rezistent la abraziune la crap pt zonele cu scoici. Din pacate stiucile nu au vrut sa il incerce inca asa ca nu stiu dak e bun sau nu. Dar dak gasesti un magazin care sa mai aibe in stoc pike mono de 20 sau 30 lbs ia-mi si mie vreo.... TOT cat gasesti :)))

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de tavistan » 24 Apr 2013, 10:02

Problema cea mare cu strunele metalice la fly este ca se fac covrig dupa cateva casturi. Am inteles ca sunt niste strune titanizate care elimina problema asta dar sunt extrem de scumpe. Pentru anul asta mi-am luat un FC de 0.6 si l-am incercat sub forma de leader de 1,5-2 metri; se intinde foarte bine dupa ce este fortat un pic, e scufundator deci numa' bun de dat streamere cu el. Nodurile ies badarane (am facut o bucla Rapala cu 3 ture) insa le-am facut conice cu Loon UV knot sense - par sa se "piarda" destul de bine in apa. O varianta mai supla ar fi o bucla cu cele 2 brate legate strans cu 3-4 nail-knots facute din monofilament de 0.22-0.25, cate 6-7 ture dar neaparat lipite cu un adeziv puternic - FC fiind un material rigid si neted va aluneca in nodurile astea la fortari mai puternice.
Intre leader si musca - o agrafa cu vartej; fara vartej am observat ca bucla leaderului tinde sa forteze musca pe o parte, in functie de cum e "aliniata" instalatia. Atentie la rezistenta agrafei; asta trebuie sa fie rezistenta minima a intregii instalatii!

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de tavistan » 24 Apr 2013, 10:06

Alin, mie mi-a taiat Pike mono de 30 lb cand dadeam cu gume in Delta in urma cu vreo cativa ani (multi, din pacate). Mai exista un soi de multifilament cu kevlar; nu stiu daca mai exista.. ala tinea binisor dar trebuia verificat ca dupa ce se uza pleznea si ala; in plus era sensibil la UV si dupa 1-2 partide deja era imbatranit.

reddogs1974
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 106
Membru din: 18 Dec 2012, 09:01

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de reddogs1974 » 24 Apr 2013, 14:18

multumesc pentru informatii
voi tine cont de parerile voastre

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de hegedusalin » 24 Apr 2013, 17:48

tavistan scrie:Alin, mie mi-a taiat Pike mono de 30 lb cand dadeam cu gume in Delta in urma cu vreo cativa ani (multi, din pacate). Mai exista un soi de multifilament cu kevlar; nu stiu daca mai exista.. ala tinea binisor dar trebuia verificat ca dupa ce se uza pleznea si ala; in plus era sensibil la UV si dupa 1-2 partide deja era imbatranit.
Ai avut ghinion sa iti taie Pike Mono Domnu Doctor. Eu sunt mai norocos :P

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de tavistan » 24 Apr 2013, 18:02

...sau n-ai prins tu stiuca potrivita :P :lol:

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de hegedusalin » 24 Apr 2013, 18:29

fiecare stiuca e stiuca potrivita :P Inca nu am prins nici una stirba :)))))

reddogs1974
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 106
Membru din: 18 Dec 2012, 09:01

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de reddogs1974 » 24 Apr 2013, 21:17

am un fir pike mono de 0.2, merge sa-l folosesc? cat de lung sa-l pun? la capat sai pun agrafa? sau direct streamerul?

Scrie răspuns