leader+struna stiuca la fly constructie

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

reddogs1974
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 106
Membru din: 18 Dec 2012, 09:01

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de reddogs1974 » 26 Apr 2013, 12:26

salut,
stati sa ma fac inteles
eu am acum o lanseta de fly Cabela's Cahill Fly Rod combo adusa. cu fir inlcus. clasa 8
am pus la aprecierile voastre un leader de 2 metrii fir fluocarbon 0.5
idee era de aici si pana la streamer trebuie o struna sau un fir sa reziste - de care?
si cum sa le leg de fluo si de streamer - firul sau struna.???!!? agrafe , anouri- direct???
astea mai sunt teoretic intrebarile mele!
multumesc

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de leowb » 26 Apr 2013, 12:42

Salut ,eu am aceeasi lanseta si sunt foarte multumit de ea ..doar ca am schimbat sistemul si nu n dau cu snur intreg .....Eu folosesc strune speciale cumparate la rola, intradevar costa dar merita undeva la 60 lei ...Eu am ceva de la Rio dar am incercat mai multe feluri dar aceasta din urma e Mercedes ,adica nu se carlionteaza ca celelalte :evil: nu se rupe degeaba ....Intr e Tipet si Struna eu folosesc nodu Rapala la Mono de 0,30 si la Struna o simpla bucla ,si la sfarsitul Strunei o Agrafa Desteapta neaparat....Asta e sistemu meu si la mine Merge :mrgreen: :respekt:

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de Jedi » 26 Apr 2013, 12:56

Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

reddogs1974
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 106
Membru din: 18 Dec 2012, 09:01

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de reddogs1974 » 26 Apr 2013, 13:03

salut
poti da exact.. ce agrafa desteapta? si firul care este?
merci

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de leowb » 26 Apr 2013, 20:01

Salut ,da Jedi chiar ala e ,......Agrafa ceva sa nu se desfac cu una cu doua.......

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de colaps » 01 Dec 2013, 11:27

sper ca vi-a fost dor de mine :)
cum legati struna cand dati cu tuburi ? am eu un pitic mic mic care imi cere insistent sa dau cu tuburi dupa marlite, castig niste centimetri, care culmea conteaza :D deci cum fac ?
...

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de leowb » 01 Dec 2013, 14:23

Salut ,depinde mult de calitatea Strunei .........eu folosesc o bucla simpla cu un singur nod ......altfel se carlionteaza :evil: sau clinch simplu ,adica cu un singur nod.Si sa nu uiti sa probezi de ficare data legatura :respekt:

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: leader+struna stiuca la fly constructie

Mesaj de tavistan » 01 Dec 2013, 20:26

Struna de titan (Berti, StrikePro) - cam scumpe ce-i drept dar nu se mai carlionteaza veci... Taiata partea sertizata (bridele de obicei nu intra in tub), capatul pus in 2 (faci deci o bucla), rasucesti de 4-5-6 ori (cineva trebuie sa-ti tina chestia asta) si te apuci sa matisezi; ca la flytying! la sfarsit inchei cu un nod facut cu ajutorul unei bucle de monofilament (ca un soi de nail-knot) si dai un strat de epoxi. Bucla asta o vei putea trece prin tub si carlig pui o ancora dubla cu brate detasate (nesudate). Cu o struna din asta am dezdoit ancora VMC de 1. Nu mai exista carlionti, noduri si alte prostii... Merita! :wink:

Scrie răspuns