Intrebari idioate

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Intrebari idioate

Mesaj de MuskMd » 21 Feb 2012, 20:38

eu am conector si la clasa 5 si nu m-a deranjat nic...doar sa fie potrivita marimea conectorului la grosimea firului. Cu nod e sfant, dar eu is puturos....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Intrebari idioate

Mesaj de bradypus » 21 Feb 2012, 20:39

nodu ala cu tubu sau ala cu acu... , vorba ta... , nush cum ii zice... :D e ok !

conectoru e in plus... , sau cel putin... asa am auzit io :D

in fine... , cind e vorba de roll cast... nush cum vine aia ca da lideru pistii cap... :D dar daca nu se intinde bine snuru... io dau cu banuiala ca nu de la conector ti se traje.. :D

daca dai iexplicatii mai iexacte... , filme sau poze.. cu siguranta ii dam de cap !

altfel... datu pistii cap si merge greu ca nu se intinde snuru... nu spune mare brinza.. :D

fi si tu mai iexplicit si sigur gasim noi o iexplicatie !

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Intrebari idioate

Mesaj de bradypus » 21 Feb 2012, 20:43

MuskMd scrie:eu am conector si la clasa 5 si nu m-a deranjat nic...doar sa fie potrivita marimea conectorului la grosimea firului. Cu nod e sfant, dar eu is puturos....
daaa ? si tu ce marime la conector ai ? :lol:

e pe clase ? :lol:

citi lbs tine ? :lol:

aaa.. ca pe tine ... moldovean... nu te deranjeaza... , aia e alta roblema ! zau ! :D

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Intrebari idioate

Mesaj de mynu_cs » 21 Feb 2012, 20:52

Ehh :) ca nu se intinde snurul e si de la faptu ca eu nu incarc bine batzul da mno :) nu vroiam sa imi fac reclama proasta :)))))

sincer nu am incercat acum legat asa inca din cauza zapezii

probabil ca totusi e totul din mana mea...

Dar intrebarea de baza.. e ok nodu ? nu taie snurul la drill?
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Intrebari idioate

Mesaj de bradypus » 21 Feb 2012, 21:02

nodul e ok ! nu taie cu una cu doo snurul in dril or ... otherwise..

in general.. tine uimitor de bine chiar si la clase mai mari unde fortele sint mult mai mari ca la clasa 4... , deci nu-ti face griji aiurea...

ca sa te convingi... , testeaza... :D in felu asta vezi ce poate fix snurul tau

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Intrebari idioate

Mesaj de MuskMd » 21 Feb 2012, 21:45

lenesule :lol: io.s puturos, am zis :lol: si ma jur ca am vaz undeva, oare la cortland sau eagle claw marimi stiintifice la conectorii astia.....adica smal, medium si large :lol:.
Iar la clenii mei de 25 cm inca rezista :p

inrest, ai dreptate :lol:


shimano, salut ! :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Intrebari idioate

Mesaj de bradypus » 21 Feb 2012, 21:51

ne-am gasit... , un lenes ... si un puturos... :lol:

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Re: Intrebari idioate

Mesaj de shimano » 21 Feb 2012, 22:34

Sunt special si am nevoi speciale? Asa cum sunt si scoli speciale, nu? Aha, pricep. Mersi, Musk!

Legat de sfaturile bune ce le-am primit...or fi ele bune, dar se bat cap in cap:
Am intrebat de batz, mulineta....unul mi-a zis: "ia ceva ieftin, 50 lei mulineta, tot cam asa si batzul...ca poate nu-ti place si macar n-ai aruncat banul"...apreciez sfatul, insa altul a zis "ia-ti din start scule de calitate, mai scumpe, ca ai sanse mai mari sa iubesti muscaritul..."....deci iarasi un sfat bun, ce apreciez...dar se bat cap in cap.
Tot asa, unul imi zice sa merg pe WF, celalalt pe DT, unul ma indeamna catre clasa 5, celalalt catre 7-8...s.a.m.d.
Nu zic ca nu primesc sfaturi bune, dar pe ce criterii pot eu sa selectez din sfaturile contradictorii ce e bun si ce e rau pentru mine?
Nu-i vorba c-am stiut din start ce vreau...n-am stiut nimic. Am zis doar ca ma sperie sculele cu preturi sub 100 lei....si am preferat ceva mai scump, chiar daca ma doare un pic la buzunar.

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Re: Intrebari idioate

Mesaj de shimano » 21 Feb 2012, 22:42

Am uitat sa adaug alte 2 intrebari idioate:
1. Am doua betze de fly, ambele din 4 bucati (una e Shimano Biocraft clasa6-7, 2,89m, cealalta e Vision Nite 2,13m). Am observat (poate gresesc) ca astea din 4 bucati sunt parca mai scumpe ca cele din 2 sau 3. Nu stiu din ce cauza. Un prieten se jura ca cea mai buna lanseta de fly e cea dintr-o bucata (ca si la spinning), apoi cea din 2 segmente, si asa mai departe. Preturile totusi spun parca altceva. Gresesc eu sau greseste el? Astea din patru segmente au vreun avantaj in afara de comoditatea la carat?

2. Cat de lung e de preferat sa fie tippet-ul...leaderul, la cele 2 lansete amintite mai sus?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Intrebari idioate

Mesaj de tudor » 21 Feb 2012, 22:49

Il rogi pe pritenul tau sa ia avionul cu o lanseta dintr-o bucata. Mai ales cand pleci in calatorie de afaceri si trebuie sa-ti intre in valiza caci nu vei avea decat o dupamasa timp liber la pescuit. :lol:

Închis