Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de T.Adrian » 11 Apr 2012, 08:34

Daniel_ eu acum o saptamana jumatate am schimbat 2 avioane air france cu un bat de spin din 2 bucati (cam 95 de cm lungime) fara probleme deosebite si am trecut prin 2 filtre de securitate (doar in Otopeni au strambat putin din nas dar dupa ce a venit seful de tura si si-a dat acordul).

Anul trecut am schimbat tot asa 2 avioane cu un bat de 2.4m din 2 bucati :D

vorbim aici de bagaj de mana :wink:
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de tavistan » 11 Apr 2012, 09:09

E bine de stiut, dar totusi decizia este DOAR in curtea lor; ai stiut dinainte daca ai voie? ce ai fi facut daca nu te-ar fi lasat - ai avut un plan de avarie? acuma nu stiu ce joarda ai avut tu dar daca te lasa fara o lanseta de DH te cam scuteste de cateva sute de euro. :?

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de T.Adrian » 11 Apr 2012, 09:53

Anul trecut am sunat la Air France inainte sa plec, obtinand confirmarea telefonica ca am voie sa transport.

Equipements de pêche
Les équipements de pêche peuvent être transportés en soute sous réserve de l'accord préalable de notre service de vente par téléphone.


Anul asta nu am mai sunat inainte, zborul din Otopeni spre Paris fiind operat de Tarom, de aici probabil si micul incident.

Ce e drept, cam nasol sa ramai fara o lanseta de cateva sute de euro. Eu am stat de fiecare data sub 100 :D

Cel mai bine este sa citesti foarte atent ce scrie pe site-ul companiei cu care urmeaza sa zbori dupa care sa le dai un telefon sa obtii confirmare exacta sau, si mai bine, o confirmare pe mail (poti sa o printezi).
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de Daniel_ » 11 Apr 2012, 10:12

Cred ca de aia sa inventat si lanseta traveller ... desi si aia te cam scuteste de multe sute de euro :)

La Bucuresti (su punctul de plecare) e OK, ai un prieten cu tine si daca nu treci cu lanseta de security check i-o dai sa o duca acasa. Mai nasol e cand schimbi avioanele si ai o escala pe undeva unde nu ai prieteni.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de T.Adrian » 11 Apr 2012, 11:18

Teoretic odata ce ti s-a aprobat trecerea la punctul de plecare initial inseamna ca ai scapat, dar nu e o regula :lol:
(si eu am avut escala si am trecut mai usor prin filtrul din aeroportul de transfer decat la plecare)
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de tavistan » 11 Apr 2012, 12:00

Da, dar daca e model travel poti sa o bagi in bagajul din cala si atunci nu mai ai probleme; eu am fost in Canada imediat dupa 9/11 si m-am luat de la BassPro o lanseta, neshte cutite, o caruta de carlige, palete de rotative... tot felul de obiecte interpretabile; in cala - fara probleme, in timp ce in bagajul de mana nu puteai sa-ti duci nici o unghiera sau un tub de pasta de dinti (cica putea fi Semtex :lol: :lol: )

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de MuskMd » 11 Apr 2012, 13:09

io am de la semtex floatant de muste :P

cand plezneste gandacu de clean pe apa...sar toti clenii pe mal :twisted: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de Daniel_ » 11 Apr 2012, 15:33

Revenind la DH si lasand avioanele deoparte:

Cu informatiile noi aflate de pe treadul de stiuca legat de muste mari si underhand cast ... sa inteleg ca un DH #6 arunca bine musculite pe care le-asi arunca in mod normal cu SH #4 si pt. streamere medii ar fi nevoie de un DH #9? Adica regula muste -2 clase?

Ceva nu pusca: fir greu, muste mici. Practic renunti la prezentare pt. cast fara loc in spate.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de MuskMd » 11 Apr 2012, 15:53

nu.

hai sa lamurim pe scurt beleaua asta.

La ora actuala DH inseamna majoritar shooting headuri. Deci vei vedea frecvent discutia legata de imperechere bat cu un anume shooting de o greutate , lungime si profil dedicata.
De exemplu :
Beulah 13'2'', 4 pcs 7wt Platinum - are urmatoarele recomandari de fabrica la imperecherea cu firele :
FLY LINE RECOMMENDATIONS:
Scandinavian: Beulah ELixir425-475 Spey
Skagit: Beulah Tonic 475-550 Spey
Mid Belly: 515-575 grains, Airflo Delta 7/8, Rio Windcutter 7/8/9
Long Belly: 515-595 grains, CND GPS 6/7 or 7/8 for deep load


Aia is grains . Adica un fel de grame, da' mai mici :lol: ( adica un grain = 0.065 grame)

Asta e unul din cazurile faine in care producatorul iti spune c elinie se pupa pe bat, in functie de stil.
Ce vezi tu acolo cu scandi, skagit, mid si long belly sunt diverse profile de fire, cu distributie diferita a maselor si lungimi diferite.....daca e sa simplificam, luam scandiul si zicem ca ala vrea un mediu de 450 grains = 30g...sau pe acolo... adica shootingul pus pe cantar va avea 30 g.
Clasa 7...30 g
ma fir-ar sa fie ....
fug repede si dau sarci la AFTMA : clasa 7 : 185 grains = 12.5 grame :lol: :lol: :lol: :lol: ( sursa : http://www.flyfishingforum.com/expertis ... atings.htm )


Conditia identica intre single si double hand e simpla : dimensiunea mustei determina masa firului care o sa o taraie.... masa firului determina clasa batului si actiunea ...sau caracteristici din astea...de carbon :D .... DAR : ce muste vei arunca cu single hand de 350 grains, nu vei arunca si cu DH de 350 grains din simplul motiv ca la single hand nu infigi musca aia in apa inainte de a lansa.....

deci eu zic asa : lasa deoparte orice idee preconceputa de asemanare intre single si double hand. Poate fi un handicap. Singura chestie care ramane valabila e ca in cast, daca fortezi prea tare, daca obosesti sau te doare ( :twisted: ) inseamna ca faci ceva prost.
La lista asta se adauga si carligele infipte in cap sau doamne feri in alte zone mai "specifice" .... sau biciurile peste fesieri ... :lol: si alte chestii la care esti expus cand incerci :).
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Re: Lanseta DH pentru rauri si buzunare romanesti

Mesaj de colaps » 11 Apr 2012, 21:32

n-am avut rabdare sa citesc tot ! bolonzesc cand vad grains si DH-uri :) miine citesc iar .... poate reusesc sa gasesc rabdarea pierduta pe celalt topic :)) andrei cand faci un videu cu tine si dh-ul minunat sa vad io niste casturi dealea smechere ;)

sper ca nu-s pelinga subiect cu mult :mrgreen:
...

Scrie răspuns