Indrumare scule Fly.

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Indrumare scule Fly.

Mesaj de edy.tm » 14 Aug 2011, 12:51

Salut.

As vrea sa incep si eu cu pescuitul la musca, insa nu stiu ce scule sa imi iau...
Dispun de maxim 300 lei, insa as vrea sa ma incadrez in maxim 250, as putea sa-mi iau lanseta,mulineta,snur,leader sau tippet... la banii astia? ca am vazut ca sunt destul de scumpe sculele de Fly.
La mulineta am vazut ceva de la Okuma, si am si citit ca alea cica sunt cele mai bune, in banii pe care ii am..
Vreau clasa 4, ca pescuiesc la clean cu el si lanseta as vrea undeva pe la 2.40 nu mai mare, deoarece pescuiesc pe raul Timis, si are cam 25 m latime, sunt copaci chiar pe margine... si nu stiu daca cu o lanseta mai lunga m-as descurca...
Ati putea sa-mi spuneti parerea voastra despre un echipament in banii astia... daca se poate cu vreo 250 lei, maxim 300....

Intrebare:
1. Leaderul sau tippetul sunt aceeasi mancare de peste? e linia de care se leaga musca si snurul.. nu? (pot sa folosesc si fir normal de 0,16-0,14-0,12 ? sau trebuie neaparat sa scrie pe prospect leader/tippet ... ?
2. Musca se leaga de fir prin clasicul nod pescaresc (daca nare gaura carligul) ? ....si nu sunt sigur, carligele de la muste au gaura prin care bagi firul?
3. Diferenta dintre muste ude si uscate sunt - ude(sub pelicula apei) si uscate(pe pelicula) ?

Nu stiu mai nimic despre fly, asa ca va rog sa-mi raspundeti la intrebarile de mai sus, si sa ma indrumati la echipament. :D (Daca mai adaugati cate ceva nu ma supar)


Salut. si Ms

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Indrumare scule Fly.

Mesaj de Hell » 14 Aug 2011, 16:47

Dispun de maxim 300 lei, insa as vrea sa ma incadrez in maxim 250, as putea sa-mi iau lanseta,mulineta,snur,leader sau tippet... la banii astia?
Da iti poti lua lanseta si snur de banii astia, nu te gandi la scule de top, dar asa ca sa iti faci o impresie daca te intelegi cu fly-ul este ok.
La mulineta am vazut ceva de la Okuma, si am si citit ca alea cica sunt cele mai bune, in banii pe care ii am..
La apele\pesti pe care ii avem noi, nu prea ai nevoie de mulinete super bune, aici sa intelegi ca ma refer la frana mulinetei
Vreau clasa 4, ca pescuiesc la clean cu el si lanseta as vrea undeva pe la 2.40 nu mai mare
Da, o clasa 4 este buna pentru clean si cam la lungimea aia este optima pentru clasa asta. Aici ma refer la gusturile mele :D
1. Leaderul sau tippetul sunt aceeasi mancare de peste? e linia de care se leaga musca si snurul.. nu? (pot sa folosesc si fir normal de 0,16-0,14-0,12 ? sau trebuie neaparat sa scrie pe prospect leader/tippet ... ?
Leaderul face legatura intre tippet si snur, el este fie conic dintr-o bucata gata facut de mama lui, fie il poti face si tu din diferite bucati de mono
Tippetul este de obicei o bucata de mono care poate fi de la aceeasi dimensiune cu care se termina leaderul pana la 0,10 pentru pesti super mofturosi
2. Musca se leaga de fir prin clasicul nod pescaresc (daca nare gaura carligul) ? ....si nu sunt sigur, carligele de la muste au gaura prin care bagi firul?
Eu la legatul mustei folosesc improved clinch, parca asa i zice.
De regula este bine sa aibe ochet carligele. Sunt si fara ochet din fabrica, dar la alea se foloseste ochet din ceva matase (vezi cazul mustelor de somon pe carlige blind eye)
3. Diferenta dintre muste ude si uscate sunt - ude(sub pelicula apei) si uscate(pe pelicula) ?
Da, doar ca udele mai pot fi pescuite si in coloana de apa :wink:

Pentru mai multe detali intra pe un forum de specialitate, vei gasi mult mai rapid raspunsurile acolo gata scrise :wink:

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 14 Aug 2011, 19:02

Ms de raspuns, Astept si de la alti muscari pareri despre un echipament.... daca vor venii, pana atunci ma mai pun pe citit topice...
Salut.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 14 Aug 2011, 20:01

Un singur lucru vreau sa mentionez...ai grija cu fly-ul, uni si-au taiat pana si inelele de pe betele de spin si le-au modificat in tunuri de fly :twisted:

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 14 Aug 2011, 21:21

Deci pt clean un #5 e perfect, hell recomanda bine forumurile de specialitate pentru ca acolo poti gasi un echipament second bunicel in banii aia care sa ti se potriveasca;)

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 14 Aug 2011, 21:34

HellRAISER scrie:Un singur lucru vreau sa mentionez...ai grija cu fly-ul, uni si-au taiat pana si inelele de pe betele de spin si le-au modificat in tunuri de fly :twisted:
:lol:.

M-am mai documentat putin si pentru lanseta cred ca Cormoran Fly Cor MR a fi cea ma potrivita alegere e foarte usoara 90 gr, 2.44 clasa 4. pret 160 lei.

Mulineta: Mulineta Jaxon Trada Fly - 50 lei, e din grafit- 120 gr
Mulineta Cormoran Flycor - 55 lei, e din Policarbonat... - 140 gr
Nu stiu care-i mai buna din astea 2 mulinete. grafit/policarbonat...

Acum... Snurul, n-am idee ce sa iau, undeva pe la 60-80 lei daca as gasi ... am vazut si mai ieftine, si nu vreau chiar din alea.. :)

Imi puteti spune ce mulineta sa iau pe la 50 lei, si ce snur ? si m-am ,,rezolvat'' :D

@Draqdevil- Da, cleanul e pestele vizat....

Intradevar cred ca as opta si pentru un second hand pana-n 250-300 lei.
Nu ma grabesc cu cumparatul, inca nu am banii necesari.
Ms. Salut.

Avatar utilizator
tux
veteran
veteran
Mesaje: 1389
Membru din: 18 Aug 2010, 04:50
Localitate: Targu Jiu

Mesaj de tux » 14 Aug 2011, 21:45

Poti sa iei echipament clasa 5 pentru clean. Lanseta 8' sau 8'6'' clasa 5. Mulineta o folosesti doar ca suport pentru fir dar neaparat large arbor. Firul trebuie sa fie de calitate, preferabil cu bucla la capat (welded loop) pentru leader-ul si la 60 RON nu cred ca e ceva potrivit. Nu am incercat multe fire, ca sa imi permit sa fac recomandari. Cortland Fair Play / 333 WF5 am inteles ca sunt ok pentru un buget apropriat de al tau, dar repet: nu le-am incercat personal.
Born to F.i.s.h, Forced to Work ...
I need a 6-month Fishing Trip ... Twice a Year

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 14 Aug 2011, 22:24

@Edy....stai departe de flycorul ala, eu am pus mana pe una de aia...este prea moale pentru clean...o sa te rogi de el sa nu intre la agatzaturi

Cat despre fire....eu unu am vision attack, sa nu iei asta ca pe un fel de reclama, dar sunt foarte multumit de el
Cand vine firu si daca are si bucla din fabrica....prefer sa il tai si sa fac bucla lu' Kuinta la ambele capete!

Cel mai bine dai un MP lui Arapaima, este foarte de treaba omul si lucreaza in domeniu, cu siguranta te ajuta, tu doar spunei cea ce doresti si de cat dispui.
Garantat iti va oferi cea mai buna solutie. :wink:

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 15 Aug 2011, 08:18

Poti sa ai in vedere si lansetsa asta : http://baracuda.com.ro/index.php?p=detalii&prod=80 Multa lume o lauda!

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 15 Aug 2011, 13:50

Ms de raspunsuri si am sa tin cont de ele , am sa iau legatura cu Arapaima printr-un Pm (mai diseara) sa vad daca ma poate ajuta, intradevar e un om de nota 10+ m-a mai ajutat odata. :D

Nu esti singurul care spune asta despre Fly Cor, am mai citit undeva si mai spunea cineva.. :( si am sa ma mai interesez si despre Vision atack, si despre cortland 333 il laudau destui insi ...

Draqdevil- Lanseta aia e cam lunga, sa vad daca sunt si mai scurte....

Va multumesc pentru raspunsuri.
Salut.

Scrie răspuns