LansetaFlyPentruClean

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Vectrex94
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 31 Ian 2005, 19:45
Localitate: Tg Mures
Contact:

Mesaj de Vectrex94 » 19 Apr 2011, 08:56

Eu folosesc tippet de 0.16, 0.18, si pe 'teren' mai greu pun si de 0.20.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cristian.ene » 19 Mai 2011, 12:33

De-a lungul a 15 ani am testat lansete #4-6 oarecare cum sunt Cormoran,Ron Thomson IM6, Energoteam ,Falcon dar si lansete premiumSage Z-Axis sau Scott Eclipse asu Sage Xp, Lamiglas XMG #5 si $6.

Din toate acestea doar Falcon 8`ft. #4/5 fast action si Sage Xp 9ft. #5. pot lansa in toate conditiile muste mari,poppere sau mici streamere la distante intre 10 m si 25m.

Lansetele progresive dedicate pescuitului pastravului sunt dedicate unui pescuit de finete si actiunea este prea progresiva si putin puternica pentru a fi o lanseta performanta pentru clean.

Falcon a fost pentru mine lanseta cea mai directa si mai putin obositoare capabila sa isi faca jobul bine la un pescuit unde se fac frecvent lanseuri lungi si este nevoie de energie pentru a lansa in conditii dificila de vant al distante de peste 18m.

Recent am descoperit si cosntruit o lanseta de fly pe un blank Avid dedicat pescuitului cu muste la bass.

Lanseta este o revelatie in materie de putere, viteza imprimata firului si capacitatea de proteja tippeturi subtiri. Este o lanseta vesatila care acopera pescuitul la foarte multe specii de ses.

Oricine vrea o lanseta performanta e bine sa aiba o asemenea lanseta .

Mai multe amanunte la - http://www.flytying.ro/forum/viewtopic.php?f=32&t=2297

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de Daniel_ » 19 Mai 2011, 13:17

Am pescuit si eu pana anul asta cu un bat de clasa 5 la clean (timis, bega, barzava).

In primavara (martie) mi-am luat un bat nou pt. pastrav clasa 3 (vision 3zone) si am incercat si la clean pe barzava (in general e cam de 10m latime, poate la coturi e mai larg si usor de umblat prin el). E super cu un bat mai mic (2.30m) si usor, se descurca de minune cu uscatele si lupta e mai palpitanta (e drept ca nici nu am prins cleni mari, sub 500g).

Daca incercati cu bat usor, e importanta mulineta si mai ales frana. Eu am Okuma SLV clasa 5-6 pt. batul mare si tot Okuma SLV clasa 2-3 pt. batul de pastrav, frana lucreaza impecabil (pe batul de clasa 3 am folosit si tipet-uri 6X si nu am avut probleme).

La clean, cu batul de clasa #3, folosesc foarte mult frana de la mulineta ca batul e prea subtire, folosesc doar cotorul lansetei in lupta.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 19 Mai 2011, 13:36

si la slv nu ai avut...failuri la frana ? :lol:

PS chiar iti place 3zoneul de 3 ? :?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de Daniel_ » 19 Mai 2011, 14:01

3zone clasa #3 l-am luat nou dintr-un manazin din Oslo cu un mic defect la mandrina (suparator doar din punct de vedere vizual, functionalitatea nu e afectata) si era ultima bucata, pt. asa am primit o reducere impresionanta: de 3 ori mai ieftin decat list-price, de aia l-am si luat. Eu sunt multumit de el, e usor, nu e exagerat de rapid si are ceva rezerva de putere, nu fantastic, oricum e clasa 3. Nu se compara cu lansetele cu pedigri dar e ok. Eu ma uitam de fapt la lansetele vision cult sau nite, dar pretul m-a convins pe loc si mi-am luat 3zone.

Cu mulinetele Okuma SLV nu am avut probleme. E drept ca frana de la mulineta 5-6 e mai buna decat de la 2-3, cel putin e mai "smooth". Si aici am pus ochi pe o mulineta vision bronze GT 2-4 dar nu mai aveau in magazin si nu am mai gasit-o nici in alte magazine asa ca m-am multumit cu Okuma SLV 2-3.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 19 Mai 2011, 14:29

noh, io ma refer la sincopele din frana la SLV ...nisip+ apa+ slv = love
Iar legat de 3zone, eu am avut-o... dar mi s-a parut extrem de moale :) . Cu cati bani ai luat-o, ca sa stiu daca m-am tepuit sau nu la ora respectiva :) :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 19 Mai 2011, 14:33

@ Cristi, legat de bete scurte, gen bass rods , care merg la "ingramadeala" ...data viitoare cand vin pe la voi sa iti aduc mocaciunea sezonului...BFC 7 ft cls 4 cica...se incarca corect cu fir de 6 si scuipa fir ok, neluand in calcul calitatea acestuia sau a inelelor :D.... sa iti dai si tu o parere daca face 26 de euro sau face lansete de 100eur :twisted:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 19 Mai 2011, 14:36

asa cum zice si musca moldoveneasca, slv-ul are ceva probleme la frana, dar la ce pesti avem noi.....pot sa spun ca il astept pe ala care sa imi faca cu adevarat probleme in drill :twisted:

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de Daniel_ » 19 Mai 2011, 14:47

3Zone casa #3, da e moale dar mie asa imi place. Acuma chiar moale moale nu e, totusi e moderate-fast.

Si eu am fost obisnuit cu bete fast dar parca e mai misto cu un bat mai moale, mai ales la o clasa mai mica unde nu urmaresc lanseuri lungi ci finete.

Ma bate gandul pe viitor sa imi iau o Vision Cult din fibra de sticla.

Inteleg ce zici referitor la SLV, daca lasi frana moale, cum fac si eu de obicei, surubul ala mare care strange frana se departeaza de corpul mulinetei si lasa loc sa intre nisip. Da, e un potential pericol si poate defect de concept. Eu am vazut asta de prima data cand am luat-o in mana si am avut grija sa nu se intample asta.

Totusi, daca vorbim de mulinete clasa 2-3 cu corp din metal, SLV e printre cele mai usoare care au si frana micrometrica. Sunt mulinete si mai usoare dar au doar "clicker", inclusiv Vision Bronze GT 2-4 la care ma uitam si eu e mai usoara dar nu are frana micrometrica, doar clicker.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 19 Mai 2011, 14:48

la clasa aia nu cred ca ai nevoie de frana :roll:

Scrie răspuns