Indrumare scule Fly.

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 18 Aug 2011, 22:00

MuskMd scrie:deci o dam in diverse..
Edy, ai decis deja?
Urmeaza , dupa 24 luna asta cand vin si banii, sper :)- Si o sa mai discut cu cineva de pe forum despre o alegere cat mai buna :)
Mi-am luat 2 muste :P , si cateva carlige de 12 parca, si maine ma apuc sa leg si eu cum pot, sa vad cum ies :P :P :P .
Din pacate nu am decis mai nimic.... insa mai caut....

Ms de interes. Apreciez
Salut. :)

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 18 Aug 2011, 23:29

Pingpongule...l-ai luat sub aripa?
ca ti-e consatean :P

Edy ...succes la alegeri :D

mustele din moldova sunt alaturi de tine :D...macar ca suport moral :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 19 Aug 2011, 06:56

MuskMd scrie:Pingpongule...l-ai luat sub aripa?
ca ti-e consatean :P
Un greenhorn ca mine? Neah! Nu am ce sa-l invat, ca peste stie sa prinda :)
Indubitabil!

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 19 Aug 2011, 10:43

PinkPong scrie:
MuskMd scrie:Pingpongule...l-ai luat sub aripa?
ca ti-e consatean :P
Un greenhorn ca mine? Neah! Nu am ce sa-l invat, ca peste stie sa prinda :)


:lol: Parca n-as fi peaici :lol:

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 19 Aug 2011, 11:11

Amandoi am zis de bine! Andrei probabil ca a crezut ca te-am luat sa-ti arat locurile unde prind eu muuuulti cleni, eu am zis ca deja stii sa-i prinzi, ca am vazut si poze :)
Ontopic: ai gasit ceva convenabil?
Indubitabil!

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 19 Aug 2011, 13:55

PinkPong scrie:Amandoi am zis de bine! Andrei probabil ca a crezut ca te-am luat sa-ti arat locurile unde prind eu muuuulti cleni, eu am zis ca deja stii sa-i prinzi, ca am vazut si poze :)
Ontopic: ai gasit ceva convenabil?
Mulineta am gasit ceva pe la 50 lei, insa la snur si lanseta mai caut, si o sa mai vb cu cineva , sa-mi dea niste sfaturi, insa saptamana viitoare.
PS: Stiu ca ai zis de bine.... a fost o mica gluma din partea mea. :)

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 19 Aug 2011, 14:50

Fir mai ieftin si OK mi se pare Vision Attack...ca si lanseta, una mai ieftina http://www.gonefishing.ro/lansete-barac ... -2703.html eu am "lucky fly" clasa 6/7 si la pescuit cu fir WF6F e de-ajuns pentru un rau ca Timisul.
Sau alta varianta pentru fir: http://bfcflyfishing.com/product_info.p ... cts_id=590 (in curand poate fac o comanda la ei, pentru un fir WF6F nou)
Indubitabil!

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 22 Aug 2011, 14:51

Pana la urma, am cumparat un Flycor de 2.44 clasa 4-5, si o mulineta Flycor clasa 3-5... ce moale mi se pare lanseta, insa probabil la musca nu-i ca si la spinning.
Zilele astea imi voi lua si snur si o trusa de flyting.
Apropo: pana la urma am facut rost de 350 lei, din care 200 s-au dus pe lanseta si mulineta.
Cred ca e bine ce am luat, am ascultat de sfaturile a mai multi pescari de pe forum ;)

Ms de raspunsuri,informatii si sfaturi, daca voi mai avea nevoie de vre-un sfat voi mai posta aici in topic.
Ms fain.
Fir/snur intins. :D

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cristian.ene » 31 Aug 2011, 10:13

Am pescuit intamplator cu o lanseta Cormoran Flycor MR 8`ft. #4/5 si pot sa spun ca este cea mai lipsita de energie lanseta asa zis de grafit cu care am pescuit.

La 10m isi dadea duhul si viteza firuli este extrem de mica, are putine inele un alt mare dezavantaj, pe vant nu e precisa si imposibil sa accelerezi muste mari la distante decente.

Cred ca lansetele Jaxon sunt mult mai bune, si Cormoran bataita prin magazin pare ok, dar ca actiune cu fir pe ea este dezastru.

Comparabil cele mai ieftine lansete Cabela`s de 30-40$ sunt mult mai bune ca performante in casting dar si acele nu sunt foarte rezistente.

Cabela`s Traditional II sunt veritabile tunuri dar sunt foarte grele

Ca sa inchei am construit o lanseta custom St.Croix Legend Elite 9`6``ft. #7, materialul blankului este foarte bun actiunea declarata fast in realitate este un moderat-fast foarte progresiv si este un blank de 280$ si o lanseta custom in jur de 450$.

Cum vreti sa pescuiti decent cu lansete de 50$ cand si cele de 300-400$ au minusuri evidente.

Ceva decent de fabrica de la minim 180$ in USA, restul sunt junk

Scrie răspuns