Inele ceramice si shooting headuri

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de MuskMd » 23 Dec 2012, 07:08

nu fi tzgan :lol: eu m.am referit ca parca nici mic mic nu e ok tot timpul la baza....ce dracu am pus striper de 8 plecarea... si nu suteaza cum trebe. iar blankul poate mai mult...
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Bic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 168
Membru din: 21 Apr 2007, 08:26

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de Bic » 23 Dec 2012, 14:23

tavistan,din cat imi dau eu seama inelele h&h pe care vrei sa le cumperi sant alea cu un picior care le inalta un pic;eu nu am avut ,dar am dat cu ceva asemanator facute de mine din sarma de arc.>
Cu inele de tipul asta se da mai des firul dupa ele,fata de alea lipite de blank.
Daca inelele sant flexibile(piciorul ala pare cam inalt)>s-ar putea sa fie ce iei pe mere sa dai pe pere,adica ce castigi din distantarea de blank sa pierzi din frecarea de inele.
Daca inelele sant foarte flexibile s-ar putea ca perele sa-ti ia si camasa de pe tine.

repet,eu nu am vazut inelele decat in poza ,deci ele pot fi foarte bune(si daca nu sant bune,poti sa faci cu un patent si putina munca dalea normale din ele).

Despre fuji K >mie nu-mi plac,nu am avut si nu o sa am>deci ar fi mai bine sa cauti pe cineva care le-a folosit pt. o parere obiectiva.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de tavistan » 23 Dec 2012, 19:02

Tu ai observat vreodata sa ti se dea snurul dupa inelele intermediare? din cate am observat snurul are tendinta sa se dea dupa stripper si dupa tip-top. In legatura cu frecarea snurului de inele... eu nu prea cred in ea... eu pan'la proba contrarie cred ca inelele mici "strunesc" snurul mai bine, mai ales cand dai cu wf. Am un bat factory facut cu inele supradimensionate... DON'T LIKE! vreau sa-l modific :?

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de cristian.ene » 11 Ian 2013, 16:07

Inele clasice snake guides sunt cele mai bune indiferent de clasa de pescuit fie ca e 1 sau 12.

Sunt cele mai usoare, rezistente , nu se agata firul dupa ele, curge bine, se pot alege cu saram subtire sau groasa dupa nevoi, sunt rezistente.

Am avut o incercare prin 2006 cu ceramice puse temporat pe un Cabela`s Sli de 8`6``ft. #3 / 2pc si lanseta era gata incarcata cu 10m de snur doar cu inele Fuji Alconite BLAG de marime mica :lol:

Si pe lansete de clasa mare au efecte negative comparativ cu sarmele.

Inelele single foot de sarma sunt si ele bune pe clasele mici dar cele lite-wire snake sunt sunt si mai bune.

Bic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 168
Membru din: 21 Apr 2007, 08:26

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de Bic » 16 Ian 2013, 15:49

Ceramice Fuji pt. clasa 3:
>unu de 10,unu de 7 si restul de 5(fara top,inelul cu tub e mai greu si mai scump decat cel cu un picior)
>sau unu de10,unu de 8, unu de 6 si restul de 5
>sau unu de 8 si restul de 5(eu asa dau).

Important e ca alea multe sa fie de 5;nu de 6,nu de5,5,nici 5,5 titanium sic.
Daca chiar nu poti sa suporti cum arata lanseta fara inelul cu tub:topul de la fuji 5 are doua craci laterale pe care trebuie sa le dai jos ,binenteles inainte sa pui inelul pe lanseta;le tai cu panza de bomfaier si slefuiesti bine atit marginea inelului cat si tubul(sa nu ramana nici un pic pe tub,nici pe spatele tubului).Cracile alea franeaza rau firul,aproape ca o rascheta.Fara cracile laterale topul fuji e mai usor ca un top pacbai,deci daca batul ,,duce" un top dasta de fly o sa duca si unul fuji.

Prin dimensiunea 5 fuji o sa treaca destul de bine bucla in bucla snur-lider cu 0,50 la baza liderului

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de tavistan » 17 Ian 2013, 09:12

Bratele alea au rol in rezistenta inelului; in plus e atata munca in plus - pentru reducerea greutatii eu mai degraba as merge pe single foot si pe varf; o bila rosie pentru tine pentru idee. Dar asta cu topul Fuji mi se pare cam aiurea... In plus, pe rodbuilding.org se tot discuta de ceva vreme despre microinele... dar totusi au putini partizani. Ce diametru interior are un microrig de 5? 3 mm?

Bic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 168
Membru din: 21 Apr 2007, 08:26

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de Bic » 25 Ian 2013, 13:45

La topul de 5 de la fuji inelul se prinde de tub printr-un picior lat(inchis in interiorul tubului) si doua craci laterale destul de lungi(sant facute asa lungi ca sa reduca rasucirea firului dupa varf la spining;sa reduca nu sa elimine.).La musca cracile ale franeaza foarte rau firul(simti cum harjiie efectiv);in plus aduna foarte repede mizerie si franeaza si mai rau.Inelul fara cracile laterale e mai usor decat inelul cu.
Rezistenta-piciorul inelului e suficient de rezistent;eu am avut un titanium sic si un sic simplu si nici unul din ele nu s-a indoit; nu s-au indoit in sensul ca au rezistat la trecerea prin maracinisuri,trestii etc(de obicei asa se indoaie inelele).Topul titanium e clar mai usor decat cel normal si costa 13-14$.Un inel alconite single foot de 5 e muult mai usor decat topul titanium si costa 2$.
Dimensiunea-inelele de 5 nu sant micro ;la un inel de 5 diametrul interior al inelulului ceramic are aproximativ 3.5mm(masurat cu rigla deci ochiometric).La inelele sic diametrul interior e o idee mai mare decat la alconite ,si sant ,,taiate" mai ascutit.Mai nou au aparut si inele oxid de aluminium de 5( mkog 1.55$);arata foarte bine dar nu sant inele ,,concept" deci rama nu e ,,trasa" peste ceramica.

Printr-un inel de 5 iti trece cu bucla in bucla snur- lider un lider cu 0.50 la baza si bucla chirurgului;sau bucla pe snur si clinch 0.60(nu pe fire airflo).

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de tavistan » 25 Ian 2013, 14:23

Multzam de precizari dar... neaaaah... raman la snake-uri si single-foot traditionale... pana nu o sa am in mana o lanseta facuta cu inele cu insert care sa ma convinga ca ar fi niste avantaje NETE... ma rezum la inelele astea. Dupa mine atata vreme cat inelele sunt bine calibrate si montate, asa incat firul sa treaca matase prin ele... restul conteaza mult prea putin; zona de contact intre fir si inel este punctiforma asa ca frecarea cu inelele eu zic ca e neglijabila. Mai vedem...

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de Mugurstefan » 17 Mar 2020, 16:16

tavistan scrie:
23 Dec 2012, 19:02
Tu ai observat vreodata sa ti se dea snurul dupa inelele intermediare? din cate am observat snurul are tendinta sa se dea dupa stripper si dupa tip-top. In legatura cu frecarea snurului de inele... eu nu prea cred in ea... eu pan'la proba contrarie cred ca inelele mici "strunesc" snurul mai bine, mai ales cand dai cu wf. Am un bat factory facut cu inele supradimensionate... DON'T LIKE! vreau sa-l modific :?
Te salut,
am si eu un bat cu inele cam groase... pe un blank de 8'6" #7. Intrebarea mea este...ce inele ai pune tu pe el ?
As vrea sa-l modific... clar inele sunt grobian de groase... nu stiu cat castig inlocuind inelele snake 3 cu cele 1... dar un pitic nu-mi da pace !
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de Jedi » 20 Mar 2020, 21:54

Am pus eu pe cintar din ala de 0.01 o gramada de inele ca eram curios despre greutate...intre snake 3 si 1 diferenta de greutate e insignificanta… Doar daca pui snake light sau Recoil (care au diametrul mai subtire, nu cred ca aliajul in sine e mai usor) ai ceva diferenta de greutate pentru un grup de citeva snakeuri.
Eu as pune inele single foot si top din sirma light pe segmental de virf , sa reduc si la epoxy cit pot...Daaca faci operatiunea asta nu uita sa cintaresti segmentul inainte si dupa modificare, sa vedem daca merita zbuciumul asta.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Scrie răspuns