Intrebari idioate

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Intrebari idioate

Mesaj de MuskMd » 21 Feb 2012, 23:01

ma jur ca e ultima interventie serioasa.... Stau pe buda si scriu de pe telefon :lol:.
Cand ti.am zis special nu am gresit sau glumit. Uite, mie imi plac din 4 la lungimi mari si din doua la sub 8 ft. Oare de ce?

Legat de leader io zic sa il pui de la 2 la 4 m. Ai sa simti, mai incolo, dupa multe intrebari idioate ce iti e potrivit tie. Si ai sa aplici. Dupa ce ai sa intrebi : ma deranjeaza ca e leaderul prea lung. Oare sa mai tai 30 cm ??? Sau sa il las asa?


:lol: bradypusule cum e turcu si pistolu' :lol:

inchei :
shimano: nu exista adevaruri general valabile sau o linie pe care sa mergi. Mai degraba exista o banda, pe care poti derapa dupa plac. Sincer, tie ti s-ar potrivi maxim flytying.ro sau flyforum.ro . Cantitate de informatie filtrata acolo e mult mai mare, stapanii sunt declarati impotriva bascaliei si basca mai intra si o gramada de campioni.....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Intrebari idioate

Mesaj de sorinB » 22 Feb 2012, 00:24

MuskMd scrie:Stau pe buda si scriu de pe telefon :lol:.
De la "ghisinata" se trage :lol:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Intrebari idioate

Mesaj de MuskMd » 22 Feb 2012, 06:45

neah sorine ! De la nepescuire ! :lol:

plus ca ghishinata e gata te mult. Si cornata.....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Intrebari idioate

Mesaj de Hell » 22 Feb 2012, 11:22

Selectia echipanentului se face in functie de pestele care il ai cel mai aproape de casa si la care ai acces cel mai des.
Apoi in functie de caracterisitca raului, acoperit, maluri acoperite, daca poti intra in apa....etc
Snurul daca ai nevoie de prezentare DT, daca ai nevoie de distanta fara prea multe flick-flacuri te dai pe WF.
Din cate bucati vrei lanseta...ti-a oferit Tudor un motiv foarte bun!
Ce clasa si ce actiune are batul, din nou te raportezi la mediul de pescuit si pestele tinta.


Sper ca ti-am raspuns la intrebari si nu ti-am ridicat prea multe noi intrebari :lol:

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Re: Intrebari idioate

Mesaj de shimano » 22 Feb 2012, 12:47

Multumesc pentru raspunsuri. E mult mai clar totul acum.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Intrebari idioate

Mesaj de kleniacul » 04 Mar 2012, 13:34

shimano scrie:Multumesc pentru raspunsuri. E mult mai clar totul acum.
Daca nu ai cu cine iesi e mai greu,dar nu imposibil sa inveti castingul,cu o singura accelerare a firului poti ajunge la 10-12 m,cu 3-4 lanseuri false,dar cu doua accelerari,double houl,adica,mai cistigi inca 8-10 m ,la inceput,cu fir si lanseta clasa 5.Desi cel putin 3 pescari si-au batut capul cu mine sa ma invete,si le multumesc lui Sorin Dragoi,Leowb si Cristian Ene,dubla accelerare mi-a iesit destul de greu si dupa multe incercari.Din filmuletele de pe net cel mai bun instructor mi s-a parut Mel Krieg,sau Krieger ,explica foarte bine si segmenteaza miscarile in film,asa incit azi-noapte am inteles si eu exact ce anume trebuie sa fac pentru a reusi dubla accelerare,sau tragere,ceea ce azi dimineata mi-a adus lanseuri frecvente la 20 m si peste.Am folosit un un bat Northern Compositess cl 7,fir Vision wf cl 7 cu running line mono de la Hell,multumesc pentru sfaturile telefonice,ca si lui MuskMd,si un inaintas Cormoran ,in loc de musca am pus un filtru de tigara.Din cite am vorbit si dupa documentari din surse diverse,running-line te ajuta in principal sa lansezi mai repede,adica faci mai putine aruncari false,nu neaparat dai mai departe.In loc de Running line .pentru a evita nodurile,poti folosi fire gen Airflo sau Rio Windcutter WF.Fire wf au greutatea concentrata in fata,pe primii 9-10 m,deci te ajuta la lanseuri ,dai mai departe,cele dt au greutatea distribuita pe tot firul.ceea ce te ajuta la rollcast si mending-uri,ca si la prezentari de finete.Daca exersezi vei intelege mai bine cum e cu lanseurile si mai bine ia fire ieftine,cum ar fi Behr,despre care nu stiu decit ca e ieftin,sau ieftine si bune,Vision Atack,precum si inaintasi ieftini,Cormoran,sau ii faci singur din mono de grosimi diferite,pentru lanseuri pe zapada sau iarba,unde poti strica firul mult mai repede.In loc de musca folosesti un filtru de tigara.Inainte de a lansa spre inainte, asteapta sa se intinda bine firul in spate.Din cite am vazut e foarte important ca firul fie intins atunci cind lansezi,indiferent de directia lanseului.Cind incepi pescuitul,sau castingul,intinde firul pe jos si indreapta-l.Dupa ce termini,incearca sa,, derasucesti" firul,pentru asta e suficient sa il lasi la vale pe curent mai puternic pina la baking.Astept sa ne tii la curent cu progresele.

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Re: Intrebari idioate

Mesaj de shimano » 06 Mar 2012, 14:17

Mersi de incurajare.
Chiar ma uitam ieri la un video cu casting double houl, si abia astept sa exersez miscarile respective. Pare greu, dar sunt convins ca nimanui nu i-a iesit din prima. Am luat legatura cu baietii de pe www.ffextreme.ro , m-am intalnit cu ei (niste oameni deosebiti, dornici sa ajute) si am luat niste lectii de cast. Cel mai greu imi este sa ma dezobisnuiesc cu jocurile de incheietura, necesare la spinning dar nu si la FF...deci inca lucrez la asta. Arunc doar 14-15 m...pe cand baietii astia arunca 30-35 m lejer...deci mai am :-)

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Intrebari idioate

Mesaj de Hell » 06 Mar 2012, 15:45

Te-ai scapat de o gramada de chinuri acum ca ai direct de la cine invata, plus ca baietii le au si cu legatul.
Baga mare, imediat incepe sezonul!!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Intrebari idioate

Mesaj de MuskMd » 06 Mar 2012, 16:03

Hell scrie:Baga mare, imediat incepe sezonul!!
Si campionatul .... :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Intrebari idioate

Mesaj de Hell » 06 Mar 2012, 16:07

Speram sa nu cada in pacat :elkgrin:

Închis