Inele ceramice si shooting headuri

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de MuskMd » 20 Dec 2012, 14:57

asta am tot auzit si eu dar nu am apucat inca sa fac un test....de lene probabil :) ....
in rest.... la mine e simplu : bat de nimfa - single foot...la restul pun snake... de la clasa 3 la 10 :) . atat timp cat diferentele sunt insignifiant de mici o sa pun unele care imi plac ca utilizare si aspect :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de tavistan » 20 Dec 2012, 15:10

Bic, sa nu ma intelegi gresit, cred ca face sens ce spui; mai ales pentru varf. Si eu sunt adeptul inelelor cat mai mici - pe lanseta de switch clasa 6 mi-am pus pe varf snake-uri de 1 (producatorii mi-au recomandat de 3 :shock: ). Si balanganitul de acolo este, de la varf; cred ca o sa incerc si eu odata un top facut dintr-un single foot de 2/0.... de altfel merci de idee, am de montat un Imperial si varful e mai subtire decat ce declara ei; si am un tub cam gros asa ca... :respekt:
Dar mai jos nu stiu daca merita chiar asa goana pentru reducerea greutatii... ma refer la tronsonul/tronsoanele de butt. Traiectoria snurului nu e strangulata prea repede? :? Mi se pare cam radical... Nu stiu ce sa zic de inelele cu insert... de-asta nici n-am comentat; unii zic ca-s minunate altii ca-s bune de aruncat; da' mie parca-mi plac mai mult alea metalice... fie single, fie snake...
Dar daca nu-ti cer prea mult, poti sa urci o poza cu un top din single?

Bic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 168
Membru din: 21 Apr 2007, 08:26

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de Bic » 21 Dec 2012, 18:25

tavistan,nu am reusit cu poza(oricum era foarte proasta).La ce trebuie sa fii atent>baza inelului(partea prin care trece firul) sa depaseasca un pic varful blankului(sub 1mm);matisajul pana la varf>sa bagi firul pe sub mai multe spire cand inchei>sa nu atingi matisajul,are obiceiul sa iasa de pe blank ultima spira>intre blank si baza inelului ramane un spatiu gol>cand dai cu epoxi umpli si spatiul ala gol si dai si un pic peste varful blankului.Dupa ce ai dat cu epoxi, baza inelulului tot mai trebuie sa depaseasca un pic varful blancului.
Aia cu strangulatul firului e valabila la spin nu la fly(si la spin se poate da si cu cea mai strangulata dintre strangulate).La fly frecarea snurului de blank te afecteaza(asta si muuulte altele dar asta in special).Cu cat sant mai mici inelele(si distanta dintre inele mai mare)> firul sta mai aproape de blank>creste frecarea de blank .

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de tavistan » 21 Dec 2012, 22:13

Bic, snurul de musca, chiar daca nu face spiralele pe care le face o linie de spinning, balangane foarte tare inainte de stripper; chestia asta nu este stapanita complet dupa (primul) stripper, asa ca acolo e nevoie de cateva inele mai inaltute si implicit mai largi ca sa cuminteasca snurul... dup-aia, spre varf snurul trebuie mentinut pe un traseu cat mai aproape de rectiliniu - aici e esentiala si calitatea liniei, respectiv lipsa memoriei - treaba asta eu cred ca o realizeaza inelele mici; asa ca din fericire inelele mici isi fac treaba exact acolo unde trebuie sa fie si usoare 8) .
M-ai pus rau de tot pe ganduri ieri cu inelele tale nonconformiste :) si vreau sa fac un experiment - va fi un montaj definitiv, pentru ca nu vad de ce nu ar merge. O sa pun pe post de strippere niste K-uri din alea pe 3 picioare de la Fuji, dup-aia (sper sa reusesc sa iau ce trebuie) niste single-uri din alea stand off de la H&H si dup-aia 1/0 pan-la varf (inclusiv) - va fi o clasa 5. Nu ma gandesc la reducerea greutatii, ma gandesc la mentinerea snurului cat mai departe de blank... Om vedea... :wink:

Bic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 168
Membru din: 21 Apr 2007, 08:26

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de Bic » 22 Dec 2012, 08:15


Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de MuskMd » 22 Dec 2012, 08:36

fain clipul si faine commenturile... parerea mea ca si in subiectul asta nu exista do si dont.... ci doar ( ca in orice tine de flycast) de obtinerea unui echilibru si alegerea unei solutii optime pentru aplicatiile dorite lansetei...
ca sa exemplific : in mod cert vom alege o alta dispunere a inelelor si alte marimi , raportate la lanseta in cazul unei clase 3 de 6'6 sau 7' pe care o vom pescui sub vegetatie pe un parau de munte fata de o clasa 8 sau 9 pe care o vom folosi cu shooting headuri. plus ca mai e si vorba de stilul casterului .....daca e unul care face tractiuni si shuteaza fir si la clasa 3 sau daca e unul care prefera precizia extrema si face cateva lanseuri false inainte de a pune musca pe apa chiar daca da cu streamer la avat si vrea sa atinga un ochi exact din suvoi :)

sa exemplific :D

1 : #3 , 7 ft. 10 inele plus varf. plecarea cu stripper de 8 urmat de snake de 2 snake de 1 , snake de 1/0 si restul 2/0.


superb in actiune, usor si fin, prezentare perfecta de fiecare data.....dar nu suteaza wf3 decat daca iti bati joc de ea :)

2 winston vapor 7'6 #3 .....ceva mai intepat blankul inelele de fabrica...cred ca erau snakeuri de 1 spre varf..... acelasi wf3 zbura ca apucatul. in mod cert era mertiul blankului dar nu il tinea nimic :)

3: redington predator. cls 9 8'3 de fabrica .....toate inelele mari...enorme...tipul cred ca are 8 mm in diametru :lol: ...... da shootinuri fluierand.....dar la ce greutati arunca e posibil sa il doara la basca daca un striper ar incerca sa franeze firul sau nu :lol: .....


app niste stripere cu forma mai...streamline care sa evite ca firul sa se agate dupa el in lanseu de forta ? recomandati ?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de MuskMd » 22 Dec 2012, 08:40

LE : oricum Bic f misto ideea cu single footul pus ca tip . o vad f potrivita cel putin la clase mici :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de tavistan » 22 Dec 2012, 14:23

Andrei, va trebui sa ma convingi cu clasele alea 3; eu dau cu #3, montat cu inele 2/0 spre varf si mi se pare ca suteaza foarte bine; suficient pentru ce astept de la batul ala cu snur DT. Blankul nu figureaza la rubrica "alti parametri"; eu cred ca e important. Nu cred ca inelele mari ajuta la lanseu, e cred ca din contra...
Ce mi-e clar este ca zona asta e mult mai "gri" decat la spin sau cast asa ca este foarte mult loc pentru preferinte personale.

Eu in clipul ala vad ca:
In filmarea din dreapta (inele mici) dupa stripper snurul are o traiectorie mai rectilinie, in timp ce in cea din stanga (inele supradimensionate) cu toate ca snurul pare tinut la distanta mai mare de blank, balangane mai mult.
In schimb, daca ne uitam mai atent, orice analiza pe imagini e "lovita de nulitate" pentru ca cele 2 lanseuri nu sunt nici macar asemanatoare - in dreapta se vede pe capat de lanseu o flexare peste masura a batului in jos; pe langa asta, snurul are o traiectorie descendenta in afara varfului suspect de devreme - eu personal nu pot decoda cum a fost facut lanseul ala.
Comentariile par a fi axate pe preferinte date de rata de inghetare a inelelor; .
MuskMd scrie:...

app niste stripere cu forma mai...streamline care sa evite ca firul sa se agate dupa el in lanseu de forta ? recomandati ?
Nu recomand ca nu stiu dar eu o sa incerc asta:

http://www.anglersworkshop.com/rod-buil ... uides.html

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de MuskMd » 22 Dec 2012, 20:27

tavi ziceam de inelele de pe but nu de varf....mici vs mari la baza....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Inele ceramice si shooting headuri

Mesaj de tavistan » 22 Dec 2012, 22:44

Buei! uita-te la specificatii si alge-ti! De 50 iti ajunge pe butt??? :lol: :lol:

Scrie răspuns