Intrebari idioate

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Intrebari idioate

Mesaj de shimano » 04 Feb 2012, 19:58

Nefiind (inca) muscar, multe lucruri le vand inca ca prin ceatza, si probabil intrebarile mele va vor amuza, ceea ce-i bine, sanatos...totusi, incercati sa ajutati un biet ardelean:

1. Am lanseta, am mulineta, am firul...urmeaza sa pun un backing pe mulineta. Ce-i asta? Ce fir se pune, si ce lungime? Intreb pentru ca nici pe mulineta nu se precizeaza, si nici pe firul de musca. E vorba de batz-mulineta-fir clasa 6. Sa pun un textil PP de vreo 0.30?

2. Am tot vazut pe vestele pescarilor de fly tot felu' de ciudatenii...aparaturi pe care nicicum nu le inteleg. Nu pot nici macar sa le descriu. Sunt ceva chestii cu arc parca...care se-ntind...si nu stiu la ce-s bune. Deci chiar e nevoie de "echipamentele" alea? Daca da, ce sunt, pentru ce sunt, si unde le gasesc? (v-am zis c-o sa va amuzati) :)

3. As vrea sa-mi iau wadersi. Oare gasesc prin jud. Mures pe undeva? Degeaba comand de pe net, daca nu pot sa probez. Nici nu stiu la ce marca, ce pret, ce calitate sa ma uit...

Alte intrebari de genu' vor urma in curand. Multumesc pentru incurajare.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 04 Feb 2012, 20:11

1 backingul are scopul de a umple tamburul pentru a sta firul de musca aproape de marginea tamburului si de a prelungi firul de musca in caz ca te lupti cu un peste mare. Poti sa pui orice, un mono gros sau cumperi backing.
Lungimea.. pe incercate.
2. Se folosesc sa-ti agati diverse: pensa, rolele de tipet, flacoanele cu silicon (folosit pentru a mari flotabilitatea mustelor). Nu sunt musai.
3. Daca vrei wadersi respirabili.. putin probabil, nu prea sunt in magazinele de la noi. Iti poti face totusi o idee studiind tabelele de marimi date de producatori si masurandu-te pe tine. Marci bune: Simms, Vision, Cabelas. E bine sa fie largi, mai incap haine pe sub ei si nu te jeneaza cand te apleci.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 04 Feb 2012, 20:21

1. backing e asta: http://www.taimen.com/ro/ro/product/tai ... 5400/92679 , adica tot un fel de textil, deci merge sa pui si textilul de 0,30 de care zici

2. Ciudateniile :lol: , de pe vestele muscarilor, de obicei, sunt in ordine:
- o forfecuta- clipper (gen unghiera), foarte utila la multimea de legaturi pe care le faci in timpul unei partide
- un dispozitiv de uscare a mustelor - amadou-(in special cele cu CDC)
- o sticluta cu flotant (un unguent/gel) cu care se impregneaza mustele uscate pentru o mai buna plutire !
- uneori o sticluta cu lichid sinking cu care se impregneaza nimfele ca sa se scufunde mai repede
- un dispozitiv pe care se tin rolele cu tipeturi de diverse grosimi, foarte necesare si ele
- o pensa de aia chirurgicala care te ajuta la scoaterea carligului din gura pestelui, fara sa-i rupi gura si fara sa strici musca
- un magnet de care se agata minciocul (asta de obicei e pe spatele vestei)
- alte gadgeturi si fitze :lol:

Toate astea sunt prinse de vesta prin intermediul unor clipsuri, de obicei retractibile, care sa le faca intrebuintarea comoda !
La wadersi vad ca ti-o raspuns Tavi
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 04 Feb 2012, 20:29

Si printre acareturile alea ,sint si chestii d-alea de legi musca la fata locului??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 04 Feb 2012, 20:33

semlecangheorghe scrie:Si printre acareturile alea ,sint si chestii d-alea de legi musca la fata locului??
Pot fi, dar nu agatate de vesta... ci doar prin buzunare !
Agatate pe vesta se tin numai lucrurile pe care trebe sa le ai la indemana in timpul pescuitului
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 04 Feb 2012, 21:11

aacuma nu am nici o nevoie, dar daca ai citi 2 topicuri din 10 de pe pagina asta, tot ai nimeri pe unul in care o pus altul inaintea ta aceleasi intrebari.
si a dracu , are si raspunsuri :lol: :lol: :lol:

io stiu ca noua, muscarilor , ne place sa ne auzim vorbind despre fly :D .... dar tu nu prezinti incredere :lol: :lol: :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 05 Feb 2012, 01:49

MuskMd scrie:aacuma nu am nici o nevoie, dar daca ai citi 2 topicuri din 10 de pe pagina asta, tot ai nimeri pe unul in care o pus altul inaintea ta aceleasi intrebari.
si a dracu , are si raspunsuri :lol: :lol: :lol:

io stiu ca noua, muscarilor , ne place sa ne auzim vorbind despre fly :D .... dar tu nu prezinti incredere :lol: :lol: :lol: :lol:
Increderea se castiga-n timp, cred. Oricum, multumesc de raspunsuri...deja s-au clarificat cateva chestii.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 05 Feb 2012, 08:31

tu sa fii sanatos :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 05 Feb 2012, 19:50

Intrebarile idioate continua:

4. Cand si cum trebuiesc mustele udate sau date cu spray pentru a fi mai floating sau mai sinking? Nu pot sa le pescuiesc asa cum le cumpar din magazin? In cat timp isi pierd caracteristicile plutitoare sau scufundatoare?

5. In mod normal, la un drill sanatos cu o stiuca rasarita, streamerul nu se strica? Cam cati pesti scoate in general o musca/streamer/nimfa, etc?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 05 Feb 2012, 19:56

4: poti sa le pescuiesti asa.
in cca 2minute si 35 de secunde isi pierd caracterisiticile.

5: in general o musca prinde o medie de 4.38 pesti. ASta daca le iei in calcul pe cele cu care dai. Daca le bagi in calcul si pe cele cu care nu dai, dar le ai in penar, media scade. La inceput iarasi, media aia e mult mai mica.
in mod normal la o stiuca mai rasarita nu se strica. Se ciufuleste daca are dinti. Daca nu are, se ciufuleste, dar mai putin.
...
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Închis