Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de Daniel_ » 18 Apr 2012, 13:07

Si cam la ce planui sa o folosesti? :) (pesti, rauri, lacuri, mari, streamere, nimfe grele ....)

Intreb si eu sa aflu la ce e buna ... in caz ca ma bazaie piticul si bag mana in borcanul cu smantana :D

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de Hell » 18 Apr 2012, 13:17

Avat, clean si sper la mreana cu fire sink pe Olt. Streamere

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de Daniel_ » 18 Apr 2012, 13:24

Clean :shock: nu e cam greu firul pt. asa ceva si face un pleosc mare pe apa?

Si parca zicea cineva pe topic ca DH-ul e mai greu de controlat cu fire sinking.

Daca merge cu sinking vreau si eu pt. streamere pe lac sau Mures ca pe la noi Muresul e lat bine (100 - 200 m) si are multi pomi pe margini.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de MuskMd » 18 Apr 2012, 13:25

Daniel...parerea mea e sa o iei usor, dintr-un capat :D ..oricare ar fi el ....
ca teoretizand ca un cutare bat e pt nimfe grele si gandaci usori, nu prea reusim sa pupam realitatea cu ce scrie in pliante :)....
noi toti ne-am aruncat la haraci intr-un singur sens.....streamere :D .... si streamere cat mai departe :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de Daniel_ » 18 Apr 2012, 13:35

Si eu tot streamere vreau. Nu visez mreana sau chestii exotice :) De fapt nu prea inteleg chestia asta cu pesti pasnici si momeala artificiala ... crap, mreana, etc.

Dar na, trag de limba pe cei care au mai folosit scule din astea sa vad cum si la ce le folosesc. Stau la lucru si cand am timp ma mai barcui pe forumuri sa invat ceva nou. E mare diferent intre ce si cum pescuiesc si ce intreb :) dar stiti cum e intrebi afli si peste vre-o juma' de an, dupa ce fermenteaza bine informatia si se aduna banii in pusculita mai schimbi cate ceva :)

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de Hell » 18 Apr 2012, 13:40

Asa este cum zice Musk, eu am nevoie de asa ceva pe Olt, unde mai exista CLENI adevarati. Dar si mrenele imi trag putrnic cu ochiu. :D


Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de Daniel_ » 20 Apr 2012, 09:30

Am gasit un bat DH dubios de ieftin ... nou in magazin e 320RON!!!
E un bat shakespeare 12' #8-9 ... din 6 bucati!!! super pt. transport ... impachetat are 65cm! Intra in geamantan :)

Era sa-l cumpar :) Eu inca mai am un bat shakespeare odyseey fly 8' #5 ... primul meu bat de musca. E cam moale, din 2 bucati si acum cam aduna paraf. Dar ... am inteles ca la DH e OK sa fie moale.

Pe forumuri din afara parerile sunt impartite uni zic ca e "good value" alti ca e "crap".

Ce ziceti merita? Mi-e sa nu aiba soarta celuilalt bat shackespeare pe care il am ... sa adune praf.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de tavistan » 20 Apr 2012, 09:42

Cateodata "good value for money" e sinonim cu "crap" :twisted: depinde de "value" si de "money"... betzele shakespeare pe care le-am vazut prin magazinele nu mi-au inspirat incredere desi unii zic ca bat la fund betze mai cu pretentii - insa mie asta mi se pare un sablon. La banii aia nu stiu daca poti obtine macar un blank de incredere, d-apai un bat gata construit... eu unul nu l-as lua dar noroc ca shakespeare nu traieste de pe urma mea! :mrgreen:

Scrie răspuns