Intrebare -Pantaloni termoizolanti

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
ad_rinus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 25 Noi 2010, 08:55
Localitate: Ploiesti

Intrebare -Pantaloni termoizolanti

Mesaj de ad_rinus » 06 Mai 2014, 08:25

Am un prieten care va pleca la pescuit de somon in Siberia, cam in doua saptamani.Imi puteti recomanda un tip de pantaloni/salopeta care sa ii permita sa intre in apa , care sa ii ofere un confort termic si de unde ii poate achizitiona din tara?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Intrebare -Pantaloni termoizolanti

Mesaj de MuskMd » 06 Mai 2014, 09:33

poi in principiu discutam de waderi respirabili + underlayere termo .
fara a fi considerata reclama poti incerca la dreamfish ( in ro ) , bfcflyfishing ( in com , bulgaria , livreaza la noi ), iar prin europa care livreaza ok si la noi ai taimen , bogdangawlik , mistpool ......

dupa care incepe dansul cu potrivirea marimilor , alegerea bocancilor samd .

dar intreb si eu , cu clara invidie in glas :) .... merge in Siberia dar nu stie de echipamente ?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

ad_rinus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 25 Noi 2010, 08:55
Localitate: Ploiesti

Re: Intrebare -Pantaloni termoizolanti

Mesaj de ad_rinus » 06 Mai 2014, 22:07

Multumesc pentru sfat.Referitor la afirmatia ca nu stie de echipamente.....macar intreaba :D

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Intrebare -Pantaloni termoizolanti

Mesaj de MuskMd » 07 Mai 2014, 05:35

spor la cumparaturi atunci :D

ca si nota de subsol : intr-o apa de cca 5-6 grade , cu waderi , underlayer + o pereche de polar calumea rezistam maxim 25 de minute.
deci mai trebe iesit si pe mal din cand in cand ;)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Intrebare -Pantaloni termoizolanti

Mesaj de Tavi » 07 Mai 2014, 06:51

Daca apa si vremea e rece poate ar fi bine sa-si ia de neopren sau respirabili de top de la simms G4 -5 straturi. Sau si una si alta daca tot are bani de Siberia. :P
Din povesti de la altii tin ceva mai bine de cald. Sa nu uite si de neste bocanci buni, tot simms as recomanda, nu cred ca e loc de compromis la astfel de expeditii.
Merita sa bage bani in ceva de calitate, daca nu le mai foloseste ulterior le cumparam noi la sfert de pret. :P
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Intrebare -Pantaloni termoizolanti

Mesaj de tavistan » 07 Mai 2014, 08:22

Eu am neopreni de la Cabelas de 5 mm; nu stii ce-i ala frig cu ei, am stat 3 ore in float tube in apa abia dezghetata. Problema e ca "pe uscat" transpiri si sunt nerespirabili; mireasma proprie combinata cu cea de neopren e o minune greu de descris in cuvinte! :lol: :lol:

Neopreni buni prin Europa am vazut la Sonik, la Snowbee - intr-o saptamana sunt la destinatar.

Cel mai bine ar fi ca prietenul tau sa se intereseze de regimul temperaturilor de pe acolo (Siberia e mare si are si sud si nord) si cam cat trebuie sa intre in apa uzual - pana deasupra gleznelor e una, pan'la koor e alta...

Varianta excelenta de waderi respirabili la pret civilizat e asta:
http://www.redington.com/fly-fishing-wa ... king-foot/
Sau premium:
http://www.redington.com/fly-fishing-wa ... dry-wader/

Mult sub Simms ca pret si impecabil lucrati. Dreamer aduce, din ce stiu are o comanda in curs.

Scrie răspuns