Intepare la distanta

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Intepare la distanta

Mesaj de Daniel_ » 07 Mai 2012, 10:27

Tot eu cu intrebarile mele :)

Am reusit sa arunc bine si departe :) Multumesc pt. sfaturi acum distanta nu mai e o problema.

Dar .... cum intep la distanta aia? Am avut niste atacuri faine pe lac la Valiug. M-am jucat cu un streamer alb-albastru de 6cm imediat sub pelicula si am avut atacuri explozive, sarea pestele in sus. De ce spun pestele ... pt. ca nu stiu ce era ... nu am reusit sa intep la timp si nici nu l-am vazut bine. La cum a sarit si la cat de alb si mare era streamerul tind sa cred ca era avat :) ... desi in lac la Valiug nu sunt avati sau cel putin nu stiu eu. Am folosit un streamer alb de avat ca sa-l vad :) defapt mai mult ma jucam cu lanseurile decat pescuiam :oops:

Revenind ... OK lansez departe dar cum intep? Tot snurul ala in apa e greu de ridicat rapid si acum am fost cu snur WF, ma intreb cum o sa fie cu SH si running line :shock:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Intepare la distanta

Mesaj de MuskMd » 07 Mai 2012, 10:40

daca a sarit asa la atingerea apei de catre naluca cel mai probabil era clean....

Ideea e simpla : ca sa intepi trebuie sa sesizezi atacul.
Vizual sau ...tactil :D .
Vizual trebuie sa ai firul intins pt ca tot ansamblul sa raspunda corect.
Tactil...tot asa...doar ca daca dai cu ude sau streamere se presupune ca recuperezi...deci ai firul intins deja....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Intepare la distanta

Mesaj de Daniel_ » 07 Mai 2012, 10:59

Era streamer in recuperare :) Atacul nu a fost la cast, la atingerea apei. Firul era relativ intins.

Atacuril-e le-am sesizat vizual.

Prima data am incercat sa trag de fir cu mana stanga dar nu am fost suficient de rapid, eram pe final de cursa cu mana si a trebuit sa-i dau drumul cu mana stanga (firul era blocat in mana dreapta) si sa prind firul firul din nou mai sus.

La urmatorul atac am incercat sa ridic firul de pe apa, un fel de inceput de back-cast ca sa intep dar era prea mult fir si prea greu, ridicarea a fost foarte inceata.

Din pacate am avut mai multe atacuri si nu am intepat nimic :oops: Dar am avut sanse sa incerc mai multe optiuni :) .

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Re: Intepare la distanta

Mesaj de attilaf » 07 Mai 2012, 11:15

Avatii tai erau cleni subdimensionati :)
In rest...nu stiu sa iti raspund :)

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Intepare la distanta

Mesaj de JB » 07 Mai 2012, 11:23

attilaf scrie:Avatii tai erau cleni subdimensionati :)
In rest...nu stiu sa iti raspund :)
Asa zic si eu. Aia mici sar ca disperatii, cei mari parca ar "aspira" si nu au atacul atat de galagios, cu stropeli.

@Daniel imi poti trimite un link panoramio cu locul unde ai pescuit, pls? :)
Indubitabil!

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Intepare la distanta

Mesaj de Daniel_ » 07 Mai 2012, 11:59

Posibil sa fi fost cleni foarte mici si de aia nu am reusit sa intep nimic cu streamer-ul ala mare :)

@JB am pescuit la Valuig pe lacul Gozna, din barca. A fost ceva vant asa ca vasleam un pic si ma lasam purtat de vant, reluam vaslitul dupa ce ma apropiam in mod periculos de mal. Vasleam doar ca sa ies in larg si pe urma era treaba vantului care ma purta frumos de-a lungul lacului.

Apropo, s-a umplut lacul de apa, acum e plin ochi si relativ curat numai bun de pescuit. A ajuns apa la maluri pana la copaci care acum sunt cu crengile-n apa. Nu se mai poate pescui de pe mal fiind foarte abrupt si cu vegetatie abundenta. Sunt barci, hidrobiciclete si caiace de inchiriat. Caiacul costa 10lei/ora si barca sau hidrobicicleta 20lei/ora (cica sunt de 2 persoane, de aia e pertul dublu). Eu am pescuit din barca ca din caiac nu ma incumet. Au si barca cu motor dar aia e prea scumpa 50lei/jumatate de ora.

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Intepare la distanta

Mesaj de JB » 07 Mai 2012, 12:50

Suna bine! E rece tare apa?
Indubitabil!

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Intepare la distanta

Mesaj de Daniel_ » 07 Mai 2012, 12:53

Doar ca sa ma lamuresc, pe viitor, daca atacul e departe, mult fir care zace pe apa:
1. incerc sa ridic firul ala inceput de back-cast sau
2. trag de fir cu mana stanga ... si la recuperare de streamer nu merg cu mana stanga prea departe in spate ca sa-mi las o rezerva de intepare in caz ca ...

Cum e mai bine?

@JB ... nu stiu exact ce temperatura avea apa, se putea sta cu picioarele in apa ceva vreme fara sa devina incomfortabil dar era prea rece pt. o baie :) Cam atat stiu sa spun.

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: Intepare la distanta

Mesaj de Daniel_ » 07 Mai 2012, 13:02

@JB ... daca vrei sa mergi pe acolo sa stii ca se poate pescui si pe raul ce se varsa in lac (cred ca e Barzava) si se prinde pastrav. E un rau mai mare decat Cornet la Nadrag. De fapt mai adanc si mai tumultos, ca de lat e cam la fel de lat. Se poate pescui de la "Haus Hubertus" in jos catre lac. In sus e interzis, nu inteleg de ce, ar putea sa lase liber macar la C&R cu carlige debarbetate :roll:

Eu am pescuit pe lac ca sa ma joc cu lanseuri lungi :) Am reusit si niste roll casturi de toata frumusetea, din alea cu ancorare pe leader si aruncat firul :)

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Intepare la distanta

Mesaj de JB » 07 Mai 2012, 13:14

Eu stiam ca e interzis pe Barzava, in sus de lac...
Vreau sa pescuiesc tot pe lac, pe langa maluri, din belly boat. Daca zici ca nu e asa rece apa, sa "inghete koaele" :D atunci sigur e ok cu 2 perechi de fleece pe sub waders.
Indubitabil!

Scrie răspuns